, czwartek 25 luty 2021
Cieszyn: Narodowe Czytanie po raz dziewiąty
Akcja Narodowe Czytanie zapoczątkowana została w 2012r fot: UMDodaj do Facebook

Cieszyn: Narodowe Czytanie po raz dziewiąty

UM
Cieszyn: Narodowe Czytanie po raz dziewiąty


Cieszyn: Narodowe Czytanie po raz dziewiąty


Cieszyn: Narodowe Czytanie po raz dziewiąty


Cieszyn: Narodowe Czytanie po raz dziewiąty


Cieszyn: Narodowe Czytanie po raz dziewiąty

W sobotę 5 września przed biblioteką cieszyńską zgromadzili się miłośnicy polskiej literatury, by przeczytać fragmenty dramatu Juliusza Słowackiego "Balladyna".

W dniu Narodowego Czytania wspólna lektura i towarzyszące jej wydarzenia odbywają się w szkołach, bibliotekach, instytucjach kultury, a także szpitalach, zakładach karnych czy domach pomocy społecznej w całej Polsce.

„Balladynę” w Cieszynie czytali samorządowcy, m.in.: Burmistrz Cieszyna Gabriela Staszkiewicz, Starosta Powiatu Cieszyńskiego Mieczysław Szczurek, wice burmistrz Przemysław Major, przewodniczący Rady Miejskiej Remigiusz Jankowski oraz radni. Czytali również ludzie związani z literaturą, jak emerytowana polonistka Joanna Gawlikowska, czytali też czytelnicy Biblioteki, goście i aktorzy Sceny Polskiej Cieszyńskiego Teatru. Widownia choć niezbyt liczna mogła posłuchać i przypomnieć sobie losy Aliny i Balladyny.

Akcja Narodowe Czytanie zapoczątkowana została w 2012r.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego. Akcja Narodowe Czytanie 2019 miała wyjątkowy charakter – w związku z jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Para Prezydencka zaprosiła do lektury Przedwiośnia Stefana Żeromskiego, a ponadto, przez cały rok, Antologii Niepodległości – specjalnie przygotowanego na tę okazję zbioru powstałych na przestrzeni wieków utworów, zaliczanych do kanonu polskiej literatury patriotycznej. W 2019 roku lekturą Narodowego Czytania były Nowele polskie - zbiór 8 utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama