, niedziela 9 sierpnia 2020
Cieszyn: Wspomnienia o Oswaldzie Guziurze w 20. rocznicę śmierci
O meandrach życiorysu Oswalda Guziura opowiedział w prelekcji syn jego kuzyna prof. dr. hab. Janusz Guziur, który był gościem Książnicy Cieszyńskiej w miniony wtorek 20 września.  fot: F.J.DralDodaj do Facebook

Cieszyn: Wspomnienia o Oswaldzie Guziurze w 20. rocznicę śmierci

F.J.DRAL
Cieszyn: Wspomnienia o Oswaldzie Guziurze w 20. rocznicę śmierci

Zdjęcia F.J. Dral

We wtorek 20 września Książnica Cieszyńska zaprosiła w swe podwoje miłośników bogatego życiorysu jednego z najznakomitszych propagatorów Ziemi Cieszyńskiej, Oswalda Guziura autora głośnych publikacji na temat historii polsko-czechosłowackich stosunków na Śląsku Cieszyńskim.

Urodzony na Zaolziu 11 stycznia 1911 roku Oswald Guziur całe swoje bogate życie poświęcił głównie na pracę społeczną. Jako podchorąży rezerwy brał udział w kampanii wrześniowej. Po ucieczce z niemieckiej niewoli powrócił na Zaolzie. Od listopada 1939 r. ukrywał się, pod pseudonimem Borowy, pracując na rzecz ruchu oporu. Pełnił różne funkcje w obwodzie jabłonkowskim Związku Walki Zbrojnej, później w cieszyńskim Inspektoracie ZWZ. Działał w strukturach wywiadu „LIDO” II Okręgu Śląskiego ZWZ oraz wywiadu KG AK „STRAGAN” w Wiedniu (wywiad, sabotaż). Po rozbiciu siatki przez Gestapo jako jeden z nielicznych uszedł z życiem.

Po wojnie osiadł w Katowicach i zgodnie ze swoim wykształceniem zatrudnił się w przemyśle elektrotechnicznym. Swoją wiedzę techniczną wykorzystał także opracowując i zgłaszając wiele publikacji i patentów z zakresu elektrotechniki. Zaznaczył także swoją obecność w publikowaniu artykułów na temat stosunków polsko-czeskich na Zaolziu.

O tych właśnie meandrach życiorysu Oswalda Guziura opowiedział w prelekcji syn jego kuzyna prof. dr. hab. Janusz Guziur, który był gościem Książnicy Cieszyńskiej w miniony wtorek 20 września. Wykład swój uzupełniał ciekawymi osobistymi wspomnieniami oraz fotografiami i rycinami drzewa genealogicznego "klanu" Guziórów. Najbardziej jednak wyraziste wspomnienia przekazał na temat organizacji zjazdów rodzinnych. W minionych czasach wszystkie kontakty i uzgadniania terminów odbywały się wyłącznie listownie i w związku z tym te dziesiątki, a nawet setki listów, które nadchodziły na ich adres, o mało co nie doprowadziły do rozwodu jego rodziców...

Oswald Guziur aż do śmierci współpracował ze swoim kuzynem, Emanuelem Guziurem, organizując m.in. słynny I Zjazd Guziurów (1975 rok) oraz zjazdy absolwentów cieszyńskich gimnazjów (ostatni w 1986 roku). Był wieloletnim prezesem katowickiego Koła Macierzy Ziemi Cieszyńskiej i Honorowym Członkiem MZC (1992 rok). Zmarł 29 marca 1996 r. i pochowany został w Katowicach.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Wspomnienie o Oswaldzie Guziurze? Wbrew zapowiadanemu tytułowi pogawędka skupiła się na genealogii rodu (raptem od 1750) i profamilijnej działalności ojca prelegenta.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama