, sobota 17 kwietnia 2021
CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Ganc zbałuszóny
"Ni mógym fórt prziś na to, kiery piyrszy rzeknył, że “Cieszyn robi wrażyni”. Nie wiym co mioł na myśli, ale jak sie tak człowiek przeszpacyruje po mieście, to przidze na to, że isto musioł obezdrzić rozmajte wieca". fot: FJDDodaj do Facebook

CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Ganc zbałuszóny

FJD
CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Ganc zbałuszóny

"...Ta zabito dzira starym wygrafitowanym plechym". fot. FJD

Szpacyrkym po Cieszynie
“Gdo sie za swój jynzyk wstydzi takim nich sie każdy brzidzi”

"Moja ty słodko cieszyńsko mowo
być zawsze do prawjynio gotowo
a jak cie uż żodyn nie bydzie rozumioł
to jyny wiater bydzie po naszymu szumioł"

POZÓR! Kiery nimo chynci tego czytać, abo kansi wraził łokulory, abo mo moc roboty i łoczy go bolóm to se może tego posłóchać jak prziciśnie ”kursywom” na tóm czornóm szczałke w tej szarej kostce, kierom nóndzie zaroz pod spodkym.

Ganc zbałuszóny

Ni mógym fórt prziś na to, kiery piyrszy rzeknył, że “Cieszyn robi wrażyni”. Nie wiym co mioł na myśli, ale jak sie tak człowiek przeszpacyruje po mieście, to przidze na to, że isto musioł obezdrzić rozmajte wieca. Eszcze rozchodzi sie ło to, co rachujymy do miasta, a co do dziedziny. Bo nima w tym haśle rzeknióne, że sie rozchodzi yno ło cyntrum Cieszyna i skyrs tego je żech ganc zbałuszóny. Zacznym łod tej nowej galeeryji STELA, kiero fakt robi wrażyni, ale naprociw ni jak sie podziwómy ku sztrece, po kierej uż dwacet roków żodyn cug nie jeździ, to też cosi robi wrażyni. Posunióni w rokach tustelocy na zicher se isto to dobrze spóminajóm, jak pod tóm sztrekóm szło przelyś na drugóm stróne, a dzisio je to zarośnióne chrostami i zabite poszkryfanym falowanym plechym. I fórt nie wiym co robi na ludziach wiynksze wrażyni ? Czy ta naszo galeryja w kierej idzie trefić na piyńć kszeftów s telefónami, czy wedla ni, ta zabito dziura starym zmazanym wygrafitowanym plechym. Takich wiecy mómy pełno w Cieszynie i nigdy nie wiadómo na co sie podziwać, coby zachycić to wrażyni. Nie trzeja daleko szukać, bo na Wyżsej Bramie pod nomerym 2 uż s dziesiyńć roków tymu kierysi rozbuloł chałupe i tak to do dzisia je pochynióne. A na prociw ni stoji piekny, nie tak downo opucowany Klasztor Boremeuszek. I dwóch by sie biło, kiero s tych łobu wiecy robi na ludziach wiynksze wrażyni. Na iste, jak jakisi lufciorz to uwidzi i wróci sie nieskorzij do chałupy, to nie bydzie poradzioł swojim przibuznym rzeknóć, kiero ta cieszyńsko chałupa tak naprowde zrobiła na nim to prowdziwne wrażyni.

Mini słownik: fórt - ciągle, rzeknył - powiedział, przidzie na to - wpadnie na to, wieca - rzeczy, co rachujymy - co zaliczamy, dziedzina - wieś, skyrs - z powodu, zbałuszóny - zdezorientowany, podziwómy - popatrzymy, sztreka - tor, cug - pociąg, na zicher - na pewno, przelyś - przejść, chrosty - krzaki, poszkyfane - popisane, plech - blacha, trefić - spotkać, kszteft - sklep, wedla - obok, zmazane - pobrudzone, pochynióne - porzucone, opucowany - otynkowany, na iste - na pewno, lufciorz - turysta, uwidzi - zobaczy, przibuzny - krewny.

Tóż mjyjcie sie wszedcy dobrze i wiesiołego popióntku

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama