, piątek 27 marca 2020
Boska Komedia Dantego w Książnicy Cieszyńskiej
Prelekcję pt.: "Nel mezzo del camin di nostra vita... ", przedstawił dr Artur Lewandowski. fot: FJDDodaj do Facebook

Boska Komedia Dantego w Książnicy Cieszyńskiej

FJD
W miniony piątek 29 listopada Książnica Cieszyńska zaprosiła po raz kolejny miłośników starodruków na prelekcję pt.: "Nel mezzo del camin di nostra vita... ", którą przedstawił dr Artur Lewandowski.

Prelegent skupił się nie tylko na dziełach zgromadzonych w Książnicy, ale omówił także twórczość i życie Dantego Alighieri, jako twórcy języka włoskiego. Określił go jako najwybitniejszego poetę średniowiecza, ale także jednego z najwybitniejszych poetów całej europejskiej literatury.

Boska Komedia to poemat, który powstał w latach 1308-21 jest dziełem wybitnym i nieklasyfikowanym, bo łączy w sobie wiele różnych cech charakterystycznych dla liryki, narracji, epiki i dramatu. Tytuł Boska Komedia, pochodzi od biografa Dantego którym był Giovanni Boccaccio, który określił poetę Dantego jako twórcę nowożytnego języka włoskiego.

Należy zaznaczyć, że dzieło to nie tylko jest najwybitniejszym dziełem chrześcijańskim, ale pozostaje do dnia dzisiejszego, także jednym z największych osiągnięć w literaturze światowej. Jedną z ciekawszych informacji, które zebrani uzyskali to przede wszystkim, to powstanie na bazie dialektu toskańskiego języka włoskiego, którym Włosi do dnia dzisiejszego się posługują. Na koniec wykładu zwyczajowo uczestnicy spotkania mogli zapoznać się ze starodrukami tematycznie związanymi z prelekcją, a znajdującymi się w księgozbiorze Książnicy Cieszyńskiej.

Najciekawszym dziełem była jednak pokazana edycja Boskiej Komedii wydana drukiem w Wenecji w roku 1544, a pochodząca ze zborów ks. Leopolda Jana Szersznika.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama