, wtorek 7 kwietnia 2020
CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Dzisio tyn szpacyr weznym łod Rynku
"...nie idym Szersznika jyny jakómsi ulicóm CYFRA +". fot: FJDDodaj do Facebook

CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Dzisio tyn szpacyr weznym łod Rynku

F.J.Dral
CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Dzisio tyn szpacyr weznym łod Rynku

"...kszeft z cygaretlami i gazetami...". fot. FJD


CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Dzisio tyn szpacyr weznym łod Rynku

Dzisio Wóm zaś poczytóm po naszymu opowiadanie "Taki Los", Władysława Wrany z książki "Prowdziwe starzikowe opowiadania". fot. FJD

"Gdo sie za swój jynzyk wstydzi takim niech sie każdy brzidzi".

Szanowni internauci i miłośnicy naszej cieszyńskiej gwary: Zapraszamy Was do wystartowania w konkursie na "Najpiękniejsze Cieszyńskie Słowo". Na naszym portalu www.gazetacodzienna.pl należy kliknąć na wiadomości a potem w spisie odszukać hasło "Najpiękniejsze Cieszyńskie Słowo" i w ten sposób można zapoznać się jak wystartować w konkursie. Kupon konkursowy można też otrzymać we wszystkich bibliotekach powiatu cieszyńskiego od Istebnej po Zebrzydowice. Dlatego zachęcamy też wszystkich, którzy preferują pismo odręczne o pobranie i wypełnienie kuponów konkursowych w naszych powiatowych bibliotekach.

SZPACYRKYM PO CIESZYNIE

"Moja ty słodko cieszyńsko mowo
być zawsze do prawjynio gotowo
a jak cie uż żodyn nie bydze rozumioł
to jyny wiater bydzie po naszymu szumioł"

Powojynno umynczóno tabulka

Dzisio tyn szpacyr weznym łod Rynku bo żech spozdrził, że nie idym Szersznika jyno jakómsi ulicóm CYFRA+. Wyłoślił mi to jedyn taryfiosz, że tym kszeft z tymi antynami uż dwa roki nie egzystuje ale na ścianie tam kaj mo być tabulka z ulicóm fórt wisi ta reklama. I jak gdosi nie wiy to se myśli, że je na jakisi telewizyjnej ulicy. U nas to je zawsze tak, że kierysi to przirazi ale ściepać to uż żodnego do tego nie idzie nónś. Jak sie obezdrzicie przez lewe ramie to tuplowanie uwidzicie z drugi stróny cesty, że jednakowóż sóm żeście na Szersznika, bo tam przirażóno je do słupka jakosi eszcze powojynno umynczóno tabulka. Je to przeca w samym postrzodku miasta i nima możne żeby kierysi tego dziadowstwa z łojców miasta uż nie widzioł. W Ratuszu mómy biuro łod promocyji miasta i robi w nim sztyry a pół człowieka to choćby tyn pół sie roz do tydnia przeszeł po mieście to by to przeca spozdrził. Kapke dali jak pokroczymy ku klasztoru Miynszych Franciszkanów to sie nóm ciepnie na łoczy kszeft z gazetami i cygaretlami. Bardziyj jednakowóż z cygaretlami, bo za jejimi auzlagami i na ścianie jyno zachwolajóm jakisi elektróniczne cygaretle. Nie wiym co to je bo jo nie kurzym ale se myślym, że jak s tóm elektrónikóm bydóm tak wartko pokraczować to za chwile bydymy pokurzować MP-3, komórki a możne aji stare telewizory.

A teraz zaś fajny wic:

Elektrykorz prawi do swojigo halangra: - Gynek weź ty dróty do rynki i fest ściś... Poczułeś cosi? - Ni. - To możesz to ciepnóś na bok bo pod napjiyncim sóm ty insze dróty.

Mjyjcie sie wszedcy dobrze i wiesiołego popióntku.

Dzisio Wóm zaś poczytóm po naszymu opowiadanie "Taki Los", Władysława Wrany z książki "Prowdziwe starzikowe opowiadania".

Komentarze: (3)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dzięki za dodanie wica :)

"Mjyjcie sie wszedcy dobrze i wiesiołego popióntku." - no richtig fajny wic :)

Tego wjesiołego popióntku jest na pewno lepsze od tych "anglicyzmów" typu weekend.Mnie się to bardzo podoba.Tak trzymać i nie popuszczać Panoczku.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama