, niedziela 5 lipca 2020
Zarzuty dla instruktora nauki jazdy i lekarza
Postępowanie zostało zakończone, a Prokuratura Rejonowa w Cieszynie przekazała do sądu akt oskarżenia w tej sprawie. Lekarzowi grozi do 8 lat więzienia, a byłemu instruktorowi nauki jazdy do 10 lat pozbawienia wolności.  fot: ARC SPOTDodaj do Facebook

Zarzuty dla instruktora nauki jazdy i lekarza

SM/KPP CIESZYN
Policjanci z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą cieszyńskiej komendy zakończyli śledztwo w sprawie korupcji związanej z wydawaniem orzeczeń lekarskich. Instruktor nauki jazdy oraz współpracujący z nim lekarz przez 10 lat poświadczali nieprawdę w dokumentach dotyczących badań lekarskich przyszłych kierowców. Mężczyźni usłyszeli łącznie ponad 90 zarzutów, a prokurator skierował już w tej sprawie akt oskarżenia.

Blisko rok trwało śledztwo, w trakcie którego policjanci z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą cieszyńskiej komendy wraz z prokuratorem, zbierali dowody świadczące o działalności przestępczej lekarza z Wisły oraz właściciela jednego z ośrodków szkolenia kierowców w Cieszynie.

- Stróże prawa mając podejrzenia co do jednego z przedsiębiorców prowadzącego ośrodek nauki jazdy, zwrócili się o wydanie dokumentacji między innymi do starostwa powiatowego oraz kilku placówek WORD w regionie, w których kursanci zdawali egzaminy. Policjanci ustalili, że kilkadziesiąt osób przystąpiło do egzaminu dla kierowców bez badań lekarskich. Śledczy przesłuchali w tej sprawie ponad 150 osób - informuje Rafał Domagała, rzecznik cieszyńskiej policji i wyjaśnia, że proceder polegał na dopuszczaniu przyszłych kierowców do egzaminów bez obowiązkowych badań lekarskich, poświadczających brak przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami. Zajmował się tym uprawniony do wydawania takich orzeczeń lekarz, we współpracy z właścicielem szkoły jazdy.

Jak wynika z policyjnych ustaleń, 56-letni instruktor z Cieszyna 46 razy wręczył łapówkę 57-letniemu lekarzowi z Wisły. W niektórych przypadkach instruktor podczas zajęć pytał kursantów, czy cierpią na jakieś dolegliwości, a następnie te uwagi przekazywał lekarzowi. Śledczy ustalili, że ten przestępczy proceder trwał od 2002 roku. Przez 10 lat za każde takie "badanie" lekarz przyjmował od instruktora 70-80 złotych. - Policjanci przedstawili łącznie 92 zarzuty dotyczące korupcji, przekupstwa, poświadczenia nieprawdy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, posługiwania się sfałszowanymi dokumentami i podżegania do przestępstwa. Obaj podejrzani przyznali się do zarzucanych im czynów i złożyli wyjaśnienia. Decyzją prokuratora instruktor ma zakaz prowadzenia działalności w postaci kursów nauki prawa jazdy, natomiast lekarz został zobowiązany do powstrzymania się od wystawiania orzeczeń lekarskich, dotyczących zdolności do prowadzenia pojazdów mechanicznych - mówi Domagała.

Postępowanie zostało zakończone, a Prokuratura Rejonowa w Cieszynie przekazała do sądu akt oskarżenia w tej sprawie. Lekarzowi grozi do 8 lat więzienia, a byłemu instruktorowi nauki jazdy do 10 lat pozbawienia wolności.

Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Ciekawe o kogo się rozchodzi ???

A co za różnica, czy kierowca się lekarzowi pokaże czy nie pokaże? Czy to coś zmieni w jego stanie zdrowia? Dobry lekarz potrafi zaocznie zbadać pacjenta i wydać trafną diagnozę. Jeśli stan zdrowia tych kierowców się zgadzał z tym, co stwierdził lekarz, to w czym problem?

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama