, poniedziałek 26 sierpnia 2019
Akcje artystyczne „Przejście” oraz „Gra o Cieszyn”
Podczas jednego z warsztatów mieszkańcy wymyślą zasady do gry planszowej, która rozgrywa się na faktycznym planie śródmieścia Cieszyna. fot: mat. pras.Dodaj do Facebook

Akcje artystyczne „Przejście” oraz „Gra o Cieszyn”

MB
„Podzielenie miasta na dwie części było radykalne: obie aglomeracje na tym utraciły. Czesi coś stracili. Polacy coś stracili”. Ale może jesteśmy w stanie coś jeszcze z tym zrobić? Świetlica Krytyki Politycznej „Na Granicy” zaprasza na dwie akcje artystyczne: „Przejście” oraz „Gra o Cieszyn”.

Zaproszeni do Cieszyna artyści Magdalena i Ludomir Franczak już w najbliższą sobotę 17 września przeprowadzą akcję artystyczną „Przejście” rozgrywającą się w przestrzeni publicznej i prywatnej / przedsiębiorczej Cieszyna. Wszystko rozpocznie się o godz. 14.00 w Czeskim Cieszynie pod adresem ul. Havlíčka 228/5. To tam odbędzie się wernisaż, a zarazem początek wędrówki tableau. Artyści o swoim cieszyńskim projekcie: - „Traktujemy miasto, jako żywy twór, który ulega nieustannej transformacji. Czasami jest ona radykalna, jak podzielenie miasta na dwie części, pomiędzy dwa osobne państwa, a czasem przebiega, na pierwszy rzut oka, niezauważalnie, jak pustoszenie miasta w obrębie centrum w Cieszynie, a szczególnie Czeskim Cieszynie. Obie aglomeracje ucierpiały na tym podziale, Czesi - tracąc instytucje kulturalne i oświatowe, Polacy - gubiąc dostęp do komunikacji kolejowej i przemysłu”.

Czego mogą nauczyć się od siebie mieszkańcy obu tych miast i jak wykorzystać potencjał drzemiący w tym podziale, w granicy? Celem sztuki jest nie tylko dostarczanie rozrywki odbiorcy, ale tak jak w tym przypadku próba odpowiedzi na trudne pytania. Być może pochodzący spoza Cieszyna artyści zaprezentują świeże spojrzenie na to zagadnienie tożsamości dwóch nadolziańskich miast, z którego wynikają wszystkie kolejne zagadnienia, jak np. transport czy gospodarka, ale i zwyczaje czy kultura.

To zarazem kolejny raz, gdy dla twórców z różnych części kraju i świata inspirująca do pracy artystycznej okazuje się właśnie granica i graniczność Cieszyna. Ludomir Franczak - artysta wizualny, reżyser teatralny, kurator. Jest stypendystą Fundacji Wyszehradzkiej (VARP), MKiDN (2014) i trzykrotnym Marszałka Województwa Pomorskiego. Magdalena Maria Franczak - artystka interdyscyplinarna. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wystawia w galeriach w Polsce i za granicą.

Do Cieszyna na zaproszenie Świetlicy Krytyki Politycznej w najbliższych dniach przyjecie też Julita Wójcik - artystka i performerka, która planuje przeprowadzenie z cieszyniakami „Gry o Cieszyn”, ale na ich zasadach. Działanie rozpocznie się 22 września w godz. 17.00 - 22.00 w Świetlicy Krytyki Politycznej (Zamkowa 1). Będzie to zarazem jedno z ostatnich wydarzeń w tej lokalizacji, ponieważ Świetlicę, podobnie jak inne organizacje z tego miejsca, czeka przeprowadzka do innych budynków na terenie miasta.

Julita Wójcik o swoich warsztatach: - „Przyjdź, stwórz zasady gry i zagraj z innymi, tak mogłabym to w skrócie opisać. Zaplanowaliśmy otwarte warsztaty dla młodzieży i dorosłych, podczas których odkrywać będziemy śródmieście Cieszyna z nowej perspektywy. Celem działania jest stworzenie gry planszowej, która rozgrywa się na planie miasta Cieszyna z podziałem na parcele będące polami gry tj.: poszczególne sklepy, punkty usługowe, urząd miasta, poczta, dworzec autobusowy itd. Uczestnicy warsztatów stworzą swoje zasady gry. Natomiast punktem kulminacyjnym będzie przeprowadzenie rozgrywki 23 września w Świetlicy Krytyki Politycznej „Na Granicy”.

Obie akcje artystyczne „Przejście” oraz „Gra o Cieszyn” zostały sfinansowane z środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach projektu "Włącz kulturę!" (Edukacja kulturalna).

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Proponuję zacząć od korekty: ul. Havlíčkova zamienić na ul. Havlíčka.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama