, piątek 22 listopada 2019
53. Tydzień Kultury Beskidzkiej!
Inicjatywa sięga 1937 roku i zaczęła się od organizacji Tygodnia Gór w Wiśle. fot: mat. pras.Dodaj do Facebook

53. Tydzień Kultury Beskidzkiej!

RED. / MAT.PRAS.
W dniach 6-14 sierpnia w Beskidach odbędzie się 53. edycja Tygodnia Kultury Beskidzkiej, czyli najdłuższego tygodnia świętowania górali w roku. To jeden z najbardziej barwnych i różnorodnych festiwali na świecie zarówno pod względem bogactwa tradycji, jak i wielokulturowości.

Inicjatywa sięga 1937 roku i zaczęła się od organizacji Tygodnia Gór w Wiśle, imprezy promującej folklor górali z różnych regionów Polski, odbywającej się po raz trzeci (wcześniejsze edycje odbyły się w 1935 r. w Zakopanem i w 1936 r. w Sanoku), który to stał się inspiracją do zorganizowania w późniejszym czasie TKB. Pierwszy TKB odbył się w 1964 roku.

Obecnie organizatorami Tygodnia Kultury Beskidzkiej są: Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej, samorządy Wisły, Szczyrku, Żywca, Makowa Podhalańskiego, Oświęcimia, Istebnej i Ujsół oraz Koło Miejscowe PZKO w Jabłonkowie. W każdym z tych miejsc podczas TKB mieszczą się estrady, na których w sumie rokrocznie występuje ponad 100 zespołów pieśni i tańca z ok. 30 państw na różnych kontynentach, 4 tysiące tancerzy, śpiewaków i muzyków, którzy dają ponad 50 kilkugodzinnych wieczornych koncertów.

- TKB to nie tylko pokazy tańca, śpiewu, prelekcje, ale przede wszystkim wystawy twórczości ludowej. Twórczość ta była nieodłącznym elementem TKB już od pierwszej edycji, gdyż miało wtedy miejsce ważne wydarzenie, otwarcie Muzeum Beskidzkiego (1964 r.), a także wystawa regionalna, która powstała z eksponatów gromadzonych latami przez wiślańskiego nauczyciela Andrzeja Podżorskiego (założyciela Muzeum Beskidzkiego i działacza), jak również innych darczyńców - podkreślają organizatorzy.

Pełny program tegorocznego Tygodnia Kultury Beskidzkiej znajduje się tutaj.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama