, niedziela 28 luty 2021
CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Marasu i charapucio idzie dzisio nónś pełno w każdym potoku
Strzigani trowy miało sie skóńczyć skyrs tego, że fórt mómy niewiela deszcza i moc dziedzin dało se uż s tym pokuj. Było ło tym, też u nas pełno rzeczy, że trzeja bydzie aji w Cieszynie dać se pokuj s tym strziganim trowników.  fot: FJDDodaj do Facebook

CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Marasu i charapucio idzie dzisio nónś pełno w każdym potoku

CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Marasu i charapucio idzie dzisio nónś pełno w każdym potoku

”...gelender na moście...”. fot. FJD


CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Marasu i charapucio idzie dzisio nónś pełno w każdym potoku

”...ni ma w ni żodnych ryb...”. fot. FJD

Szpacyrkym po Cieszynie
“Gdo sie za swój jynzyk wstydzi takim nich sie każdy brzidzi”

"Moja ty słodko cieszyńsko mowo
być zawsze do prawjynio gotowo
a jak cie uż żodyn nie bydzie rozumioł
to jyny wiater bydzie po naszymu szumioł"

POZÓR! Kiery nimo chynci tego czytać, abo kansi wraził łokulory, abo mo moc roboty i łoczy go bolóm to se może tego posłóchać jak prziciśnie ”kursywom” na tóm czornóm szczałke w tej szarej kostce, kierom nóndzie zaroz pod spodkym.

Ciynko piskać

Strzigani trowy miało sie skóńczyć skyrs tego, że fórt mómy niewiela deszcza i moc dziedzin dało se uż s tym pokuj. Było ło tym, też u nas pełno rzeczy, że trzeja bydzie aji w Cieszynie dać se pokuj s tym strziganim trowników. Dzisio uwidziołech jednego chłopa jak strzigoł trownik przed szkołom nomero dwa i wartko żech sie go spytoł gdo mu to kozoł. A łón mi rzeknył, że sóm se kozoł i na tym sie to skónczyło, bo dalij nie było ło czym prawić. Zdało sie, że uż przeca wszedcy prziszli na to, że tako nie strzigano trowa dzierży w sobie wiyncyj wody i skyrs tego, bydzie w ni wiyncyj chroboków, kiere majóm rade rozmajte ptoki. W tej trowie też rosnóm wszelijaki kwiotki, kiere zapylajóm pszczoły i siadajóm też na nich insze myntle. To wszecko bydzie dalij fungowało jak bydzie w ziymi woda, a jak s tym nic nie zrobiymy to bydymy za niedłógo ciynko piskać. Kiery to mo zarzóndzić, abo rozkozać tego nie wiym, ale sie mi zdo, że wszedcy muszóm s tym sami prziś do porzóndku, bo jak wody chybi w studniach i w waserlajtungu to trzeja sie bydzie wartko brać s tego świata. Woda, coby była do picio, nie śmy mieć w sobie żodnego marasu, bo ś niego bieróm sie rozmajte choróbska. I tymu trzeja wszecko robić, coby żodne charapuci, ani charmyzi nie było wyciepowane do wody i do inszych potoków. Nie rozumieli tego isto ci co ze dwa tydnie tymu łodziyrali ze starej farby gelender na moście pod kierym płynie Bobrówka i te staróm farbe do ni wciepowali. Całe szczynści, że ni ma w ni żodnych ryb, kiere by sie tóm farbóm poradziły wartko otruć.

Mini słownik:

strzigani - strzyżenie, skyrs - z powodu, fórt - ciągle, dziedzina - wieś, pokuj - spokój, wartko - szybko, rzeknył - powiedział, prawić - mówić, dzierży - trzyma, chrobok - robak, myntle - motyle, fungowało - działało, prziś do porzóndku - zrozumieć, chybi - zabraknie, waserlajtung - przewód wodny, maras - brud, charapuci - zużyte rzeczy, wciepowane - wrzucane, gelender - poręcz, wartko - szybko.

Tóż mjyjcie sie wszedcy dobrze i wiesiołego popióntku

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama