, sobota 16 stycznia 2021
Cieszyńscy bohaterowie - wykład, prezentacja publikacji i inauguracja cyklu
W rocznicę wymarszu z Cieszyna Legionu śląskiego fot: mat. prasDodaj do Facebook

Cieszyńscy bohaterowie - wykład, prezentacja publikacji i inauguracja cyklu

Cieszyńscy bohaterowie - wykład, prezentacja publikacji i inauguracja cyklu

mat.pras


Cieszyńscy bohaterowie - wykład, prezentacja publikacji i inauguracja cyklu

mat.pras

W piątek 21 września o godz. 15.00 w sali Domu Macierzy przy ulicy Pawła Stalmacha 14 w Cieszynie odbędzie się wykład Cieszyńscy Kawalerowie Virtuti Militari, połączony z premierą słownika biograficznego Stefana Króla przybliżającemu współczesnym to pokolenie cieszyńskich Ślązaków, którzy własnymi czynami, a niekiedy ofiarą życia, przyczynili się do niepodległości Polski.

Na spotkaniu zaprezentowane zostaną efekty badań autora, w postaci publikacji, dostępnej w wersji papierowej, jak i elektronicznej, służąc szerokiemu gronu zainteresowanych osób spośród badaczy oraz mieszkańców regionu i miłośników jego historii. Wydarzenie zainauguruje cykl akcji edukacyjnych Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego w Cieszynie, pt. „W poszukiwaniu korzeni. Ślązaków cieszyńskich drogi do Polski”, wpisując się również w tegoroczne obchody stulecia odzyskania niepodległości.

Wykład i publikacja poświęcone są kawalerom uhonorowanym najwyższym polskim odznaczeniem wojskowym za czyny dokonane w latach 1914-1921 r., którzy urodzili się na Śląsku Cieszyńskim, służyli w oddziałach formowanych w naszym regionie i zostali odznaczeni w trakcie służby w nich (chodzi o ochotników do Legionów Polskich, którzy zgłosili się do nich ze Śląska Cieszyńskiego oraz żołnierzy i oficerów 10 Pułku Piechoty Ziemi Cieszyńskiej) oraz osoby odznaczone za udział w walkach toczonych na Śląsku Cieszyńskim z najazdem czeskim w styczniu 1919 r. Publikacja obejmuje łącznie 84 biogramy osób odznaczonych z lat 1914-1921, spośród których przeszło połowa (dokładnie 43) urodziła się na Śląsku Cieszyńskim, a pozostali byli z nim przez dłuższy czas związani.

Autor opracowania Stefan Król jest z wykształcenia historykiem, absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, pracownikiem Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Bielsku-Białej. Filii w Cieszynie, członkiem Polskiego Towarzystwa Historycznego, Macierzy Ziemi Cieszyńskiej i prezesem Cieszyńskiego Klubu Hobbystów. Jego publikacja jest pierwszym z przewidzianych trzech tomów, będących owocem wieloletnich badań Autora, opartej m.in. o kwerendy w zasobach Centralnego Archiwum Wojskowego w Warszawie Rembertowie.

Należy odnotować, iż wersja drukowana publikacji „Kawalerowie Virtuti Militari związani ze Śląskiem Cieszyńskim” ukazała się dzięki zaangażowaniu Cieszyńskiego Klub Hobbystów przy Zarządzie Głównym Macierzy Ziemi Cieszyńskiej i wsparciu finansowemu Powiatu Cieszyńskiego i Cieszyńskiego Klubu Hobbystów.

Wykład, jak i wydanie elektroniczne słownika "Kawalerów...", w postaci strony internetowej z biogramami lokalnych bohaterów (cieszynscybohaterowie.pl), są częścią projektu „W poszukiwaniu korzeni. Ślązaków cieszyńskich drogi do Polski” dofinansowanego ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.

W ramach projektu „W poszukiwaniu korzeni..." Oddziału PTH w Cieszynie przewidziano m.in.: wykłady otwarte, warsztaty, żywe lekcje historii (dramy) oraz stworzenie strony internetowej, będącej bazą danych na temat lokalnych bohaterów.

Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Jeżeli Pani Staszkiewicz ma zamiar zrobić tyle dla Miasta ile zrobiła dla Marklowic jako radna to niech nas Pónbóczek opatruje !!!

"Gabriela Staszkiewicz kładzie nacisk na dialog z drugim człowiekiem.
Rozmowy dają jej impuls do działania.
Chcę zachęcić Cieszyniaków do głośnego wyrażania własnego zdania, do udziału w konsultacjach społecznych, podkreśla Staszkiewicz.
Dialog to podstawa budowania świadomego społeczeństwa – dodaje kandydatka."
.
Na poparcie tych deklaracji kandydatka Staszkiewicz zażądał wyłączenia i skasowania komentarzy pod jej reklamą w GC.
Kandydatce Staszkiewicz życzmy dużo zdrowia - na ratusz raczej jeszcze nie zasługuje.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama