, wtorek 11 maja 2021
CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Czy przidzie kiejsi taki czas i tusteloki dajóm tej trowie pokuj?
Kapke sie zaś tego nazbiyrało i ciynżko bydzie wybrać, co tak naprowde fajnego napisać. Przimierzołech sie do tych tabulek cestoych, kierych gdosi tak moc nastawioł na Hajduka i na Zamkowej, że ciynżko je ich aji porachować.  fot: FJDDodaj do Facebook

CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Czy przidzie kiejsi taki czas i tusteloki dajóm tej trowie pokuj?

FJD
CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Czy przidzie kiejsi taki czas i tusteloki dajóm tej trowie pokuj?

"...na tyn trownik padło...". fot. FJD

Szpacyrkym Po Cieszynie
“Gdo sie za swój jynzyk wstydzi takim niech sie każdy brzidzi”


"Moja ty słodko cieszyńsko mowo
być zawsze do prawjynio gotowo
a jak cie uż żodyn nie bydzie rozumioł
to jyny wiater bydzie po naszymu szumioł"

POZÓR! Kiery nimo chynci tego czytać, abo kansi wraził łokulory, abo mo moc roboty i łoczy go bolóm to se może tego posłóchać jak prziciśnie ”kursywom” na tóm czornóm szczałke w tej szarej kostce, kierom nóndzie zaroz pod spodkym.

Sztamperla kwitu

Kapke sie zaś tego nazbiyrało i ciynżko bydzie wybrać, co tak naprowde fajnego napisać. Przimierzołech sie do tych tabulek cestoych, kierych gdosi tak moc nastawioł na Hajduka i na Zamkowej, że ciynżko je ich aji porachować. Je ich tam tela, że isto same ty zieleźne kuliki na kierych ty tabulki wiszóm, trzeja by było isto w Trzyńcu odlywać cały dziyń, a farbe miyszali w Polifarbie ze dwa dni. Skónd sie ich tela biere tego nie wiym, ale na iste kierysi mioł w magazynie za moc tych zieleźnych rułek i chcioł sie ich wartko pozbyć. Pore dni dni tymu zaś jacysi móndrocy siykli trowe przed tyjaterym, chocioż łona ledwo łod ziymi łodstowała. Kómu łona zawadzała, tego naprowde nie wiym, ale na iste, kierysi se szuko roboty i tym razym, na tyn trownik padło. Skyrs czymu ci ludzie sóm tak uwziyńci i nimogym tej trowie dać pokuj, tego też nie wiym, ale sie mi zdo, że możne uż rychtujóm tyn trownik dlo tej gospody co Tramawajym Cafe sie mianuje. Bydóm sie musieć s tym śpiychać, bo za chwiliczkem lato sie pominie, a przeca w zomiyntach żodyn siedzioł nie bydzie. Chocioż możne, że by to było aji dobre, bo je tam s kopca i szło by sie tam spuszczać na sónkach. Przi tyjaterze by sztartnył, a w gospodzie przi szynku by sie zastawił i obalił w szymkwasie sztamperle kwitu. Bydym im to musioł rzeknóć, bo bydzie to na zicher lepszo atrakcyja dlo miasta, niż ta studnia w kierej ni ma fórt wody. Dlo tych co majóm wiynkszego pietra iż insi, możne że bydzie lepszyj wloć im do karku tego kwitu tam na wyrchu, to sie im w łoczach podwoji i nieskorzij ze sónkami wewalóm naroz do dwóch gospód.

Mini słownik: kapke - trochę, strong>cestowe - drogowe, zieleźne -żelazne, kulik - kołek, isto - naprawdę, na iste - naprawdę, kierysi - ktoś, wartko - szybko, tyjater - teatr, uwziynty - uparty, rychtować - przygotowywać, mianuje - nazywa, śpiychać - śpieszyć, spuszczać - zjeżdżać, zomiynt - zaspa, kwit - wódka, sztamperla - kieliszek, fórt - ciągle, zicher - na pewno.

Tóż miyjce sie wszedcy dobrze i wiesiołego popióntku

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama