, poniedziałek 26 sierpnia 2019
Cieszyn: Namalują Irenę Sendler
Wizualizacja: tak będzie prezentować się mural przy ul. Bóżniczej w Cieszynie po ukończeniu prac.  fot: mat. pras.Dodaj do Facebook

Cieszyn: Namalują Irenę Sendler

MAŁGORZATA BRYL
Cieszyn: Namalują Irenę Sendler

Mural, który powstanie w Cieszynie, przedstawia drzewo, w którego koronę wkomponowana jest postać młodej Ireny Sendler przygarniającej małe serca. Proj.: Małgosia Rozenau / 3fala.art.pl


Cieszyn: Namalują Irenę Sendler

Oprócz powyższego do fundacji napłynęły jeszcze dwa projekty murali. Proj.: Marta Pokorska


Cieszyn: Namalują Irenę Sendler

Trzeci projekt muralu. Proj.: TYBER

Fundacja KLAMRA z Żywca realizuje ogólnopolską inicjatywę, w efekcie której powstanie w Polsce kilka murali Ireny Sendlerowej. Jedno z naściennych malowideł będzie też w Cieszynie.

Akcja rozwija się bardzo prężnie. Pierwszy mural zostanie odsłonięty w Bielsku-Białej już 15 maja. Następny w kolejce jest m.in. Cieszyn. Malowidło powstanie na ścianie budynku przy ul. Bóżniczej 7. Lokalizacja nie jest przypadkowa, bo właścicielem gmachu jest Gmina Wyznaniowa Żydowska w Bielsku-Białej. - W ubiegłym tygodniu oficjalnie wyraziliśmy zgodę na rozpoczęcie tam prac. Twórcy przystąpią do malowania, gdy Fundacja KLAMRA otrzyma na to zezwolenie od konserwatora zabytków - komentuje sprawę Dorota Wiewióra, przewodnicząca bielskiej Gminy Wyznaniowej Żydowskiej.

Dotąd do fundacji napłynęły trzy projekty murali. Autorami projektu, który powstanie w Cieszynie, są malarka i projektantka grafiki Małgorzata Rozenau oraz grupa 3fala.art.pl. Przedstawia drzewo, w którego koronę wkomponowana jest postać młodej Ireny Sendler przygarniającej małe serca. Korzenie drzewa otaczają słoik, w którym działaczka zakopywała informacje z personaliami dzieci wyprowadzonych z warszawskiego getta.

Akcja „Murale Ireny Sendlerowej” to oddolna inicjatywa społecznościowa, która przypomina o biografii znanej działaczki społecznej i charytatywnej. Irena Sendler podczas II wojny światowej zaangażowała się w konspirację. Pomagała żydowskim współobywatelom, zanim jeszcze powstało getto warszawskie. Z kolei po wojnie zajmowała się działalnością socjalną. W 1965 r. została uhonorowana przez izraelski instytut Yad Vashem medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. W 2003 r. została odznaczona Orderem Orła Białego. Zmarła 12 maja 2008 r.

Fundacja KLAMRA promuje swoją akcję także poprzez sprzedaż koszulek z projektami murali, ponadto wciąż szukają współpracowników, autorów projektów i miejsc na murale w całym kraju. Pasjonaci działają non-profit.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama