, sobota 28 marca 2020
CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Ostuda (Łostuda) z cyferblatym
"...że zapómnieli wrazić do dziurek w cyferblacie skazówki...". fot: FJDDodaj do Facebook

CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Ostuda (Łostuda) z cyferblatym

F.J.Dral
CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Ostuda (Łostuda) z cyferblatym

"...ściepać ty niepotrzebne tabulki...". fot. FJD


CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Ostuda (Łostuda) z cyferblatym

Dzisio Wóm zaś poczytóm po naszymu wierz "Śląsko pieśniczka", Anieli Kupiec z książki "Po naszymu pieszo i na skrzidłach". fot. FJD

"Gdo sie za swój jynzyk wstydzi takim niech sie każdy brzidzi".

Szanowni internauci i miłośnicy naszej cieszyńskiej gwary: Zapraszamy Was do wystartowania w konkursie na "Najpiękniejsze Cieszyńskie Słowo". Na naszym portalu www.gazetacodzienna.pl należy kliknąć na wiadomości a potem w spisie odszukać hasło "Najpiękniejsze Cieszyńskie Słowo" i w ten sposób można zapoznać się jak wystartować w konkursie. Kupon konkursowy można też otrzymać we wszystkich bibliotekach powiatu cieszyńskiego od Istebnej po Zebrzydowice. Dlatego zachęcamy też wszystkich, którzy preferują pismo odręczne o pobranie i wypełnienie kuponów konkursowych w naszych powiatowych bibliotekach.

SZPACYRKYM PO CIESZYNIE

"Moja ty słodko cieszyńsko mowo
być zawsze do prawjynio gotowo
a jak cie uż żodyn nie bydze rozumioł
to jyny wiater bydzie po naszymu szumioł"

Je aż ło trzi za moc

Dzisio wlezymy w Szyrokóm bo też tam je co łoglóndać. To pucowani tego małego kościółka aji dość wartko im pokraczuje ale tak sie s tym rozegnali, że zapomnieli wrazić do dziurek w cyfrblacie skazówki. Lepszyj by jednakowóż było wstyrczyć ty skazówki jak tam stoł tyn rusztónek bo teraz bydóm mieć s tym kapke łostudy. Zawsze taki wieca lepszyj sie wstyrkuje s pola coby trefić do tej dziry do kierej sie chce. Hrómsko żech je zwiedawy jako to teraz sie im podarzi s tymi skazówkami ale nie bydym ich szterowoł bo eszcze ściepjóm ty cyferblaty i bydzie sranda. Przygłóndołech sie też czymu tyn kościółek stoji tak szuro bo robi s tej Szyroki ulice Wónskóm i nic mi do głowy nie prziszło. żodnymu jednakowóż nie wpadło to do czepani coby to przemianować jak była ku tymu przileżytość przi ściepowaniu wszeckich "felernych" szyldów, kiere nowej władzy nie pasowały. Kapke dalij jak pokroczymy to szyldów je aż ło trzi za moc i aji tabulka na kierej pisze coby iś kaj indzij zarejestrować auto żodnymu do dzisia jakosi nie zawadzała. Urzyndników w powiecie przeca nie brakuje i mógby sie też kierysi roz za jakisi czas przynś po mieście s klyszczami i ściepać ty niepotrzebne tabulki.

A teraz zaś fajny wic:

Katechetka chce sie dowiedzieć czy dziecka przed spanim rzykajóm. Pyto sie jich: - Co trzeja zrobić przed spanim? Moc dziecek sie rwie do odpowiedzi ale łóna wybrała Jónka bo se myślała, że łón to powiy jak sie patrzi. Jónek prawi: - Trzeja iś sie wyjscać do haźla.

Mjyjcie sie wszedcy dobrze i wiesiołego popióntku.

Dzisio Wóm zaś poczytóm po naszymu wierz "Śląsko pieśniczka", Anieli Kupiec z książki "Po naszymu pieszo i na skrzidłach".

Komentarze: (3)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Drogi Panie Autorze.

Nejpierw proszym przyiś i spytać, czymu ni ma skazówek?, a potem dziepro pisać te swoji dżisty. Jak by sie tak dobrze przyglóndli, to by widzieli, ze kożdy cyferblat mo taki małe drzwiczki, przez kiere idzie skazówki wsadzić. Pozdrawiom
francman stela

Myślym,że przeca mocie adrese łod tej redakcyji to jyno tam napisać i Wóm pumogóm abo poradzóm kaj sie idzie nauczyć gwary.Jo wiym ,że uż to je dzisio fest procne bo mało ludzi tak dobrze po naszymu rzóndzi.A to skyrs tego,że za socjalizmu prprzeganiali we szkołach "drzistać "po naszymu.Ludziska jyno mówili po chałupach i niekierzi eszcze poradzóm cosi porzóndzić.Dobrze by było coby eszcze insi pisali a nie jyny jedyn.Ale isto reszta nie poradzi abo sóm lyniwi abo nimajóm kómputara.I tak ty trzi wieca do grómady robióm to,że uż jyny tyn fest zakochany we naszej gwarze eszcze sie jakosi dzierży.Ale jak dłógo eszcze sie mu bydzie chciało?Niewiym jako łón je stary ale snadno nóm może umrzić i co potym zrobiymy? Tak zbiermy sie do grómady roz za jakisi czas i uczmy tych młodzików naszej pieknej cieszyński rzeczy.

Czy ktoś gdzieś prowadzi kurs naszej cieszyńskiej gwary...? :)

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama