, środa 4 sierpnia 2021
1989. Rok Wolności
Niektóre miasta i regiony ogłosiły 2019 Rokiem Wolności, nawiązując do 30. rocznicy pierwszych wolnych i demokratycznych wyborów oraz 15 lat obecności Polski w Unii Europejskiej.  fot: mat.pras.Dodaj do Facebook

1989. Rok Wolności

red./mat.pras.
W 1989 roku toczyły się obrady Okrągłego Stołu, w efekcie których odbyły się w Polsce pierwsze wolne wybory. Dziesięć lat później staliśmy się członkiem NATO, a w 2004 dołączyliśmy do krajów zrzeszonych w Unii Europejskiej. Dla niejednego współczesnego dziecka czy nastolatka to niemal tak odległe wydarzenia, jak Bitwa pod Grunwaldem.

Jednak wspomniane trzy daty miały kluczowe znaczenie dla współczesnej historii naszego kraju. Niektóre miasta i regiony ogłosiły 2019 Rokiem Wolności, nawiązując do 30. rocznicy pierwszych wolnych i demokratycznych wyborów oraz 15 lat obecności Polski w Unii Europejskiej.

Okrągły Stół, ale i nasza obecność w Unii Europejskiej są dzisiaj różnie oceniane. Dlatego Zamek Cieszyn zaprasza na wystawę „1989. Rok Wolności”, by opowiedzieć naszym młodszym obywatelom o tym, co się wydarzyło 30 lat temu. Pretekstem jest publikacja „Rok 1989. Mała książka o pewnej kurtynie, czekoladzie i wolności” autorstwa Michała Rusinka z ilustracjami Joanny Rusinek, którą w 2014 wydała Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

1989. Rok Wolności
8.05. - 9.06.2019
Zamek Cieszyn, budynek A (Oranżeria), sala wystawowa
wernisaż: 8 maja, godz. 17.00

24 maja, w godz. 18.00–20.00, odbędzie się towarzyszący wystawie warsztat dla rodzin: Słowa, które znaczą. Wydarzenie odbywa się w ramach 12. Cieszyńskiej Nocy Muzeów.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama