, środa 1 kwietnia 2020
Cieszyn: Czy uda się zobaczyć taniec dronów?
Miało być ekologicznie i pięknie, ale się nie udało. Cieszyński rynek opuszczały niezadowolone tłumy mieszkańców z prawej i lewej strony Olzy i chyba najbardziej zawiedzione brakiem pokazu były dzieci. fot: www.cieszyn.pl/kamera/Dodaj do Facebook

Cieszyn: Czy uda się zobaczyć taniec dronów?

UM
„Taniec dronów” na cieszyńskim rynku miał się odbyć w noworoczny wieczór. Zupełnie nowe i innowacyjne rozwiązanie miało zastąpić sztuczne ognie. Miało być ekologicznie i pięknie, ale się nie udało. Cieszyński rynek opuszczały niezadowolone tłumy mieszkańców z prawej i lewej strony Olzy i chyba najbardziej zawiedzione brakiem pokazu były dzieci. Kolejna próba o 19:00 również się nie powiodła, a imprezę po prostu odwołano. Od rana w sieci wrze, internauci przerzucają się oskarżeniami i szukają winnego. Tylko czy w tej sytuacji w ogóle należy szukać winnego? Jest już nowy termin wydarzenia, w którym będzie można zobaczyć odwołany wczoraj taniec dronów.

W Internecie jeszcze wczoraj pojawiło się oświadczenie wykonawcy o problemach technicznych i pogodowych. Wzięto przede wszystkim pod uwagę bezpieczeństwo zgromadzonych ludzi. Obawiano się bowiem, że przez brak łączności drony mogą spaść na oglądających, co mogłoby skutkować tragedią.

Ta sytuacja pokazała jednak, że zabrakło nie tylko dobrej komunikacji z mieszkańcami, ale przede wszystkim z przedstawicielami zatrudnionej firmy. I jak warunki atmosferyczne, problemy techniczne można zrozumieć, w dodatku gdy chodzi o bezpieczeństwo, to trudno już zrozumieć sposób przekazania tej informacji. Pani burmistrz jak już ma w zwyczaju przeprosiła za sytuację zgromadzonych mieszkańców, ale od razu również zaatakowała firmę, odgrażając się konsekwencjami prawnymi. Z jej wypowiedzi wynikało, że "winni są oni, nie my". Taki przekaz informacji nie tylko nie powinien mieć miejsca, ale również nie był to odpowiedni czas na oskarżenia. „Taniec dronów”, z tego co udało się ustalić, przeniesiony został na inny termin, ale niesmak po słowach Pani włodarz pozostał.

Kilkakrotnie już pisaliśmy o kiepskim poziomie rozmów i fali nienawiści która opanowała nie tylko Internet, ale również nasze miasto. Zauważalne podziały czy nawet uzasadnioną w tym przypadku złość mieszkańców należy zrozumieć, ale i uspokoić, a na pewno nie podsycać. Dzisiaj od rana na forach toczą się rozmowy o słuszności decyzji, co do wyboru tego rodzaju rozrywki. Ludzie trafnie zauważają, że skoro dookoła strzelają fajerwerki to nie ma to większego znaczenia dla ekologii. Takie innowacyjne rozwiązania mają sens, gdy na terenie całego miasta obowiązuje zakaz używania sztucznych ogni. Bycie „Eko” to przede wszystkim rozsądek. Wybór pokazu latających dronów, choć wydaje się dobrym rozwiązaniem niesie za sobą ryzyko problemów technicznych. Z pewnością z zaistniałej sytuacji mogą cieszyć się cieszyńskie gołębie, że nie musiały dzielić swojej podniebnej przestrzeni z dronami. I na przekór wszystkim, to właśnie one stały się wczoraj atrakcją wieczoru.

Nie cichną również spekulacje na temat kosztów tego przedsięwzięcia i kwoty rosną do niewyobrażalnie wielkich. Tajemnica handlowa nie pozwala na ujawnienie stawki, ale udało nam się ustalić, że nie jest ona wyższa od tej przeznaczanej co rok na pokaz sztucznych ogni.

Można więc się zastanawiać czy w ogóle należy mówić o kompromitacji organizatorów imprezy bądź zatrudnionej firmy. Z pewnością należy wyciągnąć z tego lekcję na przyszłość, by poprawić komunikację z mieszkańcami, a na pewno by negatywnych emocji nie eskalować publicznie. Po całym zdarzeniu pozostał spory niesmak i wiele pytań, a szkoda. Dzisiaj udało się dojść do porozumienia między organizatorem a wykonawcą i ustalono nowy termin pokazu dronów. Publikujemy całe oświadczenie COK – organizatora wydarzenia.

Oświadczenie

Odpowiadając na oczekiwania społeczne, jednocześnie chcąc pokazać nowe rozwiązania technologiczne postanowiłem tradycyjny pokaz sztucznych ogni zastąpić tańcem dronów. Wybrałem jedną z najlepszych firm w Polsce specjalizującą się w kompleksowej obsłudze takiego wydarzenia, organizującą m.in. sylwestrowy pokaz w Sosnowcu oraz zapewniającą prawne wsparcie francuskiej firmie Dronisos organizującej pokaz Sylwestrowy w Łodzi. Ustalenia dotyczące pokazu prowadzone były od kilku tygodni, a dotyczyły zarówno szczegółów technicznych jak i względów bezpieczeństwa, które są priorytetem dla firmy DroneLand i Miasta Cieszyn.

Planowany na Nowy Rok na cieszyńskim rynku taniec dronów nie odbył się z powodu problemów technicznych i komunikacyjnych. Zawiodła w szczególności komunikacja pomiędzy osobą odpowiedzialną z ramienia wykonawcy za kontakty z klientami, a organizatorem. Pracownicy firmy informowali tę osobę już o godz. 17.10 o problemach technicznych i sugerowali przeniesienie pokazu na inny termin. Osoba ta od tego momentu samodzielnie podejmowała decyzje i nie informując mnie, chciała za wszelką cenę doprowadzić do pokazu. Tym samym nie miałem pojęcia o problemach, których rozwiązanie, przy tak zaawansowanej technologii, wymaga co najmniej kilku godzin działań, a przeniesienie pokazu na godzinę 19.00 jest mało realne. Otrzymałem informację, że z dniem wczorajszym współpraca firmy DroneLand z tą osobą została zakończona.

Firma dbając o najwyższe standardy obsługi zadeklarowała chęć zorganizowania dwóch dodatkowych pokazów. Pierwszy, w ramach „Światełka do nieba” odbędzie się 12 stycznia o godz. 20.00 podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Drugi pokaz w terminie wiosenno-letnim. Mam nadzieję, iż tym razem się uda – pokazy dronów uzależnione są od warunków atmosferycznych.

Przepraszam za zaistniałą sytuację, za negatywne emocje, które się wszystkim wczoraj udzieliły, również te skierowane w stronę firmy DroneLand. Jestem w stałym kontakcie z właścicielem firmy. Przekonany o ich profesjonalizmie, zapraszam na kolejne pokazy, które wspólnie planujemy w Cieszynie.

Adam Cieślar - dyrektor Cieszyńskiego Ośrodka Kultury „Dom Narodowy”

Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Co za bzdura z tą tajemnicą handlową przy dysponowaniu środkami publicznymi, takie głodne kawałki to dla małych dzieci.

Zdjęcie jest chyba z godziny 19.00, bo o godzinie 17.00 zobaczyć pokaz było chętnych dwukrotnie więcej. Widziałem ten widok na kamerze.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama