, niedziela 28 luty 2021
 Książnica Cieszyńska - „Cymelia i osobliwości”
Prelegent skupił się przede wszystkim na najważniejszym przedstawicielu tego nurtu, którym był Paweł Kubisz.  fot: FJDDodaj do Facebook

Książnica Cieszyńska - „Cymelia i osobliwości”

FJD
 Książnica Cieszyńska - „Cymelia i osobliwości”


 Książnica Cieszyńska - „Cymelia i osobliwości”


 Książnica Cieszyńska - „Cymelia i osobliwości”


 Książnica Cieszyńska - „Cymelia i osobliwości”

28 sierpnia Książnica Cieszyńska wznowiła prelekcje z cyklu „Cymelia i osobliwości”.

W sali konferencyjnej Cieszyńskiej Książnicy przygotowanej odpowiednio w rygorze sanitarnym, prelegent Wojciech Święch podzielił się z przybyłymi słuchaczami informacjami na temat życia literackiego na Zaolziu w dwudziestoleciu międzywojennym i okresie powojennym.

Prelegent skupił się przede wszystkim na najważniejszym przedstawicielu tego nurtu, którym był Paweł Kubisz. W swoim tomie poetyckim “Przednówek” zaprezentował swoje wiersze napisane gwarą cieszyńską. Dominantą treści zawartych w “Przednówku”, podobnie jak pozostałych dokonań jest bunt przeciwko krzywdzie ludzkiej. Paweł Kubisz jest także uznawany za najważniejszą postać, która propagowała regionalizm literacki, a była to tematyka dominująca w literaturze i szeroko pojętej kulturze. Trent ten jednak zakończył się pod koniec lat 50-tych kiedy władze ówczesnej Czechosłowacji pozbawiły Pawła Kubisza wszystkich funkcji w PZKO. Powodem działań czeskich władz wobec P. Kubisza było jego zaangażowanie się w przemiany demokratyczne, które miały miejsce w ówczesnym PRL-u. Bardzo ważnym okresem w życiu autora była także jego praca w miesięczniku “Zwrot” na stanowisku redaktora naczelnego, w którym poruszane było całe spektrum ważnych tematów, dla Zaolziańskich Polaków. Jednak współpraca z z najlepszymi piórami z trenów po obydwu stronach Olzy nie była na rękę ówczesnej czeskiej władzy i często dochodziło do ostrych starć. Pozbawiony możliwości pisania Kubisz zatrudnił się w trzynieckiej hucie jako zwykły robotnik i tak zakończył całą swoją przygodę z literaturą.

Na koniec prelekcji słuchacze mieli możliwość zapoznania się z całą twórczością Pawła Kubisza i obejrzenie oryginalnych wydań jego twórczości.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama