, niedziela 24 stycznia 2021
Cieszyn: „Splatając wątki”. Wystawa nowego rzemiosła
Do udziału w wystawie zostali zaproszeni lokalni cieszyńscy twórcy, przedstawiciele tzw. nowego rzemiosła działający w Stowarzyszeniu Nów Nowe Rzemiosło, jak i inni rzemieślnicy, których wytwory w najlepszy sposób obrazują ideę nowego rzemiosła. fot: Rafał SolińskiDodaj do Facebook

Cieszyn: „Splatając wątki”. Wystawa nowego rzemiosła

red.mat.pras.
Cieszyn: „Splatając wątki”. Wystawa nowego rzemiosła


Cieszyn: „Splatając wątki”. Wystawa nowego rzemiosła


Cieszyn: „Splatając wątki”. Wystawa nowego rzemiosła


Cieszyn: „Splatając wątki”. Wystawa nowego rzemiosła


Cieszyn: „Splatając wątki”. Wystawa nowego rzemiosła

W witrynach siedziby Zamku jest prezentowana wystawa "Splatając watki. Konteksty nowego rzemiosła". To kontynuacja działań Zamku Cieszyn, których celem było stworzenie sieci współpracy i wymiana doświadczeń pomiędzy projektantami, rzemieślnikami i przedstawicielami instytucji zajmujących się ochroną rzemiosła.

- Zachęcamy do jej oglądania, ale wiemy, że nie każdy będzie miał szansę odwiedzić Cieszyn. Dlatego zapraszamy też, by zajrzeć na naszą stronę, gdzie są informacje o wystawie i katalog, a także gorąco polecamy filmowe, półgodzinne spotkanie z nowymi rzemieślnikami, by zanurzyć się w ich świat- mówią organizatorzy wystawy.

Obecny rok przyniósł nam weryfikację wielu postaw konsumenckich. Poddał pod dyskusję podstawowe wartości, na których opieramy nasze codzienne wybory. Przerwane łańcuchy dostaw przyniosły zwrot w kierunku produkcji lokalnej. Dały też szansę drobnej wytwórczości. Chętniej kupujemy, gdy znamy pochodzenie przedmiotu, historię jego powstania i gdy wiemy, że stoi za nim konkretny człowiek. Zagrożenie kryzysem gospodarczym przyniosło też aktywizację lokalnych inicjatyw, a pogłębiający się kryzys klimatyczny sprawił, że wolimy kupować mniej i naprawiać, mieć przedmioty lepszej jakości, z materiału o znanym pochodzeniu. Wiedza o materiale, możliwość jego utylizacji, proces powstawania przedmiotu stały się równie ważne, jak sam efekt końcowy.

Do udziału w wystawie zostali zaproszeni lokalni cieszyńscy twórcy, przedstawiciele tzw. nowego rzemiosła działający w Stowarzyszeniu Nów Nowe Rzemiosło, jak i inni rzemieślnicy, których wytwory w najlepszy sposób obrazują ideę nowego rzemiosła.

Rzemieślnicy i twórcy, których prace lub portrety prezentowane są na wystawie:

Karina Królak, Kufa Design, Magdalena Maślerz, Tartaruga, AR Szkło, Square Drop, Monck Custom, In Weave, Bogdan Kosak, Olga Milczyńska, Mosko Ceramics, Aleksander Oniszh, Kuźnia Barona, Maciej Gąsienica Giewont, AZE Design, Kosmos Projekt i OIena Prokopiuk, Serfenta, Jerzy Wałga, The Whole Elements, Kłosy/Knife Doctor, Wood WorkShop, Aanda.

Wystawie towarzyszy film: "Od człowieka do człowieka. Nowe Rzemiosło w Polsce"

„Ludzie tego potrzebują. Są zmęczeni światem, takim jaki on jest. Rzemiosło daje im nadzieję, że świat przetrwa, w takim materialnym sensie, że będzie i drzewo, i trawa, i garnek, i stół, i krzesło” - mówi ceramik Bogdan Kosak, jeden z bohaterów filmu:

"Od człowieka do człowiek. Nowe Rzemiosło w Polsce", który powstał z inicjatywy Zamku Cieszyn.

Film: https://www.youtube.com/watch?v=Kc62zzjpbfQ

Więcej informacji o wystawie można znaleźć na stronie: http://www.zamekcieszyn.pl/pl/artykul/splatajac-watki--konteksty-nowego-...

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama