, niedziela 28 luty 2021
80-lecie Zespołu Regionalnego Koniaków: Wspomnienia, tańce, muzyka
Koncerty zespołów i kapel z Polski, Węgier i Słowacji, uroczysty poczęstunek po góralsku, filmy, wspomnienia i zabawa do białego rana. Tak Koniaków obchodził 80 lat swojego istnienia.  fot: Michał KuźmaDodaj do Facebook

80-lecie Zespołu Regionalnego Koniaków: Wspomnienia, tańce, muzyka

AK
80-lecie Zespołu Regionalnego Koniaków: Wspomnienia, tańce, muzyka

Zespół Regionalny "Koniaków" i "Mały Koniaków" prezentuje autentyczną muzykę, taniec i śpiew górali Beskidu Śląskiego, odtwarza zwyczaje i obrzędy jak wesele góralskie, szkubaczki, oczepiny, mikołaje. fot. Michał Kuźma

10 listopada, w gospodzie "Pod Ochodzitą" w Koniakowie śpiewu, tańca i góralskiej muzyki nie brakowało. Swoją okrągłą rocznicę świętował Zespół Regionalny Koniaków, który otrzymał brązowy Medal Zasłużony Kulturze-Gloria Artis.

Zespół Regionalny "Koniaków" i "Mały Koniaków" prezentuje autentyczną muzykę, taniec i śpiew górali Beskidu Śląskiego, odtwarza zwyczaje i obrzędy jak wesele góralskie, szkubaczki, oczepiny, mikołaje. Wykonuje tradycyjne tańce: łowiynziok, kołomajki, piłki, rejny, zbójnickie charakterystyczne dla tegoż regionu.

Pierwsze wzmianki o zespole pochodzą z 1932 roku. Kierownictwo obejmowali: Maria Gwarek, Michał Juroszek, Jan Kukuczka, Leszek Gwarek, Zuzanna Kawulok, Piotr Gwarek. Od 45 lat śpiewa i tańczy, a od 20-stu lat opiekuje się zespołem Urszula Gruszka. - Nasz zespół jest wielopokoleniowy. Uczymy dzieci od najmłodszych lat. Zespół jest częścią naszego życia i jedną wielką rodziną. Jest też moją pasją, którą trzymam głęboko w sercu - mówi Urszula Gruszka. - Tańczymy i śpiewamy w zespole od "zerówki". Kochamy nasz zespół i cieszymy się, że możemy razem coś robić - przyznaje Wojtek Konderski, który jeszcze śpiewa w "Małym Koniakowie", ale już nie może się doczekać, aż przejdzie do głównego zespołu i zaśpiewa z dorosłymi.

Podczas specjalnie zorganizowanego spotkania rocznicowego Zespół "Koniaków" otrzymał Medal Zasłużony Kulturze-Gloria Artis, nadawany szczególnie wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej i ochronie kultury i dziedzictwa narodowego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. - Nie wiedziałam, że w tym roku taki zaszczyt spotka nasz zespół. Znów jest motywacja i koło napędowe do dalszego działania - przyznaje kierowniczka zespołu i dodaje, że teraz to takie ważne, by młodzież uczyła się gwary i tradycji swojego regionu. - Dzieci nie mówią gwarą, a rodzice już ich gwary nie uczą. Bardzo mnie to boli , bo tak jak język angielski, niemiecki, czy każdy inny, gwara jest ważnym językiem. Zawsze powtarzam: Ojciec Święty zawsze mówił, by pamiętać o swojej tożsamości, o swoich korzeniach, bo naród bez korzeni ginie. Ludzie tej świadomości nie mają. Biegną za pieniądzem i walczą z czasem. Mam nadzieję, że to się zmieni, że ludzie zrozumieją, że zachowanie tradycji jest tak ważne dla naszego Koniakowa - przyznaje Urszula Gruszka.

Koncerty zespołów i kapel z Polski, Węgier i Słowacji, uroczysty poczęstunek po góralsku, filmy, wspomnienia i zabawa do białego rana. Tak Zespół Koniaków obchodził 80 lat swojego istnienia.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama