, wtorek 10 grudnia 2019
Cieszyn, Ustroń, Stonawa: III Wolna Szkoła Nauk Filozoficznych i Społecznych
Profesor wysunął w „Dziennikach” ideę powołania w Ustroniu takiej szkoły, jako stałego i istotnego elementu życia kulturalnego na Śląsku Cieszyńskim - podają organizatorzy. fot: mat. pras.Dodaj do Facebook

Cieszyn, Ustroń, Stonawa: III Wolna Szkoła Nauk Filozoficznych i Społecznych

MB
W dniach 10-13 października w dwóch gminach powiatu cieszyńskiego Cieszynie i Ustroniu, a także w zaolziańskiej Stonawie, odbędzie się III Wolna Szkoła Nauk Filozoficznych i Społecznych im. Profesora Jana Szczepańskiego. Wykład inauguracyjny w Cieszynie wygłosi w tym roku wybitny językoznawca, profesor Jan Miodek.

Tegoroczne wydarzenie nieznacznie zmieniło swoją nazwę. - Zmiana nazwy (dwie poprzednie edycje nosiły nazwę: Letniej Szkoły Nauk Filozoficznych i Społecznych im. Profesora Jana Szczepańskiego) wynika z bezpośredniego nawiązania do idei głoszonej przez Profesora Jana Szczepańskiego, a sama idea takiej Szkoły jest współczesną formą realizacji jego marzenia o „wolnej szkole nauk filozoficznych i społecznych w Ustroniu”, o którym pisał, pod datą 8 I 1940, w swych „Dziennikach” - tłumaczą organizatorzy.

- Profesor wysunął w „Dziennikach” ideę powołania w Ustroniu takiej szkoły, jako stałego i istotnego elementu życia kulturalnego na Śląsku Cieszyńskim: „A może uda nam się zrealizować kiedyś jeszcze jedno marzenie: wolną szkołę nauk filozoficznych i społecznych w Ustroniu. Droga do realizacji tych marzeń jest jedna: Praca”. Ideę szkoły z „Dzienników” wydobył i skutecznie upowszechnił w środowisku lokalnym i akademickim prof. zw. dr hab. Daniel Kadłubiec, który dokonał edycji „Dzienników”, a aktualnie jest Przewodniczącym Komitetu Naukowego Szkoły i jej Honorowym Rektorem - dodają organizatorzy.

Dodajmy, że to naukowe i społeczne przedsięwzięcie ma już trzy lata. Rada Powiatu Cieszyńskiego i Rada Miasta Ustroń, na wspólnej otwartej sesji w 2013 roku, przyjęły oświadczenia, że „realizując marzenie prof. Jana Szczepańskiego zawarte w Dziennikach z lat 1933-1945, a także dla uczczenia jego pamięci” popierają inicjatywę powołania Letniej Szkoły Nauk Filozoficznych i Społecznych. Stwierdzono też, iż „zadaniem szkoły będzie upowszechnianie spuścizny intelektualnej profesora, wielkiego uczonego pochodzącego z Ziemi Cieszyńskiej”; o współpracę zwrócono się m.in. do Uniwersytetu Śląskiego.

Organizatorami tegorocznej edycji Szkoły są: samorządy - Powiat Cieszyński, Miasto Cieszyn, Miasto Ustroń, a także ośrodki uniwersyteckie - Wydział Etnologii i Nauk o Edukacji w Cieszynie UŚ w Katowicach, Uniwersytet Łódzki, Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny, Centrum Pedagogiczne dla Polskiego Szkolnictwa Narodowościowego w Czeskim Cieszynie oraz organizacje pozarządowe: Stowarzyszenie Samorządowe Ziemi Cieszyńskiej, Stowarzyszenie Wspierania Edukacji Międzykulturowej i Kongres Polaków w Republice Czeskiej.

III Wolna Szkoła Nauk Filozoficznych i Społecznych im. Profesora Jana Szczepańskiego zostanie zainaugurowane już w najbliższy poniedziałek 10 października o godz. 9.00 w Sali Sesyjnej Ratusza w Cieszynie. Po inauguracji odbędzie się wykład prof. zw. dr hab. Jan Miodka pt. „Nowe (stare) słowa współczesnej polszczyzny”. W ramach tegorocznego wydarzenia wykłady i panele odbędą się także w Stonawie i Ustroniu. Zaplanowano również programy dla młodzieży, nauczycieli, a także studentów i słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku z tych gmin. Pełny program III Wolnej Szkoły Nauk Filozoficznych i Społecznych tutaj.

Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

"tak było" - ty tela wiysz co zjysz

Reżyser Grzegorz Braun dwa lata temu wygrał w Strasburgu proces dot. nazwania prof. Jana Miodka agentem SB o pseudonimie „Jam”.
Braun zrobił to po tym, gdy prof. Miodek zdecydowanie wystąpił przeciwko projektowi lustracji pracowników nauki. Na mocy orzeczenia reżyser otrzymał od państwa polskiego (czyli od polskiego podatnika) 8 tys. euro z tytułu poniesionych w tej sprawie szkód, 3 tys. euro zwrotu kosztów poniesionych w tej sprawie.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama