, czwartek 22 kwietnia 2021
Cieszyn: Debata poświęcona kulturze
Czy Cieszyn jest również polem walki o kulturę i jakie mogą być tego skutki? fot: Anna JaroszDodaj do Facebook

Cieszyn: Debata poświęcona kulturze

Już 10 grudnia, o godz. 18.00 w Świetlicy Krytyki Politycznej "Na Granicy” w Cieszynie będzie miała miejsce debata pt. "Bitwa o kulturę.#Cieszyn”. Zaproszeni goście porozmawiają o perspektywach i wyzwaniach stojących przed ludźmi kultury w najbliższych latach zarówno na szczeblu lokalnym, jak i ponadlokalnym.

W spotkaniu wezmą udział: Sławomir Sierakowski - założyciel i szef Krytyki Politycznej oraz Dziennika Opinii, publicysta, socjolog; Ryszard Koziołek - profesor, prorektor Uniwersytetu Śląskiego, literaturoznawca, pisarz,w 2010 roku otrzymał Nagrodę Literacką „Gdynia” w kategorii eseistyka za książkę pt. „Ciała Sienkiewicza. Studia o symbolice płci i przemocy“ oraz Joanna Wowrzeczka - dr socjologii i malarstwa, szefowa Krytyki Politycznej „Na Granicy“ w Cieszynie. Debatę poprowadzi Agnieszka Muras z Krytyki Politycznej.

Punktem wyjścia do dyskusji będą perspektywy i wyzwania stojące przed ludźmi kultury w najbliższych latach na szczeblu lokalnym i ponadlokalnym, zarówno jeśli chodzi o rolę mediów, jak również inicjatyw społecznych, instytucjonalnej i pozainstytucjonalnej działalności kulturalnej, szkolnictwa wyższego i 7 procent aktywnej części społeczeństwa. - W jaki sposób przemiany w skali globalnej czy ogólnopolskiej mogą rzutować na sytuację lokalną? Czy Cieszyn, w którym znajduje się Świetlica Krytyki Politycznej "Na Granicy" i od sześciu lat prowadzona jest działalność społeczno-kulturalna, jest również polem walki o kulturę i jakie mogą być tego skutki? - pytają organizatorzy w zapowiedzi tej debaty.

- Podczas debaty chcemy przedyskutować także kwestie w skali makro, czyli te, dotyczące propozycji Rządu RP na poziomie m.in nowego "podziału tortu", promowania polityki historycznej, czy zmian w mediach publicznych. Jak w ich obliczu może wyglądać kultura w Polsce za 30 lat? - czytamy w zapowiedzi. Inspiracją tej dyskusji będzie książka Romana Pawłowskiego „Bitwa o kulturę.#przyszłość“.

Komentarze: (16)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

dyć pAWLE - jo Cie nie chcioł ...inwektować, ino - jo myślym inakszy i żech Ci kapke chcioł dosolić - że se myślisz, że ta Krytyka Polityczno...to jakisi czyrwóny Kómitet Polityczny, co byś sie ganc pomylił...nojlepij, samymu uwidzieć, być i jak to godajóm na Trójwsi -
(Jaworzinka) - poćuwiać...a - uwidzisz, baji - po... nowymu - tyś je isto aji fajny, zocny chłop - miyj sie dupnie...!

Alternatywą do dyskusji organizowanych przez Krytykę Polityczna są tańce i przyśpiewki odzianego w komżę burmistrza Macury na cieszyńskim Rynku.
Każdy wybiera co lubi.

Krytyka jest jedną z niewielu lokalnych organizacji, które stymulują to miasto intelektualnie i społecznie. Zamiast się napier.... przyjdźcie, posłuchajcie i wnieście coś do dyskusji. Chyba, że jedyne co macie do powiedzenia to utyskiwanie na wartościową aktywność szczątkowej w tym kraju lewicy. Wtedy chyba lepiej jak zostaniecie w domu.

Wreszcie zgoda " jedną z ..aktywność szczątkowej w tym kraju lewicy". Czy " Krytyka" przestała uważać, że cały III sektor został wyautowany, czy tylko przewodnia siła w postaci "Krytyki politycznej" mającej monopol na sprawiedliwość społeczną?

Panie Oszelda ja wobec Pana nie stosowałem inwektyw, ale rozumiem, że osobie która się uważa za niezwykle kulturalną - wszystko wolno!

Może panu chodzi o "dupczybiyde" - ale to z całą pewnością nie wulgaryzm, a perełka ludycznego regionalizmu raczej

Do czego doszło(?), inwektywy i wulgaryzmy oznaką "Qltury". Jurek zrobi wszystko, aby nie zostać anonimowym bidokiem.

A trzecia dupszybida to jest Oszi!

po naszymu sie to mówi, np o takim pAWLE, kiery tyle wiy, co z miski zjy...dupczybiyda...! przydź chłopie, posłuchej, pogodej - a nie fanzol jak najynty...
Jura Odcesty
ps o Anonimie aji nie spomnym bo to drugo dypczybiyda, tako...że aż gańba...

..aleś się "kulturalnie" najeżył, Jureczku!!!

Dobrze że Pan Sierakowski przyjeżdża na tą rozmowę - facet jest zrównoważony i mądrze gada - ciekawe co zaprezentuje w Cieszynie w konfrontacji z cieszyńskimi działaczkami?

To jest ten wyoutowany lewy sektor? Boroczki... Kawioru zabrakło? Cóż, musicie chyba jeść ośmiorniczki. Jak prosty lud peowski

Lewackie kółko adoracji jest strasznie mocno promowane na tej stronie.

Panie Pawle (i przy okazji któryś z płaczących Anonimów), zawsze można pominąć ten artykuł i poczytać tzw. mądre głowy (Ziemkiewicza, Terlikowskiego albo Warzechę) na jakimś alternatywnym portalu... albo poszukać informacji o upamiętnianiu żołnierzy wyklętych lub innych wydarzeniach mieszczących się w obrębie dyskursu prawicowego... (one chyba też powinny być - zgodnie z pana logiką - odcięte od finansowania oraz wspierania przez różne instytucje...). Po co se ciśnienie podnosić, jak można od razu "w sieci" lub "uważam rze" poczytać (są też takie jak sputnik.plska, "gosć niedzielny" i inne śmieszne)... Z tego, co wiem niniejszy portal jest prywatny, więc może umieszczać co chce, byle nie łamało to prawa... to takie proste i wpisuje się liberalną linię Pawełka...

Proszę Pana/Pani, bo nie wiem z kim mam przyjemność? Czytam, co chcę i kiedy chcę. Rozczaruję być może, ale nie czytam gazet. Tutaj czytam, bo przynajmniej jest co poczytać na tle innych portali o tematyce regionalnej.

No tak, panie Pawle, ale żeby się nie denerwować i niepotrzebnie podnieca, że pojawia się coś o lewicy, o jej działaniach i to, że rzekomo biją pianę, to proponuję poprzeglądać stroniczkę gwiazdkacieszynska.pl... tam na 100% nic na ten temat nie będzie ... a może, tę uwagę bardziej należałoby adresować do tych, co pod płaszczykiem patriotyzmu przemycają swoje nacjonalistyczne fantasmagorie i potrafią tylko używać słowa "lewactwo" nie proponując nic poza mówieniem o tych, których już i jeszcze nie ma wśród żywych...

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama