, środa 20 luty 2019
90 lat historii fabryki kapeluszy Polakap w pigułce
Autorem publikacji jest Piotr Pluskowski, syn Włodzimierza, który przez 25 lat był dyrektorem naczelnym skoczowskiej fabryki. fot: JMDodaj do Facebook

90 lat historii fabryki kapeluszy Polakap w pigułce

JAKUB MARCJASZ
W piątkowe popołudnie w skoczowskim Artadresie odbyła się prezentacja książki "Skoczowska Fabryka Kapeluszy Polkap. Zakłady J. Huckla 1924-2014. 90 lat tradycji".

Autorem publikacji jest Piotr Pluskowski, syn Włodzimierza, który przez 25 lat był dyrektorem naczelnym skoczowskiej fabryki. Książka powstała jednak nie tylko z sentymentu, ale i zainteresowań autora. - Jako student archeologii przemysłowej wpadłem na pomysł aby opisać cieszyński szlak zakładów przemysłowych, ale to się nie udało, bo większość zakładów już nie istnieje - opowiada Pluskowski. Wtedy zdecydował, że opisze historię Fabryki Kapeluszy "Polkap" w Skoczowie. - To był jeden z pierwszych zakładów, który tutaj powstał. Jedyny w Polsce i czternasty w świecie, który produkuje kapelusze - opowiada.

Prace nad książką trwały 1,5 roku. Pluskowskiemu udało się ją wydać jedynie dzięki własnej determinacji. Wydrukowanie 50 sztuk publikacji sfinansował z własnych pieniędzy. Na 80 stronach książki znalazły się m.in. informacje nt. rysu historycznego nakryć głowy, czy przykłady ich ewolucji. Najwięcej miejsca poświęcono jednak Fabryce Kapeluszy "Polkap". Publikacja to 90 lat jej historii w pigułce. Począwszy od Fabryki Huckle, która jest kolebką dzisiejszego zakładu, aż do współczesności. Dzięki książce można dowiedzieć się nie tylko, jak wyglądały poszczególne fazy produkcji kapeluszy oraz stanowiska pracy, ale też jak i gdzie wypoczywali pracownicy fabryki. Wszystko okraszone jest całą masą zdjęć.

- To książka zarówno dla byłych pracowników, jak i osób, które o fabryce nie wiedzą zupełnie nic - mówi autor książki "Skoczowska Fabryka Kapeluszy Polkap. Zakłady J. Huckla 1924-2014. 90 lat tradycji". Ostatnie jej egzemplarze można kupić w Cieszyńskim Centrum Informacji Turystycznej na Rynku.

Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

50 sztuk? to teraz każdy może sobie pisać co chce...

ok

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama