, niedziela 28 luty 2021
BIBLIOTEKA CZEKA!
Od 4 maja br. Biblioteka Miejska w Cieszynie, po przerwie, wznowiła obsługę czytelniczą mieszkańców miasta i powiatu. fot: arch. GCDodaj do Facebook

BIBLIOTEKA CZEKA!

Iwona Włodarczyk
BIBLIOTEKA CZEKA!

Tymczasowo uległy zmianie godziny otwarcia instytucji: pn. 8:00-15:00, wt., śr., pt. 9:00-17:00. Godziny otwarcia Filii nr 1, 2 i 3 pozostały bez zmian.

Od 4 maja br. Biblioteka Miejska w Cieszynie, po przerwie, wznowiła obsługę czytelniczą mieszkańców miasta i powiatu.

Odkąd pojawił się koronawirus, a wraz z nim zostały wprowadzone bezpośrednie ograniczenia w kontaktach międzyludzkich, pozamykano na głucho placówki umożliwiające wszystkim chętnym dostęp do kultury to świat jakby się skurczył. Każdy na swój sposób starał się zapełnić dni spędzone w czterech ścianach. Jedną z form odreagowania stresu i zapełnienia nadmiaru wolnego czasu było czytanie książek. Domowe biblioteczki na jakiś czas zapewniły dostęp do książek zarówno ich właścicielom jak i znajomym jednak zapasy sukcesywnie malały. Nie wszystkich było stać na zakup książek drogą internetową tak samo nie wszyscy chętni mieli dostęp do książek w wersji elektronicznej i z utęsknieniem czekali na ponowne otwarcie bibliotek. Wśród tych czytelników nie zabrakło pasjonatów audiobooków, które można wypożyczyć w Filii nr.4 Cieszyńskiej Biblioteki mieszczącej się przy ul. Srebrnej6. Z obszernych zbiorów korzystają w większości osoby z dysfunkcją wzroku a to za przyczyną tego, że w lokalu poza biblioteką ma swoją siedzibę Polski Związek Niewidomych.

Zapraszając czytelników do korzystania ze zbiorów bibliotecznych Izabela Kula Dyrektor Biblioteki wyjaśnia:

- Od 4 maja br. Biblioteka Miejska w Cieszynie, po przerwie, wznowiła obsługę czytelniczą mieszkańców miasta i powiatu. Tymczasowo uległy zmianie godziny otwarcia instytucji: pn. 8:00-15:00, wt., śr., pt. 9:00-17:00. Godziny otwarcia Filii nr 1, 2 i 3 pozostały bez zmian. Bibliotekarki zapraszają do Biblioteki, gdzie będziecie mogli otrzymać „receptę na zaczytanie” w postaci pakietu ulubionych książek do domu! Zapewniają, że złapanie bakcyla czytania w dobie domowej izolacji od świata dostarczy wszystkim wiele radości i ciekawych przeżyć!

Niestety, tak jak we wszystkich innych miejscach publicznych w dobie epidemii, tak i w Bibliotece obowiązywać będą pewne ograniczenia. Zgodnie z Wytycznymi Ministerstwa Rozwoju, opracowanymi w konsultacji z GIS w cieszyńskiej sieci placówek bibliotecznych, dla wspólnego bezpieczeństwa, wdrożone zostały procedury korzystania z Biblioteki w czasie epidemii COVID-19.
Między innymi w centrali i filiach Biblioteki wydzielone zostały tzw. „drogi brudne”, tj. miejsca zwrotu książek oraz „drogi czyste” dla książek wypożyczanych na zewnątrz. Przyjęte książki i czasopisma zostają poddane 14-dniowej kwarantannie. Ogranicza się też liczebność czytelników, stosownie do wielkości lokali bibliotecznych, w celu umożliwienia przestrzegania wymogu dotyczącego dystansu przestrzennego od 1,5 do 2 m. Na ladach bibliotecznych umieszczone zostały przesłony ochronne z pleksi, a bibliotekarki korzystają z przyłbic, maseczek i rękawiczek ochronnych. Wchodząc do Biblioteki czytelnicy mają obowiązek noszenia maseczek i dezynfekowania rąk.

Póki co czytelnie książek i czasopism oraz internetowe w ramach miejskiej sieci bibliotecznej pozostają nieczynne do odwołania, obowiązuje też zakaz prowadzenia działalności kulturalnej i edukacyjnej, typu: spotkania autorskie, kursy, warsztaty, lekcje biblioteczne itp.

- Za czas zamknięcia Biblioteki kary za przetrzymanie materiałów bibliotecznych nie będą pobierane od czytelników. Warto zatem odwiedzić Bibliotekę, by z zachowaniem procedur bezpieczeństwa wypożyczyć do domu pachnącą farbą drukarską, namacalną książkę!- zachęca do czytania dyr. Izabela Kula

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama