, piątek 10 lipca 2020
Z Cieszyna do Bielska-Białej, czyli Straż Graniczna się przeprowadza
W ramach projektu kierownictwo resortu spraw wewnętrznych i Straży Granicznej nie planuje zwolnień funkcjonariuszy. fot: ARC SPOTDodaj do Facebook

Z Cieszyna do Bielska-Białej, czyli Straż Graniczna się przeprowadza

JM
Zgodnie z nowymi założeniami dotyczącymi struktury funkcjonowania Straży Granicznej placówki śląskiego oddziału z Cieszyna i Raciborza zostaną zlikwidowane. W ich miejsce utworzona zostanie placówka w Bielsku-Białej - poinformowało na swoich stronach internetowych ministerstwo spraw wewnętrznych.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Komenda Główna Straży Granicznej, po analizie pracy Straży Granicznej w pierwszych latach po przystąpieniu Polski do strefy Schengen, przygotowały nowy model funkcjonowania formacji. Projekt dostosowuje placówki i oddziały Straży Granicznej do wykonywania zadań związanych z ochroną zewnętrznej granicy UE i przeciwdziałaniem nielegalnej migracji.

Od kwietnia w Komendzie Głównej Straży Granicznej pracowały cztery zespoły, których zadaniem było m.in. opracowanie propozycji struktur organizacyjnych jednostek Straży Granicznej na wschodniej granicy Polski oraz w głębi kraju. - Wypracowano rozwiązanie oparte o zasadę, aby obecność funkcjonariuszy Straży Granicznej w danej części terytorium RP była uzasadniona faktyczną lub potencjalną obecnością cudzoziemców. Nowy model funkcjonowania Straży Granicznej zawiera propozycje docelowego rozmieszczenia placówek SG, ze szczególnym uwzględnieniem granicy zewnętrznej Unii Europejskiej - informuje ministerstwo spraw wewnętrznych w komunikacie opublikowanym na swoich stronach internetowych.

Zgodnie z propozycją, która dotyczy nowej struktury Śląskiego Oddziału Straży Granicznej, po zlikwidowaniu placówek w Cieszynie oraz Raciborzu stworzona ma zostać nowa placówka w Bielsku-Białej. Zmiany mają wejść w życie do 2015 roku.

W ramach projektu kierownictwo resortu spraw wewnętrznych i Straży Granicznej nie planuje zwolnień funkcjonariuszy. Po reorganizacji funkcjonariusze będą mogli kontynuować służbę w innych placówkach Straży Granicznej lub służbach mundurowych MSW. Planowane jest utworzenie nowych placówek Straży Granicznej na wschodniej granicy Polski i w głębi kraju. Tylko w oddziałach Straży Granicznej na wschodniej granicy Polski m.in. w związku z budową nowych przejść granicznych z Ukrainą i Białorusią niezbędnych będzie około 1,5 tys. funkcjonariuszy.

Projekt zmian został przekazany do konsultacji związkom zawodowym funkcjonariuszy Straży Granicznej. Przedstawiony projekt dotyczy na razie jedynie funkcjonowania placówek. Nie ma na razie decyzji dotyczącej likwidacji oddziałów Straży Granicznej.

Komentarze: (8)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

gamonie!trzeba sie orientować, ze straż graniczna działa również wewnątrz kraju po wejściu Polski do Schengen

Należy zlikwidować Straż Graniczną i przekształcić w Policję. Wtedy możemy mówić o oszczędnościach i efektywnym wykorzystaniu funkjuszy....

Likwidują Cieszyn bo generował duuuże koszty(ok).Ale Żywiec to przecież jedna z najtańszych w utrzymaniu PSG a 15km:-) dalej pewnie wydadzą z kilka milionów na nową i gdzie tu sens i logika?
Znowu się tym zainteresuje dziennikarze jak tą platforma w Zwardoniu za kilkadziesiąt milionów złotych której nikt nie chce kupić za "darmochę" a czemu by tam nie umiejscowić nowej placówki?

Totalna bzdura. Wchodzimy do schengen, likwidujemy granicę po czym niepożądanych cudzoziemców łapiemy wewnątrz kraju

Co za absurd zlikwidować w Żywcu po to aby utworzyć nowa w odległości 15km w Bielsku Białej-co za absurd , juz sie w tym gubie!

Po co budować w Bielsku skoro jest już w Żywcu i to od wielu lat!!!!
I to ma byc oszczędność ? to tak jak by jednostkę wojskowa 18batalion z Bielska przenieść o 15km np. Żywca ,nie ma w tym logiki jedynie tylko czyjś prywatny interes!

Straż graniczna powinna być w mieście granicznym a nie w Bielsku chyba ze granice Galicyjską mają pilnować ?

Z deszczu pod rynnę i za to wszytko my wszyscy zapłacimy. Co to za różnica czy się to nazywa Straż Graniczna czy np. jacyś administratorzy terytorium RP. Znowu zmiany po to aby kogoś wygnać na "emerytury" i pozostałym zmienić warunki. Milicja czy Policja, Wojsko Ochrony Pogranicza czy Straż Graniczna, SB czy Straż Miejska to wszytko pic na wodę a my jak ci spałowani , bez sprzeciwu.Ps. Co to zmieni, jakie zmiany, czy warto likwidować SG?. itd, itp. skoro w budżecie dziura.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama