, niedziela 12 lipca 2020
Cieszyński Tydzień Ziemi jako przygotowanie do obchodów Dnia Ziemi
W piątek, 18.04. organizatorzy zapraszają na warsztaty kreatywnego recyklingu: Wypij mnie, zwiń mnie i nigdy mnie nie porzucaj! - czyli portfele z opakowań Tetra Pack. fot: Patricia DraganDodaj do Facebook

Cieszyński Tydzień Ziemi jako przygotowanie do obchodów Dnia Ziemi

SM
W dniach 13-20 kwietnia w Cieszynie odbędzie się Tydzień Ziemi, który będzie okazją do wzięcia udziału w warsztatach, wykładach i spotkaniach o tematyce ekologicznej.

- Pomysł zrodził się kilka tygodni temu, w trakcie rozmów na temat zorganizowania początkowo Dnia Ziemi w Cieszynie. Grupa młodych i ambitnych osób z Czech, Polski i Rumuni, pracujących w różnych środowiskach, a podzielających wspólną pasję: środowisko naturalne, zdecydowała się na opracowanie tygodniowego programu. Tydzień Ziemi ma nas przygotować na obchody Dnia Ziemi, który przypada na dzień 22 kwietnia - wyjaśnia Anita Kramarczyk, jedna z organizatorek Tygodnia Ziemi w Cieszynie.

Tygodniowy ukłon w stronę Ziemi rozpocznie się 13 kwietnia warsztatami, podczas których uczestnicy zmienią stare drewniane palety w herbaciane stoliki. Na niedzielę 14 kwietnia zaplanowane zostało oficjalne otwarcie w herbaciarni Laja oraz warsztaty pt. "Co można zrobić z zużytych liści herbaty?”. W pierwszym dniu tygodnia i zarazem trzecim dniu imprezy organizatorzy zapraszają do Galerii Szara na wykład o farmach okiennych i domowym ogrodnictwie oraz na warsztaty z robienia wertykalnych ogrodów. Dodatkowo 15 kwietnia - w rocznicę urodzin Leonardo da Vinci, kiedy obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kreatywności, organizatorzy poszukiwać będą odpowiedzi na pytanie: Jak kreatywność zmienia świat? Uczestnicy wymieniać się będą spostrzeżeniami z Creativity Zentrum w Bilbao (Hiszpania). We wtorek sklep Monoi Tiara Natural Cosmetics zaprowadzi uczestników w świat zdrowych kosmetycznych alternatyw. Z kolei w środę i czwartek organizatorzy zapraszają na warsztaty kreatywnego recyklingu. W środę od godz. 17.00 w Kawiarence Twórczej będzie można poznać alternatywne sposoby robienia muszek, a w czwartkowe popołudnie w Laji odbędą się warsztaty z robienia portfeli z zużytych kartonowych pojemników po napojach. Nie zabraknie również degustacji zdrowego i wegetariańskiego jedzenia (spotkanie z Iwoną Deperas z Vegehut - czwartek 18.04). Na piątek zaplanowano spotkanie z Barbarą Wojtkowską-Guicherit ze spółdzielni Ekocentrycy oraz Markiem i Martą ze Studia Gajda, którzy opowiedzą nam o ekologicznym budownictwie i projekcie domu - Earthship. Tydzień zakończy się w sobotę wspólnym sadzeniem roślin na działce (Rodzinne Ogrody Działkowe "Wzgórze") oraz wymianą "niepotrzebnych" rzeczy w Galerii Szara.

Wstęp na każde wydarzenie jest bezpłatny. Jednakże jak zaznaczają organizatorzy mile widziane będą dobrowolne datki na zakup materiałów, używanych w trakcie warsztatów. Mile widziana będzie również przyniesienie ze sobą ziaren, bądź roślin na warsztaty z ogrodnictwa oraz wszelkich "niepotrzebnych" rzeczy na wymianę podczas "Wymiennego Popołudnia".

Portal gazetacodzienna.pl objął wydarzenie swoim patronatem medialnym

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM

Sobota, 13.04.

 • godz. 17.00 - Warsztaty kreatywnego recyklingu: Jak przekształcić palety w stoły? (sala ASK "pod aulą" Uniwersytetu Śląskiego w Ciesznie, ul. Bielska 62)

  Niedziela, 14.04.

 • godz. 18.00 - Oficjalne otwarcie: Tydzień Ziemi (Herbaciarnia LAJA, ul. Zamkowa 3abc, Cieszyn)
 • godz. 18.30 - Warsztaty kreatywnego recyklingu: Co można zrobić z liści herbaty? (Herbaciarnia LAJA)
 • godz. 20.00 - Eko film: Home (Herbaciarnia LAJA)

  Poniedziałek, 15.04.

 • godz. 18.00 - Wykład: Farmy okienne, zielone dachy i ogrody wertykalne (Galeria SZARA , ul. Srebrna 1, Cieszyn)
 • godz. 19.00 - Warsztaty kreatywnego recyklingu: Ogrody wertykalne (Galeria SZARA)
 • godz. 20.00 - Wymiana doświadczeń "Jak kreatywność zmienia świat?" - wideo konferencja z Bilbao (Galeria SZARA)

  Wtorek, 16.04.

 • godz. 18.00 - Wykład: Ekologiczne kosmetyki - prowadzenie: Katarzyna Rybiec (sklep Monoi Tiara Natural Cosmetics ul. Górny Rynek 7, Cieszyn)

  Środa, 17.04.

 • godz. 17.00 - Warsztaty kreatywnego recyklingu: Inny rodzaj krawatów: muszki (Kawiarenka Twórcza, ul. Głęboka 25, Cieszyn)
 • godz. 18.00 - Tydzień Ziemi wspiera Festiwal Polskich Filmów Krótkometrażowych Short Waves (Galeria SZARA)

  Czwartek, 18.04.

 • godz. 18.00 - Wykład: Zdrowe żywienie - prowadzenie: Iwona Deperas z baru wegetariańskiego VegeHut (Herbaciarnia LAJA)
 • godz. 19.00 - Warsztaty kreatywnego recyklingu: Wypij mnie, zwiń mnie i nigdy mnie nie porzucaj! - portfele z opakowań Tetra Pack (Herbaciarnia LAJA)
 • godz. 20.00 - Eko film (Herbaciarnia LAJA)

  Piątek, 19.04.

 • godz. 18.00:
  - Wykład: Ekologiczne budownictwo - Earthship ze Studiem Gajda (Herbaciarnia LAJA)
  - Wykład: Eko architektura z Barbarą Wojtkowską-Guicherit ze spółdzielni socjalnej Ekocentrycy (Herbaciarnia LAJA)
 • godz. 20.00 - Eko film (Herbaciarnia LAJA)

  Sobota, 20.04.

 • godz. 12.00 - Zasadź mnie! Organiczne ogrodnictwo. Wszystko co potrzebujesz wiedzieć o ogrodnictwie! (Rodzinne Ogrody Działkowe WZGÓRZE, ul. Strzelców Podhalańskich, Cieszyn - spotkanie na rynku i wspólne przejście na miejsce)
 • godz. 14.00 - SWAP afternoon (Galeria SZARA)
 • Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
  Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

  wspaniale!

  Dodaj komentarz

  Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

  Więcej informacji na temat formatowania

  Image CAPTCHA
  Wpisz znaki widoczne na obrazku.
  reklama
  reklama