, wtorek 7 kwietnia 2020
CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Dzisio kapke o zieliniorzu
"...Jak kołocz wónio wórsztym...".  fot: FJDDodaj do Facebook

CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Dzisio kapke o zieliniorzu

F.J.Dral
CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Dzisio kapke o zieliniorzu

"...Chycili sie pucowanio swojigo kościółka...". fot. FJD


CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Dzisio kapke o zieliniorzu

Dzisio Wóm zaś poczytóm po naszymu wierz "Skibeczka chleba", Anieli Kupiec z książki "Po naszymu pieszo i na skrzidłach". fot. FJD

"Gdo sie za swój jynzyk wstydzi takim niech sie każdy brzidzi".

Szanowni internauci i miłośnicy naszej cieszyńskiej gwary: Zapraszamy Was do wystartowania w konkursie na "Najpiękniejsze Cieszyńskie Słowo". Na naszym portalu www.gazetacodzienna.pl należy kliknąć na wiadomości a potem w spisie odszukać hasło "Najpiękniejsze Cieszyńskie Słowo" i w ten sposób można zapoznać się jak wystartować w konkursie. Kupon konkursowy można też otrzymać we wszystkich bibliotekach powiatu cieszyńskiego od Istebnej po Zebrzydowice. Dlatego zachęcamy też wszystkich, którzy preferują pismo odręczne o pobranie i wypełnienie kuponów konkursowych w naszych powiatowych bibliotekach.

SZPACYRKYM PO CIESZYNIE

"Moja ty słodko cieszyńsko mowo
być zawsze do prawjynio gotowo
a jak cie uż żodyn nie bydze rozumioł
to jyny wiater bydzie po naszymu szumioł"

Kuckani ani żodno żyrka

Za tym kszeftym z tymi modernymi cygaretlami mómy zieliniorza. Dzisio jak ty nasze szpitole ledwo dyszóm to isto lepszyj tam do niego wlyź i jakisi kamelki se kupić. Możne, że mo też tam insze zieliny, kiere sóm dobre na rozmajte boleści i jak tam wleziecie to wóm to isto zachwoli. Bo wiycie jako to je jak człowiek je nimocny, to czasym starczy wierzić, że sie wyzdrowi i uż to nas postawi na klepeta. Nejlepszyj jednakowóż za moc nie chlastać i nie kurzić, a bydymy zdrowsi i nie dopadnie nas kuckani ani żodno żyrka. Dalij kole klasztoru tych Mjynszych Franciszkanów je kościół do kierego mogymy se wlyź i porzykać coby nóm ty zieliny cosi pumógły. Kansi ci zakónnicy naszli abo kogosi popytali o pinióndze bo chycili sie pucowanio swojigo kościółka. Szkoda jyno, że zaś na tej płachcie co zakrywo tyn rusztónek wisi papyndekiel na kierym pisze, że na chwile mogymy se u kogosi pojczać piniyndzy. S tym pojczowanim na tóm chwile to bych wóm odradzoł i lepszyj przed tym se jedakowóż porzykać i popytać Pón Bóczka o rozum. Jak uż spadki wyndymy s tego kościółka a w kapsie bydymy mieć pore groszy to zaroz wedla je masorz, kiery razym z miynsym i wórsztym przedo nóm żymły, chlyb abo kołocze. Je to łokropnie srandowne ale isto ludzie to majóm radzi jak kołocz wónio wórsztym a chlyb szpyrkóm. Ani nie wjycie ludzie wiela skyrs tego możecie prziszporować.

A teraz zaś fajny wic:

Posłóchej Kareł, chcym moji babie dać wiyncyj swobody. - Ja? A jako to chcesz zrobić? - Na ganc ańfachowo. Poszyrzym ji kuchyń.

Mjyjcie sie wszedcy dobrze i wiesiołego popióntku.

Dzisio Wóm zaś poczytóm po naszymu wierz "Skibeczka chleba", Anieli Kupiec z książki "Po naszymu pieszo i na skrzidłach".

Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Nó ja, Walter, niekurził, niepił a łumrził też. Ale ło wiela zdrowszy.

Panie Dral, z tym kurzyniym a piciym to zaś niebedzie taki jednoznaczne. Dyć staro prowda mówi: Pił, kurził a umrził. Niepił, niekurził a też umrził.

PS Proszę o informację możliwości dojechania autobusem z Cieszyna do Bielska. Kiedyś wyjeżdżały z dworca PKS , a jak jest dzisiaj?
Dziękuję Walter

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama