, sobota 20 kwietnia 2024
Cieszyn: Kolejne odkrycia archeologiczne
Pod schodami łączącymi ul. Śrutarską z ul. Przykopa odkryto fragmenty murów miejskich. fot: OPPIDUM Ilona Smajek-Mądrzycka



Dodaj do Facebook

Cieszyn: Kolejne odkrycia archeologiczne

SM
Cieszyn: Kolejne odkrycia archeologiczne

Średniowieczna cegła, tzw. palcówka - fragment paleniska. fot. OPPIDUM Ilona Smajek-Mądrzycka


Cieszyn: Kolejne odkrycia archeologiczne

Prace archeologiczne trwają natomiast na ul. Olszaka, gdzie odkopano fragment średniowiecznej nawierzchni drogi oraz inne drewniane elementy konstrukcyjne studni bądź dołu kloacznego. fot. Adam Swakoń

Podczas robót budowlanych związanych z przebudową kanalizacji w śródmieściu Cieszyna natrafiono na kolejne odkrycia archeologiczne. Tym razem są to pozostałości dawnej linii obronnej miasta czyli fragmenty murów miejskich.

Relikty odkryto na ulicy Bóżniczej i Kiedronia, a także na ulicy Młyńska Brama, w rejonie schodów łączących ul. ŚrutarsŻa z ul. Przykopa, które rozebrane zostały na czas inwestycji.

- Mury miejskie Cieszyna przedstawione są na archiwalnych panoramach miasta z XVII i XVIII w., jednak ich lokalizacja na planach różni się od położenia w rzeczywistości. Dodatkowo, źródła archiwalne przy schodach na ul. Młyńska Brama i Śrutarskiej, lokalizują furtę w murze obronnym, stanowiącą zapewne ciąg komunikacji pieszej. Odsłonięte mury zbudowane są z kamienia na zaprawie wapienno-piaskowej i mają 2.3-2.5 m szerokości, sięgają one do około 2.5 m głębokości. Zachowane relikty odsłonięte zostały już na głębokości około 1 m od dzisiejszego poziomu nawierzchni. Najokazalszy był fragment muru w południowej części Starówki w rejonie Młyńskiej Bramy. Pomimo iż podczas obecnych prac ziemnych nie natrafiono na zabytki precyzyjnie określające datowanie odkrytej linii obronnej, można przypuszczać, że zostały one wzniesione u schyłku późnego średniowiecza oraz na początku okresu nowożytnego, tj. około XV - 1. poł. XVI w. (brak starszego materiału zabytkowego). Ponadto, sądząc po znacznej ilości fragmentów cegieł gotyckich na jakie natrafiono przy murze na ul. Młyńska Brama, wyższa partia muru mogła być wzniesiona właśnie z takiego materiału. Po wewnętrznej stronie muru u zbiegu ul. Śrutarskiej i Młyńska Brama natrafiono również na pozostałość pieca służącego prawdopodobnie do przygotowania posiłków. Zbudowany był on z kamieni rzecznych (otoczaków) tworzących kopułę pieca oraz z cegieł gotyckich użytych do konstrukcji paleniska. Nieliczne fragmenty potłuczonych naczyń odkrytych w wypełnisku pieca datują obiekt na około 2. poł XVI w - opisuje znaleziska Ilona Smajek-Mądrzycka, kierownik prac archeologicznych.

Po wykonaniu prac archeologicznych polegających na oczyszczeniu i zarchiwizowaniu odnalezionych murów, wykonawca przebudowy kanalizacji przystąpił do końcowych prac budowlano-montażowych w tych miejscach. Prace archeologiczne trwają natomiast na ul. Olszaka, gdzie odkopano fragment średniowiecznej nawierzchni drogi oraz inne drewniane elementy konstrukcyjne studni bądź dołu kloacznego.

Powyższe odkrycia uzupełniają liczne materiały zabytkowe znalezione w innych rejonach Starego Miasta, tj. średniowieczne i nowożytne fragmenty naczyń, fragmenty przedmiotów skórzanych, średniowieczna żelazna ostroga rycerska, żelazne wędzidła uprzęży końskiej, nowożytna fajka gliniana i inne nieokreślone na tym etapie drobne przedmioty metalowe.

W najbliższy piątek, 24 października o godz. 17.00 w COK Dom Narodowy odbędzie się wykład poświęcony skarbom archeologicznym Cieszyna, które odkryto podczas przebudowy kanalizacji. W trakcie spotkania archeolodzy opowiedzą o badaniach, w wyniku których odnaleziono: narożnik bramy miejskiej (ul. Szersznika), pozostałości zabudowy klasztoru dominikanów (pl. Dominikański), szczątki ludzkie (pl. św. Krzyża) oraz drewnianą zabudowę (ul. Olszaka).

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Nie zdążą z robotą do wyznaczonych terminów i UE zabierze kasę. A jak zabierze to zapłacimy my z naszych podatków!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama