, wtorek 19 stycznia 2021
Cieszyn: Viva basket, czyli niech żyje kosz!
Przed wystąpieniami konferencyjnymi „Viva Basket” będzie można wziąć udział w plenerowych pracach artystów, którzy zaskoczą kreatywnością i pokażą, że pleść można nie tylko z wikliny i nie tylko kosze. fot: mat.pras.Dodaj do Facebook

Cieszyn: Viva basket, czyli niech żyje kosz!

MAŁGORZATA BRYL
Cieszyn: Viva basket, czyli niech żyje kosz!

Czasem plecionkarstwo jest ściśle związane z życiem lokalnej ludności. Tak, jak w Ugandzie i Zimbabwe, gdzie ten fach traktowany jest jako motor rozwoju.

Dlaczego kosz? Bo to słowo wytrych. Wiklinowy kosz kojarzy się z wyplataniem. Już w sierpniu odbędzie się pierwsza w historii Cieszyna międzynarodowa konferencja poświęcona plecionkarstwu.

7 i 8 sierpnia w sali konferencyjnej Zamku Cieszyn będzie miała miejsce 1. Międzynarodowa Konferencja „Viva Basket!”. To wydarzenie poświęcone plecionkarstwu - tradycjom, historii, ale i jego przyszłości. Wydarzenie organizuje Stowarzyszenie Serfenta z Cieszyna wraz z dwoma norweskimi partnerami organizacją Søre Skogen i Sunnhordland Museum. Współorganizatorem spotkania „Viva Basket!” jest też Zamek Cieszyn.

Konferencja stanowi część projektu „Niech żyje kosz! Plecionkarstwo jako żywa tradycja w kontekście Konwencji UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kultury”. Jest też konsekwencją działań Stowarzyszenia Serfenta, które od pięciu lat prowadzi badania terenowe w Polsce i za granicą, gromadząc wiedzę na temat plecionkarstwa.

- W czasie naszych podróży posługujemy się przygotowanym przez nas kwestionariuszem etnograficznym. Jest to narzędzie, które ułatwia nam dokumentowanie tradycji plecionkarskich w danej kulturze - mówi Paulina Adamska-Malesza ze Stowarzyszenia Serfenta - Jednak nie zdobywamy tylko suchej wiedzy, a uczymy się też nowych technik. Gdziekolwiek jedziemy, zawsze prosimy o pokaz plecionkarstwa na żywo, włączamy kamerę, sami dołączamy do pracy. To odróżnia nas od tradycyjnych etnografów - dodaje.

Podróże wzbogacają. Stowarzyszenie Serfenta postanowiło otworzyć skarbnicę wiedzy i dlatego odbywa się konferencja „Viva Basket!”. Do Cieszyna przyjadą praktycy i teoretycy plecionkarstwa m.in. z Norwegii, Danii, Hiszpanii, Zimbabwe czy Indonezji. - Część z gości, którzy wystąpią podczas konferencji, poznałyśmy podczas naszych wypraw. Pozostałych znamy z ich przedsięwzięć i znajomość jest póki co tylko mailowa lub telefoniczna, ale już bardzo serdeczna - mówi Anna Krężelok ze Stowarzyszenia Serfenta.

Przybyli z różnych stron świata podzielą się swoimi doświadczeniami. Czasem plecionkarstwo jest ściśle związane z życiem lokalnej ludności. Tak, jak w Ugandzie i Zimbabwe, gdzie ten fach traktowany jest jako motor rozwoju. Innym razem łączy się z pasją i walką jak w Indonezji, gdzie wpisanie wyplatanych z łyka lub liści toreb Noken na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kultury UNESCO było poprzedzone dwunastoletnim procesem starań.

Przed wystąpieniami konferencyjnymi „Viva Basket” będzie można wziąć udział w plenerowych pracach artystów, którzy zaskoczą kreatywnością i pokażą, że pleść można nie tylko z wikliny i nie tylko kosze. Plener artystyczny „On the border” odbędzie się w terminie 2 - 6 sierpnia w okolicach Kładki Sportowej (tzw. Różowy Most) nad Olzą po polskiej i czeskiej stronie miasta. - W ramach pleneru artystycznego Duńczycy stworzą trzy portale z różnych materiałów, przez które można będzie przechodzić. Z kolei Carlos Fontales z Hiszpanii wykona instalację na oczku wodnym w Parku Sikory - zapowiada Paulina Adamska-Malesza.

Na dzień dzisiejszy uczestnictwo w wydarzeniu potwierdziło już wielu gości. - Cieszy nas tak duży odzew. W konferencji wezmą udział m.in. Agnieszka Olczyk z Terenowego Oddziału Narodowego Instytutu Dziedzictwa, Ewa Gołębiowska, dyrektor Zamku Cieszyn, Grzegorz Gordat ze Stowarzyszenia Twórców Ludowych, przedstawiciele Plecionkarzy i Wikliniarzy Polskich, a także reprezentanci lokalnego samorządu - wymienia Barbara Wrona ze Stowarzyszenia Serfenta.

- Podczas konferencji „Viva Basket” chcielibyśmy zastanowić się, dlaczego osoby z każdej części świata, w różnym wieku i należące do odmiennych kultur zajmują się plecionkarstwem. Zależy nam przede wszystkim na spotkaniu z ludźmi, którzy budzą się rano, znów zaczynają wyplatanie i nie wyobrażają sobie, by robić w życiu coś innego - mówi Paulina Adamska-Malesza.

Szczegółowy program 1. Międzynarodowej Konferencji „Viva Basket” znajduje się tutaj. Poniżej dołączamy film promujący wydarzenie autorstwa Rafała Solińskiego.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama