, środa 3 czerwca 2020
Adam Kubiczek lauratem XVI Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Wojciecha Korfantego
Adam Kubiczek, uczeń Szkoły Podstawowej z Polskim Językiem Nauczania im. Jana Kubisza w Gnojniku, został jednym z trzech zdobywców nagrody głównej. fot: Tomasz Żak/slakie.plDodaj do Facebook

Adam Kubiczek lauratem XVI Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Wojciecha Korfantego

KATARZYNA SIEWKO
W Sali Sejmu Śląskiego w Katowicach miał miejsce wielki finał XVI Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Wojciecha Korfantego. W ostatecznym etapie zmagań młodych mówców wzięło udział 28 uczniów z całej Polski. Znaleźli się wśród nich reprezentanci naszego regionu.

Hasłem przewodnim tegorocznej edycji były słowa kard. Augusta Hlonda: "Wolno swój naród więcej kochać, nie wolno nikogo nienawidzić'. Słowa te okazały się bliskie młodzieży, która w swoich przemówieniach zawarła głębokie przemyślenia na temat współczesnego patriotyzmu oraz szeroko rozumianej tolerancji.

Finaliści dotarli do Katowic po zmaganiach w 12 miastach, m.in. w Czeskim Cieszynie. Tam też uczestnicy wzięli udział w warsztatach z sztuki przemawiania pod okiem profesjonalnych retorów. Z naszego rejonu do finału zakwalifikowali się: Patrycja Skrzypoń (I Liceum Ogólnokształcące w Cieszynie), Mateusz Kotrla (Gimnazjum z Polskim Językiem Nauczania w Czeskim Cieszynie) oraz Adam Kubiczek - zdobywca nagrody głównej (Szkoła Podstawowa z Polskim Językiem Nauczania im. Jana Kubisza w Gnojniku), który opowiadał o własnych przeżyciach związanych z byciem Polaiem poza granicami państwa.

Adepci retoryki byli ocenani przez najlepszych w tym fachu: prof. Renatę Przybylską - dziekan Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, mgr. Jana Piosika - Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, mgr Krystynę Firlej-Kępę - prezes Stowarzyszenia Polonistów w Krakowie oraz innych. Finałowym zmaganiom przyglądał się również Jerzy Buzek, który znany także jako doskonały mówca. Dodatkowo Buzek zaprosił do Brukseli laureatów trzech pierwszych miejsc. A są to: Adam Kubiczek, Marek Kołodziejczyk, Bartosz Śmiałecki. Dwoje pozostałych reprezentantów Śląska Cieszyńskiego zostało nagrodzonych wyróżnieniami.

- Konkurs miał bardzo wysoki poziom. Rozpoczęto przywitaniem i obejrzeniem krótkiego filmiku o patronie konkursu, kardynale Auguście Hlondzie. Do Katowic zjechali się uczestnicy z całej Polski, nawet ze Szczecina, a wszystkie przemówienia trwały blisko 2,5h - mówi Patrycja Skrzypoń, reprezentantka okręgu cieszyńskiego.

W jaki sposób przemawiali mówcy? Jakie poruszali zagadnienia? Fragment przemówienia Patrycji:

"Od dzieciństwa tłuką nam do głowy, że Polskę TRZEBA kochać, że tutaj trzeba zostawić kawałek siebie, że za Polskę, kiedy przyjdzie, należy oddać życie, że dla niej należy walczyć – do ostatniej kropli krwi. Taka już nasza polska tradycja. Ktoś by tylko spróbował inaczej! No jakże to! Nie kochać ojczyzny?! Tej, za którą tylu bohaterów oddawało życie?! Która zawsze w niewoli, zawsze udręczona, cierpiąca, spętana kajdanami. Ja nie bez przyczyny nie szczędzę tutaj patosu, wielkich słów. Przecież tak zazwyczaj się mówi o Polsce. Tak czytamy o niej od dzieciństwa. Ale chwila no, proszę państwa, czy to coś złego? Czy cos złego jest w tym, że z tak wielkim szacunkiem o Polsce mówimy? Że jesteśmy do niej tak mocno przywiązani? To prawda, nic w tym zdrożnego. To cudownie, że jako Polacy mamy tak wspaniałe mniemanie o własnym kraju".

Celem konkursu krasomówczego jest promocja języka polskiego i kształtowanie u młodych ludzi dbałości o jego piękno. Udział w konkursie to także rodzaje przygotowania uczniów do uczestnictwa w życiu publicznym.

Organizatorami Konkursu Krasomówczego są Związek Górnośląski oraz Regionalny Ośrodek Kultury w Katowicach. Program dofinansowany został ze środków Narodowego Centrum Kultury w Warszawie w ramach programu "Ojczysty - dodaj do ulubionych".

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

A wielki exodus z Polski trwa. Emigrantów przybywa. Polacy wciąż uciekają z kraju. Spełniają się najgorsze z możliwych scenariuszy. Mnóstwo młodych ludzi już wyjechało i jeśli to robią następni, oznacza to, że coraz więcej z nich nie może sobie znaleźć miejsca w kraju.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama