, czwartek 25 kwietnia 2024
Cieszyn: Granica w budowie i strategia rozwoju kultury
Budynek po celnikach to wyjątkowo nietrafiona wizualnie wizytówka miasta. fot: Barbara Śliż



Dodaj do Facebook

Cieszyn: Granica w budowie i strategia rozwoju kultury

KK
Klub Krytyki Politycznej w Cieszynie inicjuje społeczną dyskusję o dalszych losach budynku po strażnicy celnej. Dyskusja dotyczyć będzie nie tylko losów tego wizualnie obskurnego budynku, ale też konieczności przygotowania strategii rozwoju kultury w mieście.

Przedstawiciele organizacji pozarządowych, z Klubem Krytyki Politycznej (KKP) w Cieszynie na czele, rozpoczynają konsultacje społeczne. Budynek po celnikach, znajdujący się przy ulicy Zamkowej 1, ulokowany bezpośrednio przy granicy z Republiką Czeską, jest antywizytówką Cieszyna. - Budynek byłej strażnicy celnej na granicy dla jednych stanowi architektoniczny moloch, dla drugich jest miejscem, gdzie toczy się życie kulturalne, jeszcze inni kojarzą go ze sklepem z wózkami. Co będzie z nim dalej? Najprawdopodobniej nie tylko organizacje zajmujące przestrzeń byłej strażnicy celnej zastanawiają się nad tym, czy będzie stał i komu w związku z tym może służyć. Jeśli zostanie zburzony, to z kolei co stanie na jego miejscu: parking, plac zabaw, inny budynek - zastanawiają się przedstawiciele KKP.

Konsultacje społeczne mają być częścią debaty o konieczności stworzenia strategii rozwoju kultury w Cieszynie. - "Granica w budowie" to projekt, który ma wzmocnić dyskusję na temat strategii kultury w mieście. Punktem wyjścia jest ciągle nierozwiązana sprawa budynku byłej strażnicy przy ulicy Zamkowej 1, w której mieszczą się pracownie artystyczne i siedziby kilku stowarzyszeń związanych z kulturą, sztuką i edukacją. Chcemy, aby na otwartych konsultacjach społecznych mieszkańcy Cieszyna i okolic mogli się zapoznać z działalnością wszystkich podmiotów działających w obszarze budynku i wyrazić własne zdanie na ten temat. Mamy nadzieję, że będzie to dobry krok w procesie tworzenia tradycji konsultacji społecznych w Cieszynie - wyjaśnia Agnieszka Muras z KKP w Cieszynie.

Konsultacje odbędą się w piątek, 30 marca, w siedzibie Klubu Krytyki Politycznej w Cieszynie przy ul. Zamkowej 1. Rozpoczną się o godzinie 17.00. Poprowadzi je socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego, doktor Przemysław Sadura.

Komentarze: (7)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Według mnie wcale brzydki nie jest , wystarczy umyć i i trochę odnowić i przeznaczyć na siedzibę RAŚ.

Jak zwykle komentarze osób totalnie niezainteresowanych głębszym rozpoznaniem tematu, oprócz Klubu KP jest tam dużo innych miejsc gdzie siedziby mają stowarzyszenia i pracownie, w których być może wasze dzieci (jeśli je macie) np. miały warsztaty i rozwijały się więc rzeczywiście szkoda czasu na jałową dyskusję z ignorantami ... pozdrawiam

Nie martwcie się. I tak nic z ego nie będzie. Oni przecież tylko "pier..., nie rodzą"...

"Lewica spod znaku "Krytyki Politycznej" nie jest silna słabością prawicy. Jej potęga bierze się w dużej mierze ze strategicznej współpracy, jaką ci retoryczni fascynaci Urlike Meinhoff i dokonań Antify, zawarli z systemem, który zapewnia im dużą część środków koniecznych do ekspansji. Środowisko Sławomira Sierakowskiego powinno wziąć sobie za patrona Donalda Tuska, ponieważ to dzięki dotacjom jego rządu, a nie nowemu odczytaniu myśli Stanisława Brzozowskiego może tak prężnie działać od Moskwy po Londyn."

Koncepcja już była. Projekt Koniecznego który łączył nowe ze starym + odwołanie do formy przewróconego szlabanu. Jednym słowem klasa sama w sobie + splendor znanego projektanta. Niestety zabrakło odwagi żeby wejść w fazę realizacji. Wychodzi na to że na dużo bardziej badziewne projekty kasa jest a na ważne już nie. Konsultacje społeczne uważam za bicie piany które i tak nic twórczego do sprawy nie wniesie. Burzenie wywóz gruzu i sianie trawy być może będzie najtańsze. Chociaż kto to wie. Dla niewtajemniczonych proponuję zapoznać się z kosztorysem powykonawczym na rozbiórkę murowanego haźla na amfiteatrze.

Oto jak RAŚ występuje w naszym (Ślaska Cieszyńskiego) imieniu: http://niezalezna.pl/25933-ras-coraz-bezczelniejszy Do tej pory nikt nie kojarzył naszego regionu z hanyskymi kompleksamii. Teraz za sprawą kilku poprańców, głownie zresztą imigrantów z Hanysowa także Cieszyniocy zaczną być uznawani za RAŚ-istów. Nie wiem jak wy, ale ja już wolę, aby przypisywano mnie do (tfu, tfu..) "Podbeskidzia", niż do tych Bercików...

Rozumiem, że Krytyka Polityczna w ramach konsultacji przedstawi źródło finansowania ewentualnie czegokolwiek co ma zostać wybudowane?

Bo ja proponuję coś najtańszego - zburzyć, gruz wywieźć i zasiać trawę.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama