, wtorek 10 grudnia 2019
CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Pomaluśku ale fórt pokraczujymy ku rynku i hnet uż tam bydymy
Teraz muszymy przelyź przez ceste i stanymy wedla gospody co sie "Bar Kurczak" nazywo.  fot: FJDDodaj do Facebook

CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Pomaluśku ale fórt pokraczujymy ku rynku i hnet uż tam bydymy

F.J.Dral
CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Pomaluśku ale fórt pokraczujymy ku rynku i hnet uż tam bydymy

"Dalij na tym samym tretuarze trefiymy na kszeft z rozmajtymi hóślami,trómpetami i eszcze inszymi wiecami...". fot. FJD


CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Pomaluśku ale fórt pokraczujymy ku rynku i hnet uż tam bydymy

Dzisio Wóm zaś poczytóm po naszymu opowiadanie "Trześnie zapłacóne", Anny Filipek z książki "Na żiwot w grudniu". fot. Maciej Kłek

"Gdo sie za swój jynzyk wstydzi takim niech sie każdy brzidzi".

Szanowni internauci i miłośnicy naszej cieszyńskiej gwary: Zapraszamy Was do wystartowania w konkursie na "Najpiękniejsze Cieszyńskie Słowo". Na naszym portalu www.gazetacodzienna.pl należy kliknąć na wiadomości a potem w spisie odszukać hasło "Najpiękniejsze Cieszyńskie Słowo" i w ten sposób można zapoznać się jak wystartować w konkursie. Kupon konkursowy można też otrzymać we wszystkich bibliotekach powiatu cieszyńskiego od Istebnej po Zebrzydowice. Dlatego zachęcamy też wszystkich, którzy preferują pismo odręczne o pobranie i wypełnienie kuponów konkursowych w naszych powiatowych bibliotekach.

SZPACYRKYM PO CIESZYNIE

"Moja ty słodko cieszyńsko mowo
być zawsze do prawjynio gotowo
a jak cie uż żodyn nie bydze rozumioł
to jyny wiater bydzie po naszymu szumioł"

Na karku kudła wykolbować

Łostatnio minylimy tyn przirażóny do muru od Boremeuszek daszek, kiery tam bydzie isto tak dłógo stoł aż skrymbi i wlyźlimy na Górny Rynek. Kapke dalij mogymy se kupić rozmajte kajzerki, żymły i aji chlyb. Aslage tam majóm bardzo pieknóm i aż sie chce wlyź do postrzodka. Jo tam nie wloz ale moji znómi rzóndzóm, że tam je wszecko fajnie wypieczóne. Dalij jak chcymy powydziwiać cosi ze swjim psym i mu na karku kudła wykolbować to nóndymy to kapke dalij we dwiyrzach. Kiejsi żodyn nie wydziwioł tak z tymi psami bo łóne były jyno do wachowanio chałup. Teraz mómy insze czasy bo ludzie majóm na to piniódze żeby swojigo kocura abo psa nosić na rynkach i wozić w autach. Widać, że aji czasym psóm i kocuróm sie podarzi jak trefióm na szykownóm paniczke co o nich dbo i zakludzi do fryzjera. Dalij na tym samym tretuarze trefiymy na kszeft z rozmjtymi hóślami, trómpetami i eszcze inszymi wiecami do granio, kiere jak mómy radzi muzyke mogymy se kupić. Teraz muszymy przelyź przez ceste i stanymy wedla gospody co sie "Bar Kurczak" nazywo. Muszym Wóm jednakowóż rzeknóć, że żodnego jedzynio z kurziny tam nie dostaniecie bo łóni uż ganc co inszego warzóm i zamias z kurczoka majóm jyno mjynso z babucia. A eszcze żeby było srandownij ani żodnego kurzigo rosołu z nudlami nimajóm jyno zupe gulaszowóm.

A teraz zaś fajny wic:

- Panie dochtorze dajóm mi jaki lyki do mojigo starego aby na spaniu tela nie rzóndził. - Jo wóm poradzym paniczoko! - Musicie za dnia też tego swojigo chłopa dopuścić do słowa to bydzie społ bez rzóndzynio całóm noc.

Mjyjcie sie wszedcy dobrze i wiesiołego popióntku.

Dzisio Wóm zaś poczytóm po naszymu opowiadanie "Trześnie zapłacóne", Anny Filipek z książki "Na żiwot w grudniu".

Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

górny rynek - kiejsig drewniany rynek
auslage
kudły
pinióndze
żeby = coby
bar kurczak - kiejsig "tempo"

Na zdjęciu bar KFC.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama