, piątek 18 września 2020
Cieszyn: Szkoła Sztuki i Myślenia z Zamkowej 1 już z nową siedzibą
3 września odbyło się oficjalne otwarcie Szkoła Sztuki i Myślenia w nowej siedzibie połączone z dniem otwartym. fot: Szkoła Sztuki i MyśleniaDodaj do Facebook

Cieszyn: Szkoła Sztuki i Myślenia z Zamkowej 1 już z nową siedzibą

MAŁGORZATA BRYL
Cieszyn: Szkoła Sztuki i Myślenia z Zamkowej 1 już z nową siedzibą

Dzień otwarty w Szkole Sztuki i Myślenia, zdj: mat.pras.


Cieszyn: Szkoła Sztuki i Myślenia z Zamkowej 1 już z nową siedzibą

Szkoła Sztuki i Myślenia działająca dotąd w budynku przy ulicy Zamkowej 1 właśnie przeniosła się do nowej siedziby przy Górnym Rynku 1 w Cieszynie, którą wynajmuje od miasta. Agula i Tom Swoboda kontynuują swoją działalność w nowym miejscu i zapowiadają już nowe niespodzianki, m.in. I edycja Festiwalu Murali MUR ART. w Cieszynie.

- Ta przeprowadzka i tak nas czekała, niezależnie od tego, jak potoczyłaby się historia z budynkiem przy Zamkowej 1. Po siedmiu latach działalności po prostu brakowało nam już miejsca na nasze sztalugi, narzędzia, sprzęt i rekwizyty do pracy, które narosły wokół nas w ciągu minionych lat pracy - mówi Agula Swoboda, oprowadzając mnie po nowej siedzibie Szkoły Sztuki i Myślenia przy ul. Górny Rynek 1.

Odremontowane pomieszczenia, które Szkoła wynajmuje od cieszyńskiej spółki ZBM, robią wrażenie. Jest czysto i przejrzyście, a jednocześnie przytulnie i profesjonalnie. Trzy pomieszczenia zapraszają do twórczej pracy i dyskusji, bo o to właśnie chodzi założycielom Szkoły. - To nasza rodzinna firma, wokół której udało nam się zgromadzić wielu sympatyków. Mamy też na swoim koncie trochę sukcesów, tylko w tym roku cztery absolwentki naszej szkoły dostały się na ASP w Katowicach - przyznaje w rozmowie z naszą redakcją Tom Swoboda.

W Szkole Sztuki i Myślenia prowadzone są zajęcia w pracowniach rysunku, malarstwa, fotografii oraz twórcze zajęcia dla dzieci. Uczestnicy udoskonalają swój warsztat pod okiem profesjonalnych artystów w małych grupach. W sumie do Szkoły uczęszcza około 45 osób tygodniowo.

- Kiedy okazało się, że nasza sytuacja w budynku na granicy na Zamkowej 1 jest niepewna, postanowiliśmy rozejrzeć się za alternatywnym miejscem, gdzie moglibyśmy kontynuować naszą działalność, która jak sądzę jest ważna i potrzebna dla nas i wielu mieszkańców miasta - kontynuuje Tom Swoboda. - W tej sprawie rozmawialiśmy z burmistrzem Cieszyna, który zaproponował nam kilka pustych lokali do wynajęcia. Ostatecznie zdecydowaliśmy się właśnie na Górny Rynek 1 - dodaje.

Szkoła Sztuki i Myślenia w nadchodzącym sezonie zamierza kontynuować działalność edukacyjną i artystyczną i wejść w tkankę miejską z działaniami artystycznymi. Jednym z kroków w przestrzeń miasta było prowadzone niedawno przez Szkołę przedsięwzięcie polegające na stworzeniu muralu na ścianie w Katolickim Przedszkolu im. Dzieciątka Jezus w Cieszynie (pisaliśmy o tym w artykule Mural autorstwa dzieci początkiem większej akcji).

Przedsięwzięciem polegającym na wyjściu z działaniami artystycznymi na ulice Cieszyna będzie niedawno oficjalnie zapowiedziana przez władze Cieszyna pierwsza edycja Festiwalu Murali MUR ART, podczas którego Szkoła Sztuki i Myślenia będzie prowadzić warsztaty międzypokoleniowe z mieszkańcami miasta. - Chcielibyśmy ożywić miasto. Zależy nam z jednej strony na kontynuowaniu działań edukacyjnych, ale też z drugiej strony na profesjonalnych działaniach artystycznych. Chcemy, by po każdej edycji festiwalu został ślad w mieście w postaci nowego muralu - mówi Agula Swoboda. - Nowy mural powstanie na ścianie przy ulicy Garncarskiej, zaraz obok Sądu Rejonowego. Celem tej inicjatywy jest kolorowanie miasta - dodaje.

W ramach wydarzeń podczas 1. edycji Festiwalu Mur Art w Cieszynie odbędą się także międzypokoleniowe warsztaty. - Na cieszyńskim rynku stanie ściana, na której każdy, kto będzie chciał, będzie miał szansę na stworzenie własnego muralu pod okiem artystów - wyjaśnia Tom Swoboda.

To nie jedyne nowości w Szkole Sztuki i Myślenia: w planach jest cykl rezydencji artystycznych twórców z różnych części świata. - Sami jesteśmy artystami, więc chcemy organizować spotkania z innymi twórcami. Zależy nam, by te spotkania miały miejsce właśnie w Cieszynie - stwierdza z uśmiechem Agula Swoboda.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Szkoda, że nie potrafili być solidarni z pozostałymi najemcami Zamkowej. Ale biznes jest biznes. Zawsze "można dogadać się" z burmistrzem. I to nazywa się inicjatywa i przedsiębiorczość!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama