, niedziela 28 luty 2021
CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Łostuda to je tako wiec s kieróm dycki mómy łostude
Jak dłógo to eszcze taki bydzie? Że jak człowiek dzisio sie na kogosi podziwo, to każdy mo łosowiałóm gymbe i nie wiadómo, czy przidzie taki czas, że ty gzychty kiejsi sie ludzióm wyproszczóm.  fot: FJDDodaj do Facebook

CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Łostuda to je tako wiec s kieróm dycki mómy łostude

Szpacyrkym po Cieszynie
“Gdo sie za swój jynzyk wstydzi takim nich sie każdy brzidzi”

"Moja ty słodko cieszyńsko mowo
być zawsze do prawjynio gotowo
a jak cie uż żodyn nie bydzie rozumioł
to jyny wiater bydzie po naszymu szumioł"

POZÓR! Kiery nimo chynci tego czytać, abo kansi wraził łokulory, abo mo moc roboty i łoczy go bolóm to se może tego posłóchać jak prziciśnie ”kursywom” na tóm czornóm szczałke w tej szarej kostce, kierom nóndzie zaroz pod spodkym.

I insze podstólki

Jak dłógo to eszcze taki bydzie? Że jak człowiek dzisio sie na kogosi podziwo, to każdy mo łosowiałóm gymbe i nie wiadómo, czy przidzie taki czas, że ty gzychty kiejsi sie ludzióm wyproszczóm. Dycki hańdowniji znaszli sie tacy móndrocy, kierzi wszecko wiedzieli i poradzili rzeknóć, co trzeja robić coby było wiesioło. Dzisio bardzo tym móndrokóm to nie idzie, bo tóm trategije przismycznył tu do nas taki jedyn, co go nie widać na łoczy i nie wiedzieć kaj skoczyć, coby sie przed nim nie uchrónić. Skyrs tego wszedcy siedzóm dóma i na obkoło glacujóm wszecki ździorba, kiere przez dłógi roki snoszali do chałupy. Szranki, odmaryje i insze podstólki sóm isto uż ze sto razy przeglóndnióne i zbyteczne wieca leżóm na chasioku przed chałupóm. Wszecko je pozawiyrane i yno co poniekiere gospody dajóm tustelokóm pojeś, ale yno do papiórka. Tela w tym je chocioż dobrego, że poradzymy to do siebie weprać po chodniku, jak mómy prózny bachórz i nóm w nim burczy. Kapke bydzie s tym łostudy, bo przez te maske kieróm muszymy mieć na gymbie to s żodnym jedzynim do gymby przeca nie trefiymy. Je na to jednakowóż tako rada, że bydymy sie musieli przeszpacyrować s tym jed przez nasz cieszyński Lasek Miejski w kierym mogymy te maske ściepać s gymby i wartko s tym jedzynim prziś do porzóndku. Łostuda yno bydzie na prziszły tydziyń s lodami, jak władza powoli ich przedowani, a maski na gymbach dalij trzeja bydzie dzierżeć. Kszefcić s tymi lodami isto bydóm musieli, yno pod keirymsi strómkym w Lasku Miejskim.

Mini słownik:

podziwo - popatrzy, gzycht - twarz, wyproszczóm - wyprostują, dycki - zawsze, rzeknóć - powiedzieć, móndrok - mądrala, przismyczył - przyciągnął, kaj - gdzie, skyrs - z powodu, glancujóm - czyszczą, snoszali - znosili, ździorba - nipotrzebne rzeczy, szrank - komoda, odmaryja - szafa, podstólek - szuflada, wieca - rzeczy, chasiok - śmietnik, pozawiyrane - pozamykane, poradzymy - potrafimy, weprać - wcisnąć, bachórz - brzuch, kapke - trochę, łosuda - klopot, ściepać - zrzucić, prziś do porzóndku - załatwić, strómek - drzewko.

Tóż mjyjcie sie wszedcy dobrze i wiesiołego popióntku

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama