, sobota 27 luty 2021
CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Szport to je przidajno wiec, bo ruszo wszecki kości
Prziszła mi tako refleksyja, a po naszmu napad, coby napisać ło ludziach, kierzi poza szportym inszego świata nie widzóm. A wziyło sie to skyrs tego, jak żech uwidzioł zeszły tydziyń, jak taki wielki auciska suły piosek wedla Floryjana na cieszyńskim rynku.  fot: FJDDodaj do Facebook

CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Szport to je przidajno wiec, bo ruszo wszecki kości

FJD
Szpacyrkym po Cieszynie
“Gdo sie za swój jynzyk wstydzi takim nich sie każdy brzidzi”

"Moja ty słodko cieszyńsko mowo
być zawsze do prawjynio gotowo
a jak cie uż żodyn nie bydzie rozumioł
to jyny wiater bydzie po naszymu szumioł"

POZÓR! Kiery nimo chynci tego czytać, abo kansi wraził łokulory, abo mo moc roboty i łoczy go bolóm to se może tego posłóchać jak prziciśnie ”kursywom” na tóm czornóm szczałke w tej szarej kostce, kierom nóndzie zaroz pod spodkym.

Na przedbiyżki

Prziszła mi tako refleksyja, a po naszmu napad, coby napisać ło ludziach, kierzi poza szportym inszego świata nie widzóm. A wziyło sie to skyrs tego, jak żech uwidzioł zeszły tydziyń, jak taki wielki auciska suły piosek wedla Floryjana na cieszyńskim rynku. Tyn piosek był potrzebny yno poru chłopóm i poru babóm, kierzi chcieli se pochybać balónym przez rozciongnióne na porzyk sito. Kiery prziszeł i na to, coby w to sito grać na piosku tego nie wiym, ale na zicher żodyn kolan se nie połodziyro, ani rzici na tym piosku se nie postrzasko. Ku tymu eszcze yno dwo grajóm po każdej strónie i skyrs tego co chwila balón zamias w lufcie leży na piosku. Lepszyj i łacnił przeca by było, tych uwziyntych chłopów, kierzi chcóm kulać sie w tym piosku, zawiyś tam jak kaj tego piosku je doś. Dobrze by też było zrobić ś nimi takóm rajze aże nad nasze morze, kaj tego piosku sóm całe kupy. U nas nejbliżyj mieliby do Kóńczyć kaj eszcze funguje żwirownia, kiero by mógła nałosiywać im tego drobnego piosku. S tym granim w sito to je eszcze pół biydy, bo s tego co wiym, to gro sie też na twardej ziymi, abo pod dachym na delinach. Insi szportowcy to dziepro majóm namiyszane w głowach. Bo dejmy na to tacy kolarze, kierzi jeżdżóm se sebóm na przedbiyżki, majóm przerozmajte koła na kierych idzie jeździć po ceście, po gorach, po torze, abo kiery rychlij przejedzie jedyn, abo dwa kilometry. Sóm też tacy co na nich chópkajóm do luftu, abo tacy co ni majóm uż żodnego stracha robić na nich salta w lufcie. Tak samo je s inszymi szportami, ale ło tym to napiszym kiejsi nieskorzij.

Mini słownik:

napad - pomysł, skyrs - z powodu, suły - sypały, pochybać - porzuca, balón - piłka, prziszeł na to - wpadł na to, na zicher - na pewno, połodziyro - podrapie, ani rzici - ani tyłka, skyrs - z powodu, w lufcie - w powietrzu, łacnij - taniej, kulani - turlanie, kaj - gdzie, funguje - funkcjonuje, deliny - podłoga, dziepro - dopiero, przedbiyżki - wyścigi, cesta - droga, rychlij - szybciej, chópkajóm - skaczą, nieskorzij - później.

Tóż miyjcie sie wszedcy dobrze i wisiołego popióntku!

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama