, czwartek 25 kwietnia 2024
300-lecie Koniakowa i Dni Koronki Koniakowskiej
Tradycyjnie już podczas Dni Koronki Koniakowskiej odbędzie się koronkowy pokaz mody. fot: arch. prywatne Darii Czyż



Dodaj do Facebook

300-lecie Koniakowa i Dni Koronki Koniakowskiej

KK
Trwają obchody 300-lecia Koniakowa. Z tej okazji organizatorzy Dni Koronki Koniakowskiej przygotowali jeszcze bardziej zróżnicowany program. - Każdy znajdzie coś dla siebie - zapewniają i zapraszają do Koniakowa w dniach od 15 do 19 sierpnia. Będzie co zobaczyć, skosztować, posłuchać, kupić.

Tradycyjne już Dni Koronki Koniakowskiej w tym roku będą trwały dłużej. - W ramach obchodów 300-lecia Koniakowa zdecydowaliśmy wspólnie z rożnymi kulturalnymi działaczami z tej wsi, że należy dodatkowo uatrakcyjnić i rozszerzyć Dni Koronki Koniakowskiej, stąd wydłużony czas imprezy od 15 do 19 sierpnia - przyznaje Lucyna Ligocka-Kohut z Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej.

Program jest zróżnicowany. Każdy znajdzie coś dla siebie, nie zabraknie sztandarowego produktu, kojarzonego z Koniakowem, jakim jest koronka. - 19 sierpnia, podczas zakończenia imprezy, w Kaniakowie o godzinie 15.00 odbędzie się pokaz mody z koronką koniakowską w roli głównej. Towarzyszyć mu będzie rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszą koronkę. Sam konkurs trwać będzie od 15 sierpnia. W Muzeum Koronki Marii Gwarek będzie można głosować na najpiękniejszą koronkę, które tam będą wystawione - wyjaśnia Lucyna Ligocka-Kohut.

Na 16 sierpnia zaplanowano Jarmark Pasterski. W tym roku impreza będzie organizowana wspólnie z Rumunią. - Będzie okazja zapoznania się z ich folklorem, spróbowania naszych i rumuńskich wyrobów serowych, zaprezentowana zostanie twórczość ludowa i tradycyjne rzemiosło - zapewnia Lucyna Ligocka-Kohut.

17 sierpnia będzie okazja do zapoznania się z tajnikami pracy ciesielskiej i stolarskiej. Wszystko za sprawą pokazów w wykonaniu Stanisława Zowady. - Będzie można zobaczyć, jak się ciosa szyndzioły, czyli gonty drewniane, jak się wyrabia belki drewniane, czy stawia dom z bali. Towarzyszyć będzie temu wystawa starych, tradycyjnych narzędzi stolarskich. Dzień zakończy się góralskim festynem w Karczmie Kopyrtołka - wymienia pracownica GOK-u w Istebnej.

Dla miłośników mocniejszych dźwięków, połączenia folkloru z muzyką nowoczesną 18 sierpnia w amfiteatrze "Pod skocznią" zagra Zakopower. Jest to jedyne wydarzenie w programie Dni Koronki Koniakowskiej, biletowane. Cena biletu w dniu koncertu to 35 zł.

Przez cały czas trwania imprezy powstawać będzie mozaika w wykonaniu Justyny Łodzińskiej. - Powstanie ona na ścianie starej strażnicy w Koniakowie. Właściciel tego domu bardzo się ucieszył, będzie miał nietypowo udekorowany dom. Ceramika, dzięki Justynie, bardzo fajnie połączyła się z koronką koniakowską. Jest stosowana w jej wyrobach. Na mozaice na pewno pojawi się też się wiele motywów koronki wraz z logiem 300-lecia Koniakowa - przyznaje pracownika GOK-u w Istebnej.

Pełny program Dni Koronki Koniakowskiej w znajduje się w załączniku.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama