, środa 3 marca 2021
Cieszyn: Akcja fotograficzna „Utajone przejścia – jawne obrazy”
Akcja fotograficzna ma zachęcić mieszkańców i mieszkanki śródmieścia Cieszyna, ale także osoby zwiedzające miasto, do przyjrzenia się swojej obecności w granicznej przestrzeni.  fot: arch.pryw.Dodaj do Facebook

Cieszyn: Akcja fotograficzna „Utajone przejścia – jawne obrazy”

red.mat.pras.
Pomiędzy fizyczną granicą, jaką jest rzeka Olza a granicami wyobrażonymi, poprzez które postrzegamy otaczająca nas przestrzeń, dostrzegamy nieskończoną ilość utajonych przejść. Czasami nie zwracamy na nie uwagi, częściej jednak konsekwentnie podkreślamy je zarówno w codziennym, jak i turystycznym działaniu. Niektóre z nich wyłoniły się w ostatnich miesiącach, inne być może zawsze były obecne w granicznej przestrzeni miasta.

- Mamy nadzieję, że zaproponowane przez nas działanie fotograficzne pozwali ujawnić obrazy obu granic, zarówno betonowych mostów, brukowanych ulic, zielonych skwerów, jak i tych nienazwanych, skupionych wokół „bycia” w danym miejscu i w danym momencie. Chcemy wywołać wyobrażenie Cieszyna, zarówno to codzienne, jak też to, które przynosi ze sobą weekendowy turysta – podkreślają organizatorki akcji.

Akcja fotograficzna ma zachęcić mieszkańców i mieszkanki śródmieścia Cieszyna, ale także osoby zwiedzające miasto, do przyjrzenia się swojej obecności w granicznej przestrzeni. Celem działania jest zadanie pytania o postrzeganie najbliższego otoczenia, ale też relacji z innymi, z przestrzenią podzielonego granicą miasta w trakcie tak trudnego czasu, jakim jest pandemia, a także rozpoczynający się proces powrotu do „normalności”.

Dzięki użyciu fotografii natychmiastowej (instax) w akcji będzie mógł wziąć udział każdy chętny, a uczestnicy nie muszą technicznej wiedzy aby wykonać zdjęcie. Instaxowe fotografie pozostają także zawieszone pomiędzy natychmiastowym efektem fotografowania a chwilą, którą spędzamy czekając niecierpliwie na ujawniający się obraz.

Zdjęcia, które powstaną w ramach działania będą prezentowane w miejscach, w których zostały wykonane.
Akcja będzie trwała cztery dni: czwartek-piątek (12:00 – 17:00), sobota (8:00 – 11:00, 16:00 – 19:00), niedziela (spacer o godz. 11:00, miejsce zbiórki: Most Przyjaźni), a organizatorki w każdym dniu będą czekały na fotografujących w innym miejscu. Będą to odpowiednio: Most Przyjaźni, Most Wolności, Skwer im. Ireny Sendlerowej, Cieszyńska Wenecja.

Finałem działania będzie niedzielny spacer połączony z opowieściami o wyłonionych obrazach.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama