, czwartek 22 sierpnia 2019
115 lat Zespołu Regionalnego „Istebna”
Zespół "Istebna" fot: MAT. PRAS.Dodaj do Facebook

115 lat Zespołu Regionalnego „Istebna”

MAT.PRAS.
115 lat Zespołu Regionalnego „Istebna”


115 lat Zespołu Regionalnego „Istebna”


115 lat Zespołu Regionalnego „Istebna”


115 lat Zespołu Regionalnego „Istebna”


115 lat Zespołu Regionalnego „Istebna”

W sobotę 12 listopada br. Zespół Regionalny „Istebna” świętował jubileusz 115-lecia istnienia. Uroczystość rozpoczęła Msza Św. w intencji wszystkich żyjących i zmarłych członków zespołu w kościele pw. Dobrego Pasterza w Istebnej. Następnie wszyscy udali się do remizy OSP w Istebnej Centrum na uroczystą kolację i zabawę taneczną.

Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele władzy lokalnej gminy Istebna, burmistrz miasta Wisła Tomasz Bujok wraz z małżonką, dyrektor Wiślańskiego Centrum Kultury Maria Bujok, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach Przemysław Smyczek. Na uroczystości obecna była również etnograf i dyrektor Muzeum Beskidzkiego w Wiśle Małgorzata Kiereś, Prezes oddziału Górali Śląskich Związku Podhalan Józef Michałek, a także przedstawiciel Fundacji „Piastun” z Opola Krzysztof Pawlak oraz proboszcz istebniańskiej parafii ksiądz Tadeusz Pietrzyk oraz Józef Broda, ważna postać dla kultury ludowej w regionie. Na spotkaniu zgromadziło się również ponad 140 byłych i obecnych członków zespołu wraz z kierownikami.

W sali Ochotniczej Straży Pożarnej uroczystość rozpoczęła się od wspólnego zdjęcia zgromadzonych gości, następnie wszyscy udali się na uroczystą kolację. Część artystyczną wydarzenia rozpoczął wielopokoleniowy występ Zespołu Regionalnego „Istebna”. Na początek zaprezentował się obecny skład, potem starsze pokolenia tancerzy i solistów obecnych na uroczystości.
Jednym z ważnych punktów jubileuszu Zespołu Regionalnego „Istebna” było wręczenie Pani Zuzannie Kawulok nagrody im. Karola Miarki z rąk dyrektora Wydziału Kultury Urzędu Marszałkowskiego pana Przemysława Smyczka. Nagroda ta jest przyznawana osobom upowszechniającym kulturę i naukę, budującym autorytety w społeczności lokalnej oraz wnoszącym trwałe, humanistyczne wartości dla kultury narodowej. Nie obyło się bez łez wzruszenia. Specjalnie dla laureatki odśpiewano „Ojcowski Dom”.

Uroczystość 115-lecia zespołu była również okazją do tego, aby podziękować wszystkim byłym kierownikom zespołu oraz osobom szczególnie zaangażowanym w działalność zespołu. Wśród wyróżnionych znaleźli się między innymi Anna Bury, Józef Kawulok, Elżbieta Legierska-Niewiadomska, Michał Zowada, Katarzyna Juroszek, Tadeusz Papierzyński, Anna i Józef Łupieżowiec oraz Agnieszka Gretkowska. To dzięki ich zaangażowaniu i wieloletniej pracy zespół mógł w tym roku obchodzić jubileusz 115-lecia istnienia. Te osoby sprawiły, że na przestrzeni lat był ciągle żywy i po dzień dzisiejszy pielęgnuje niezwykłe dziedzictwo kulturowe naszych przodków.

Ukazała się również nowa płyta Zespołu Regionalnego „Istebna” z repertuarem zawierającym znane polskie kolędy takie jak „Wśród nocnej ciszy”, „Bóg się rodzi” czy „Lulajże Jezuniu” w wykonaniu sześcioletniej Zosi Łupieżowiec, obecnie solistki i tancerki z „Małej Istebnej”. Na płycie usłyszeć można również stare, często już zapomniane pastorałki góralskie takie jak „Słóchej gospodarzu”, „Ściynści, zdrowi, pokój Świenty” czy „Hej rośnij se w lesie”. Płyta została wydana dzięki dofinansowaniu z Urzędu Gminy Istebna.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama