, niedziela 28 luty 2021
CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Dzisio pinióndze s plastiku idzie aji zamoczać we wodzie i nic im ni ma
Jak uż tak róntym ni ma ci pisać, to możne dobrze by było, kapke cosi pofantazyrować. Telkowny czas wszecko było zawrzite, ale żodyn nie prziszeł na to, coby w tej pochyniónej chałupie przez PKO cosi przdajnego odewrzić. fot: FJDDodaj do Facebook

CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Dzisio pinióndze s plastiku idzie aji zamoczać we wodzie i nic im ni ma

FJD
Szpacyrkym po Cieszynie
“Gdo sie za swój jynzyk wstydzi takim nich sie każdy brzidzi”

"Moja ty słodko cieszyńsko mowo
być zawsze do prawjynio gotowo
a jak cie uż żodyn nie bydzie rozumioł
to jyny wiater bydzie po naszymu szumioł"

POZÓR! Kiery nimo chynci tego czytać, abo kansi wraził łokulory, abo mo moc roboty i łoczy go bolóm to se może tego posłóchać jak prziciśnie ”kursywom” na tóm czornóm szczałke w tej szarej kostce, kierom nóndzie zaroz pod spodkym.

Pod parazolym

Jak uż tak róntym ni ma ci pisać, to możne dobrze by było, kapke cosi pofantazyrować. Telkowny czas wszecko było zawrzite, ale żodyn nie prziszeł na to, coby w tej pochyniónej chałupie przez PKO cosi przdajnego odewrzić. Piyrsze to trzeja by sie wywiedzieć, skyrs czymu jóm pochynyli i wiela łóna dzisio stoji. Jedni prawili, że ludzie mieli coroz wiyncyj piniyndzy i chybiło placu na wiynkszy trezor, zaś insi, że mieli go za moc, bo dzisio żodyn bank piniyndzy nie dzierży w zieleźnych odmaryjach. Tako prziszła moda i wszecki pinióndze uż sóm w plastiku, kiere każdydzisio dzierży w kapsie i nie trzeja na niego żodnego szranku. Na mie prziszeł taki napad, coby tam odewrzić jednóm wieklóm fryzyjernie, kiero w tych czasach epidymije byłaby bardziyj porynczno. Tustelocy nie musieliby stoć telkowny czas na polu i czakać aż gdosi ostrzigany wylezie s fryzjerni, bo dzisio yny jedyn może być w postrzodku. Nie wiym jako se to gdo rozmyśloł, bo u nas też doś moc razy padze i ci nieostrzigani muszóm stoć pod parazolym na polu. Lepszyj majóm dzisio fryzyjerzi, kierzi majóm warsztaty pod laubami i na Mynniczej, bo mogóm wystawić porem sztokerlików na pole, na kierych by se ludzie mogli swoji zadki zeprzić. I u zaś bydóm tacy, co sie bydóm mieć leszyj łod drugich i kaj tu mosz człowicze sprawiedliwość. Skyrs tego jakby wszecki fryzyjernie i inksze kszefty łod urody były w jednej chałupie, to ludzie też nie gónili by po mieście jak we wrzodzie. Przi tym isto też tam żodym isto by nie lecioł na przedbiyżki s cynami i możne, że szło by sie łacnij ostrzigać.

Mini słownik: róntym - ciągle, kapke - trochę, pofantazyrować - pofantazjować, zawrzite - zamknięte, nie prziszeł na to - nie wpadł na to, pochyniónej - porzuconej, przidajne - przydatny, skyrs - z powodu, pochynyli - porzucili, prawili - mówili, chybiło - zabrakło, za moc - za dużo, zieleźnych odmaryjach - żelaznych szafach, dzierży - trzyma, kapsa - kieszeń, szrank - komoda, napad - pomysł, porynczny - wygodny, padze - pada, postrzodek - środek, na polu - na zewnątrz, lauby - podcienie, sztokerlik - taboret, kaj - gdzie, we wrzodzie - jak z pęcherzem, przedbiyżki - jeden przed drugim, łacnij - taniej.

Tóż mjyjcie sie wszedcy dobrze i wiesiołego popióntku

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama