, poniedziałek 6 kwietnia 2020
CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Stare ździorba
Fórt jakisi nowe wieca idzie uwidzieć w naszym mieście, ło kierych możne by było dobrze cosi zaś napisać.  fot: FJDDodaj do Facebook

CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Stare ździorba

FJD
CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Stare ździorba

"...kiero mo miano “Na rogu”...". fot. FJD

Szpacyrkym po Cieszynie
“Gdo sie za swój jynzyk wstydzi takim nich sie każdy brzidzi”

"Moja ty słodko cieszyńsko mowo
być zawsze do prawjynio gotowo
a jak cie uż żodyn nie bydzie rozumioł
to jyny wiater bydzie po naszymu szumioł"

POZÓR! Kiery nimo chynci tego czytać, abo kansi wraził łokulory, abo mo moc roboty i łoczy go bolóm to se może tego posłóchać jak prziciśnie ”kursywom” na tóm czornóm szczałke w tej szarej kostce, kierom nóndzie zaroz pod spodkym.

Stare ździorba

Fórt jakisi nowe wieca idzie uwidzieć w naszym mieście, ło kierych możne by było dobrze cosi zaś napisać. Dejmy na to, tako nowo gospoda, kiero mo miano “Na rogu”, a na szyldzie sóm namalowane dwa rogi. Możne, że to je to tymu, bo jak kiery pudzie po rynku, to bydzie widzioł jedyn winkiel, a jak bydzie drepsił po ulicy Regera, to uwidzi tyn sóm winkiel, ale s inszej stróny. To ni ma wszecko, coby szło ło ni napisać, bo dycki trzeja wlyś do postrzodka gospody, coby nieskorzij cosi ło ni rzeknóć. Posunióni w rokach tustelocy na zicher eszcze se dobrze spóminajóm, że w tym miejscu kiejsi była kawiarnia do kierej sie wlazowało, na dół po schódkach. Je mi luto, że ni ma tam w postrzodku tak jak było kiejsi, bo do starej chałupy jakóm je tyn nasz “Jelyń” dobre by było też wstyrczyć staroświecki meble. Pasowałoby to przeca do tych drzewianych łokiyn i dwiyrzi, kiere sie tam do dzisia eszcze obstoły i ganc pieknie wygłóndajóm. Rozmajte stare ździorba i insze hoba szło przeca w zeszłóm niedzielem dostać na targu staroci i możne nimi szło by ustrojić ściany i stoły w tej gospodzie, zakiyl eszcze ludzie pamiyntajóm jako to kiejsi wyglóndalo. W pyndziałek było zaś widać na Głymboki i na Rynku moc tusteloków w papiórzanych korónach na głowach. Tak rozmyślóm nad tym, jako sie tyn świat przekopyrtnył, bo kiejsi yno króle i królowe naździowały se na głowem koróny, a dzisio gdo mo kapke grosza w szrajtofli, to se może takóm korónem kupić i też se jóm na swojóm głowem naździoć.

Mini słownik: fórt - ciągle, wieca - rzeczy, szyld - tablica, winkiel - róg, drepsił - dreptał, dycki - ciągle, nieskorzij - później, na zicher - na pewno, wlazowało - wchodziło, wstyrczyć - włożyć, ździorba - graty, hoba - niepotrzebne graty, ganc - całkiem, zakiyl - w tym czasie, papiórzany – papierowy, naździować - naciągać, kapke - trochę, szrajtofla - portmonetka.

Mjyjcie sie wszedcy dobrze i wiesiołego popióntku.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama