, piątek 27 marca 2020
CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: S wielkim strómkym je dycki ostuda, bo trzeja na niego przirazić moc baniek
Idzie zima i tak jak hańdownij isto też bydzie zima na polu. Skyrczóne gołymbie siedzóm wedla "Floryjana" i nic se s tego nie robióm, bo murek łod lata je isto eszcze kapke zagrzoty i nie łoziómbie ich to po nogach.  fot: FJDDodaj do Facebook

CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: S wielkim strómkym je dycki ostuda, bo trzeja na niego przirazić moc baniek

FJD
Szpacyrkym po Cieszynie
“Gdo sie za swój jynzyk wstydzi takim nich sie każdy brzidzi”

"Moja ty słodko cieszyńsko mowo
być zawsze do prawjynio gotowo
a jak cie uż żodyn nie bydzie rozumioł
to jyny wiater bydzie po naszymu szumioł"

POZÓR! Kiery nimo chynci tego czytać, abo kansi wraził łokulory, abo mo moc roboty i łoczy go bolóm to se może tego posłóchać jak prziciśnie ”kursywom” na tóm czornóm szczałke w tej szarej kostce, kierom nóndzie zaroz pod spodkym.

Dwa razy zgruszoł

Idzie zima i tak jak hańdownij isto też bydzie zima na polu. Skyrczóne gołymbie siedzóm wedla "Floryjana" i nic se s tego nie robióm, bo murek łod lata je isto eszcze kapke zagrzoty i nie łoziómbie ich to po nogach. Wody uż doś dłógo we Floryjanie ni ma i łóne ś nióm majóm kapke łostudy, bo jak nie padze to aji kałuże sóm prózne. W lecie to tustelocy dowajóm wodem do rozmajtych kastrolków, coby psy i kocury se mógły czegosi mołoś niewiela do wola szluchnóć. Gołymbie na rynku to ni ma nejważniejszo atrakcyja, bo przeca tyn prowdziwy strómek ich przedbiygnył. Je na prowde prowdziwny, bo isto se kansi rychlij rosnył w lesie. Tustelocy prawióm, że była wielko łostuda s przismyczynim go do Cieszyna, bo isto był za wielki i dwa razy zgruszoł na ziym, jak jacysi macherzi jechali ś nim ku Cieszynu. Roz kansi na tej szyroki ceście, kiero idzie ku Biylsku, a po drugi uż w samym mieście na cestowym kolcu wedla "Steli". Skyrs tego je kapke łodrzity i s jednej strony nie wyglóndo za pieknie, ale możne tym naszym gołymbióm to nie bydzie zawadzać, bo se wychladajóm nieprasknióny kónor, na kierym se siednóm. Mogóm se też spocznóć na tych biołych budach, kiere stojóm na rynku i zacznóć ich "prziłozdobiać", a majóm i poradzóm czym. Floryjan telkowne roki to zdzierżoł, to ty budy isto też to udźwignóm, bo w zimie jak mało jedzóm, to tych kurzińów ni ma wiela. A ty budy bydóm zaroz kapke piekniejsze, bo taki cosi ganc biołe nie ciepie sie ludzióm na łoczy, a rozchdzi sie przeca ło to, coby sie przi ni zastawić i wypróżnić swojóm szrajtofle.

Mini słownik: hańdwnij - kiedyś, zima - zimno, skyrczóne - pokurczone, kapke - trochę, łostuda - kłopot, padze - pada, kastrolek - rondelek, szluchóć - napić się, strómek - drzewko, przedbiygnóć - wyprzedzić, rychlij - wcześniej, cestwe kolco - rondo, buda - stragan, cesta - droga, wychladajóm - wyszukają, łodrzito - obdarta, poradzóm - potrafią, telkowne - wiele, kurzińce - odchody, ganc - całkiem, szrajtofla - portmonetka.

Mjyjcie sie wszedcy dobrze i wiesiołego popióntku.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama