, sobota 28 marca 2020
Barwne korowody przeszły ulicami Cieszyna i Skoczowa
Scenariusz imprezy jest wszędzie bardzo zbliżony, jednak każdy orszak nabiera lokalnego kolorytu. fot: FJDDodaj do Facebook

Barwne korowody przeszły ulicami Cieszyna i Skoczowa

KT
6 stycznia Orszak Trzech Króli ponownie zagościł na ulicach wielu polskich miast. W naszym regionie uroczysty orszak pojawił się w Cieszynie i Skoczowie.

Święto Trzech Króli od stuleci nieodmiennie wiąże się z tradycją wystawiania jasełek czy tzw. widowisk herodowych. Początkowo były znane we Włoszek, a następnie we Francji. W średniowieczu rozpowszechnili je franciszkanie, a jak głosi legenda, tradycję wystawianie jasełek zapoczątkował sam św. Franciszek z Asyżu. Natomiast w Polsce jasełka wystawiane są od kilkuset lat. Jasełka są „przedstawieniem o Bożym Narodzeniu”. Występowały w nich zarówno postacie z Biblii – Święta Rodzina, Trzej Królowie, Herod, jak i swojscy pastuszkowie noszący polskie imiona – Kuba, Bartosz, Wojciech, Maciek.

W wielu miejscach tego dnia przygotowywane są koncerty kolęd, występy regionalnych kapel, różnorodne pokazy, konkursy na najpiękniejszą szopkę, betlejemską gwiazdę, najciekawsze, „tematyczne” przebranie. Orszak Trzech Króli to przedstawienie jasełek wystawiane w przestrzeni publicznej, na ulicach wiosek, miast i miasteczek w Polsce oraz zagranicą.

W tym roku Trzej Królowie wędrowali pod hasłem "Odnowi oblicze ziemi". Scenariusz imprezy jest wszędzie bardzo zbliżony, jednak każdy orszak nabiera lokalnego kolorytu. W Cieszynie odbyło się wspólne kolędowanie na Rynku z Kapelą „Sikorki” i Orkiestrą Dętą „Cieszynianka”. Podczas orszaku zorganizowano konkurs dla dzieci na najpiękniejszy strój orszakowy. Ostatnim punktem był uroczysty koncert kolęd w Kościele Jezusowym.

Orszak Trzech Króli przeszedł także ulicami Skoczowa. Podzielony był na trzy część, symbolizujący trzy kontynenty – europejski, azjatycki i afrykański. Każdy wyruszył z innego miejsca, a na koniec wszystkie orszaki spotkały się na skoczowskim rynku przy stajence. Tam zostały oddane trzy salwy armatnie. W rytm kolędy „Bóg się rodzi” wspólnie odtańczono Poloneza Królewskiego.

W 2019 roku w Orszakach Trzech Króli w całej Polsce przeszło w sumie 1,2 miliona osób.

Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

któy z nich to Macura?

Gdzie się podziała nowa ministrantka?

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama