, niedziela 20 września 2020
Cieszyniak wśród najlepszych polskich tłumaczy
Zbigniew Machej zwyciężył w kategorii poezja za książkę „Pieśni duchowe” Georgiusa Tranosciusa (wyd. Oficyna Efemeryczna w Cieszynie). fot: By Rafał Komorowski - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=73261637Dodaj do Facebook

Cieszyniak wśród najlepszych polskich tłumaczy

red.
Po raz 25. miesięcznik „Literatura na świecie” przyznał nagrody dla najlepszych polskich tłumaczy 2017 roku. Jednym z laureatów został Zbigniew Machej z Cieszyna.

Zbigniew Machej jest poetą, tłumaczem literatury czeskiej i słowackiej, działaczem kultury i felietonistą. Jako poeta debiutował w 1980 roku na łamach "Tygodnika Powszechnego". Opublikował dwanaście zbiorów wierszy. Współpracował z "bruLionem", "Krasnogrudą", "Literaturą na Świecie", "Europą" i "Foyer". Jest laureatem nagrody krakowskiego kwartalnika "Arka" (1988) i Nagrody Młodych im. St. Wyspiańskiego (1991). Był nominowany do Paszportu Polityki, a także do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius (2008) oraz Nagrody Literackiej Gdynia (2008) i Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego – Orfeusz (2015).

Nagroda „Literatura na Świecie” jest coroczną nagrodą literacką przyznawaną od 1972 roku przez miesięcznik „Literatura na Świecie” w siedmiu kategoriach, m.in. za najlepszy przekład na język polski utworów prozatorskich i poetyckich, czy inicjatywę wydawniczą. Jest jedną z najcenniejszych nagród dla tłumaczy. W tym roku jury po rozpatrzeniu kandydatur we wszystkich kategoriach, zdecydowało się nie przyznawać nagrody w kategorii proza.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama