, sobota 16 stycznia 2021
CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Tela było narzykanio, że ta wiosna se to rozwożyła ale przeca uż prziszła
"Dzisio zać trefilimy na kszeft z ksiónżkami...".  fot: FJDDodaj do Facebook

CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Tela było narzykanio, że ta wiosna se to rozwożyła ale przeca uż prziszła

F.J.Dral
CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Tela było narzykanio, że ta wiosna se to rozwożyła ale przeca uż prziszła

"...możecie wlyź wedla do fryzjera u kierego kupicie se peruke". fot. FJD


CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Tela było narzykanio, że ta wiosna se to rozwożyła ale przeca uż prziszła

Dzisio Wóm zaś poczytóm po naszymu opowiadanie "Jak bómbardowali Ostrawe", Władysława Wrany z książki "Prowdziwe starzikowe opowiadania". fot. FJD

"Gdo sie za swój jynzyk wstydzi takim niech sie każdy brzidzi".

SZPACYRKYM PO CIESZYNIE

"Moja ty słodko cieszyńsko mowo
być zawsze do prawjynio gotowo
a jak cie uż żodyn nie bydze rozumioł
to jyny wiater bydzie po naszymu szumioł"

Wedrzić na swój zadek gacie

Uż sie mi pore razy zdowało, że sie łodciepli a tu chłopie mosz. Fórt nas tyn czas przeganio i jak człowiek nie spozdrzi rano na termómeter to nie wiy czy wedrzić na swój zadek gacie czy jyno klotki. To nóm jednakowóż nic nie pumoże bo muszymy sie szmatłać dalij tóm Wyższóm Bramóm. Dzisio zaś trefilimy na kszeft z ksiónżkami, kiery nas zaproszo do postrzodka, bo na szyldzie mo napisane "Warto..." . Jo tam nie wloz i ni mogym rzeknóć, że worce ale wy możecie poprugować. Możne i worce tam wlyź skuli tych śmiysznych ogiyntych łokiyn na asladze i tego, że wóm chcóm przi kupiyniu ksiónżki cosi doradzić. Jak pokroczymy dalij to wartko mogymy przelecieć kole kszeftu, kiery isto zbankrucił bo je zawrzity a za auslagami nic nima. Jak żeście sóm paniczkóm to możecie sie zastawić przi butiku w kierym se możecie kupić szaty abo inszóm babskóm oblyczke. Po tym wystrojyniu możecie włyź wedla do fryzjera u kierego kupicie se pereuke ku tym szatóm. Jak uż sie wóm to wszecko dobrze podarzi to zaroz je kszeft z łokulorami, kiere jak nacióngniecie na nos i staniecie przed zdrzadłym to uwidzicie nejpiekniejszóm frelke w Cieszynie. Dalij pore metrów bydymy szli wedla ganc obyczejnej chałupy w kierej - co w Cieszynie nima możne - żodyn eszcze nie odewrził babskigo kszeftu.

A teraz zaś fajny wic:

- Ty Jónek nie wiysz skyrs czymu Pón Bóg stworził zimioki? - Toć wiym! - Skyrs tego żeby też borok móg kogosi łodrzić ze skóry

Szanowni internauci i miłośnicy naszej cieszyńskiej gwary. Z pokorą przyjmuję od Was wszystkie uwagi i w miarę moich możliwości staram się do nich zastosować. Nie mam jednak wpływu na system zamieszczania komentarzy. W tych sprawach proszę pisać na adres redakcji lub wydawcy. Być może ilość wpisów lub korespondencji skłoni wydawcę do powrotu do poprzedniego systemu, który Wam bardziej odpowiadał. Jeżeli zaś chodzi o sugestie gdzie spacerować i co pisać to zapraszam wszystkich do współpracy. Zamieścimy każdy artykuł pisany gwarą lub na życzenie autora przetłumaczymy go na gwarę.

Dzisio Wóm zaś poczytóm po naszymu opowiadanie "Jak bómbardowali Ostrawe", Władysława Wrany z książki "Prowdziwe starzikowe opowiadania".

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Panie Dral mie tam nic niewadzi, ważne że co tydziyń je po naszymu

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama