, poniedziałek 18 października 2021
Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do powiatu cieszyńskiego
Do Polski Betlejemskie Światło Pokoju dotarło po raz 22. Cieszyńscy harcerze odebrali go podczas niedzielnej uroczystości na Jasnej Górze w Częstochowie. fot: M.Suchan/www.swiatlo.zhp.plDodaj do Facebook

Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do powiatu cieszyńskiego

JM
"Odważ się być dobrym" - to hasło przyświecające tegorocznej sztafecie Betlejemskiego Światła Pokoju, które w ostatnich dniach dotarło do Polski. Dzięki harcerkom i harcerzom Hufca Ziemi Cieszyńskiej jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia dotrze ono do wszystkich miejscowości powiatu cieszyńskiego.

Pierwszą akcję "Betlejemskie Światło Pokoju" zorganizowano w 1986 roku w austriackim Linz w ramach świątecznych działań charytatywnych na rzecz dzieci niepełnosprawnych oraz osób potrzebujących. Akcja nosiła nazwę "Światło w ciemności" i była propagowana przez Austriackie Radio i Telewizję (ORF). Rok później patronat nad inicjatywą objęli austriaccy skauci i od tego momentu idea "Światła Pokoju" rozpropagowana została również na inne europejskie kraje.

Każdego roku dziewczynka lub chłopiec, wybrani przez ORF wśród grona dzieci działających charytatywnie, odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie Światło jest transportowane do Wiednia za pośrednictwem austriackich linii lotniczych. Jeśli ze względu na skomplikowaną sytuację w relacjach izraelsko-palestyńskich zdarzało się, że nikt z Austrii nie mógł odebrać Światła w samym Betlejem, wtedy dzieci izraelskie i palestyńskie przewoziły Ogień do Tel Awiwu, a nawet do samego Wiednia. Tak było i w tym roku.

15 grudnia w wiedeńskim kościele parafialnym Altlerchenfeld odbyła się ekumeniczna uroczystość, podczas której austriaccy skauci przekazali betlejemskie światło kilkudziesięciu delegacjom z zagranicy. Płomień trafi m.in. do Ameryki Południowej i Północnej, Rosji, Jordanii i Libanu, a nawet Indii. Do Polski "Betlejemskie Światło Pokoju" dotarło po raz 22. Cieszyńscy harcerze odebrali je podczas niedzielnej uroczystości na Jasnej Górze w Częstochowie.

Od tego czasu "Betlejemskie Światło Pokoju" znajduje się w siedzibie Hufca Ziemi Cieszyńskiej, skąd odebrać może go każdy. W czwartek o godz. 6.30 w kościele pw. św. Marii Magdaleny w Cieszynie obędzie się uroczysta msza święta. Później harcerze przekażą "Betlejemskie Światło Pokoju" m.in. burmistrzowi Cieszyna oraz staroście cieszyńskiemu. - Poza tym wszystkie drużyny harcerskie rozniosą Światło po całym powiecie cieszyńskim - mówi phm. Joanna Brenicka, komendantka Hufca Ziemi Cieszyńskiej.

"Betlejemskie Światło Pokoju" jest symbolem pokoju, wzajemnego zrozumienia poszczególnych ludzi i narodów, jest znakiem nadziei oraz życia pozbawionego konfliktów i waśni.

Harmonogram miejsc, gdzie Betlejemskie Światło Pokoju będzie można odpalić już niedługo będzie można znaleźć na stronie Hufca Ziemi Cieszyńskiej.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

"Pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania Agnieszka Kozłowska-Rajewicz we wtorek rano w Strasburgu podpisała w imieniu Polski Konwencję Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet oraz przemocy domowej. Krótko po jej podpisaniu mocny głos przeciw dokumentowi zajęli biskupi z prezydium Konferencji Episkopatu Polski: - Konwencja o zapobieganiu przemocy wobec kobiet, choć poświęcona istotnemu problemowi, zbudowana jest na ideologicznych i niezgodnych z prawdą założeniach, że przemoc wobec kobiet jest systemowa, a jej źródłem są religia, tradycja i kultura - uważają hierarchowie."

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama