, piątek 5 czerwca 2020
Brązowe Żywieckie Serca dla Istebnej
Zespół Istebna przedstawił program "Na muzyce", za który otrzymał Brązowe Żywieckie Serce oraz nagrodę pieniężną w wysokości 6 000 zł. fot: mat.pras.Dodaj do Facebook

Brązowe Żywieckie Serca dla Istebnej

red./mat.pras.
Za nami już 55. Tydzień Kultury Beskidzkiej, który na pewno zapisze się w pamięci zespołu Istebna. Szczególnie odbywający się w ramach TKB 49. Festiwal Folkloru Górali Polskich w Żywcu.

Zespół Istebna przedstawił program "Na muzyce", za który otrzymał Brązowe Żywieckie Serce oraz nagrodę pieniężną w wysokości 6 000 zł. Program „Na muzyce” ukazuje charakterystyczne elementy obyczajowości, które towarzyszyły muzyce w karczmie. Po Trzech Królach kiedy to rozpoczynał się mięsopust, organizowane były gazdowski muzyki. Gazda uzgadniał z gospodzkim czy użyczy mu karczmy, przez co z góry płacił całą "muzykę", czyli nieodpłatnie udostępniał karczmę oraz muzykantów. W ten sposób zapraszał do gospody pachołków, którzy przez cały rok pomagali mu „przy gazdówce”. Dopełnieniem w obyczajowości tej była również gaździna, która przynosiła na zabawę poczęstunek. Pachołcy zwoływali również młode dziewczyny, aby przyszły potancować „na muzykym”. W obyczajowości tej ważnym elementem jest podkreślenie roli i znaczenia mężczyzn, dla których przestrzeń karczmy była kulturowo przeznaczona. Młode panny na zabawę mogły wejść tylko pod warunkiem, że zostaną zaproszone do owiynzioka. W programie tym dopełnieniem jest archaiczny skład kapeli – gajdy, skrzypce, zaś całość obyczajowości wypełniają dawne pieśni śpiewane w Trójwsi Beskidzkiej oraz archaiczne tańce takie jak owięziok, świnszczok, masztołka, rejna, piłka, czworok.

- Wielka radość i łzy szczęścia towarzyszą nam na każdym kroku, gdyż jest to ogromny sukces dla naszego zespołu! Praca, wielogodzinne próby nie poszły na marne. Zespół po kilku latach przerwy, w nowym odmłodzonym składzie, znów powrócił na scenę pokazując klasę oraz wysoki poziom. Niezwykłe jest również to, iż dla większości członków zespołu był to debiutancki występ w ramach Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu – podkreśla kierownik zespołu Maria Motyka.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama