, niedziela 28 luty 2021
CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Nowóm sztreke postawić to ni ma tak leko
Fórt po kapce idymy do przodku, coby zaś tak było, jak łóńskigo roku. Kiedy sie to podarzi, to isto dzisio żodyn tak na zicher nie wiy, ale uż to wszyndzi widać.  fot: FJDDodaj do Facebook

CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Nowóm sztreke postawić to ni ma tak leko

FJD
CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Nowóm sztreke postawić to ni ma tak leko

”...pod sztrekóm...”. fot. FJD


CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Nowóm sztreke postawić to ni ma tak leko

”...siedzi szykowno paniczka...”. fot. FJD

Szpacyrkym po Cieszynie
“Gdo sie za swój jynzyk wstydzi takim nich sie każdy brzidzi”

"Moja ty słodko cieszyńsko mowo
być zawsze do prawjynio gotowo
a jak cie uż żodyn nie bydzie rozumioł
to jyny wiater bydzie po naszymu szumioł"

POZÓR! Kiery nimo chynci tego czytać, abo kansi wraził łokulory, abo mo moc roboty i łoczy go bolóm to se może tego posłóchać jak prziciśnie ”kursywom” na tóm czornóm szczałke w tej szarej kostce, kierom nóndzie zaroz pod spodkym.

Nowóm sztreke

Fórt po kapce idymy do przodku, coby zaś tak było, jak łóńskigo roku. Kiedy sie to podarzi, to isto dzisio żodyn tak na zicher nie wiy, ale uż to wszyndzi widać. Żólte autobusy tak jak kiejsi, uż gzujóm po cieszyńskich cestach, a ku tymu za wolantym jednego ś nich siedzi szykowno paniczka. Po kapce też pokraczuje rychtowani nowej sztreki ku Goleszowu. To jednakowóż bydzie delij trwało, bo s tym je kupa roboty. Trzeja przeca zwekslować, całóm sztreke do kupy ze szwelami, a tego na łoko je isto s patnos kilometrów. Trzeja też bydzie wystawić porem nowych przistanków, kiere sie kansi straciły, abo same zapadły sie pod ziym. Bydzie to moc zaimawe, gdo tym cugym bydzie rajzowoł, jak wszedcy dzisio jeżdżóm autami. Isto uż ci, co stawiajóm te nowóm sztreke nad tym rozmyślajóm, coby w tych cugach, kiere na rok uż sztartnóm bydzie pełno ludzi. Jako sie im to podarzi tego nie wiym, ale na zicher majóm na to porem możności. Piyrsze coby ludzi nagnało do tego cugu, to isto dać im jechać w nim z darma, po drugi dźwignóć cyne bynziny, a po trzeci połówke parkingów w Cieszynie obsioć trowóm. Nie wiym czy moc ludzi ło tym wiy, że zamias przistanku Mnisztwo bydzie przistanek Uniwersytet, na kierym do cugu majóm wsidać sztudynci, kierzi pozbydóm sie autów, a dzisio majóm kwatyr w Goleszowie, abo w eszcze kansi dalij. Dobrze by też było uż dzisio chycić sie za zrychotawani na nowo, tego chodniczka pod sztrekóm na prociw galeryji Stela, bo jak tam bydóm rampy spuszczóne to trzeja bydzie oblecieć s taszkami na obkoło po całym wiadukcie.

Mini słownik: fórt - ciągle, łońskigo - zeszłego, sie to podarzi - to się uda, gzujóm - pędzą, cesta - droga, wolant - kierownica, pokraczuje - idzie, sztreka - tory, kupa - dużo, szwele - podkłady, rajzowoł - podróżował, kansi - gdzieś, zaimawe - ciekawe, cug - pociąg, podarzi - uda się, z darma - za darmo, kwartyr - mieszkanie, chycić sie - zabrać się, zrychtować - naprawić, rampy - rogatki, taszka - torba.

Tóż mjyjcie sie wszedcy dobrze i wiesiołego popióntku

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama