, środa 24 kwietnia 2024
Wigilia i Boże Narodzenie na służbie
Dla ratowników GOPR okres świąt Bożego Narodzenia i Sylwestra to okres najbardziej wytężonej pracy. fot: ARC SPOT



Dodaj do Facebook

Wigilia i Boże Narodzenie na służbie

JAKUB MARCJASZ
Kiedy większość z nas odpoczywa i świętuje, dla nich to takie same dni pracy jak inne. O Wigilii i świętach Bożego Narodzenia na służbie opowiadają przedstawiciele straży pożarnej, policji i Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Jak wygląda 24 grudnia na policyjnej służbie? - Przełożeni w komendzie i komisariatach w ten dzień tak planują służbę, aby każdy mógł zasiąść z rodziną do wigilijnej kolacji - mówi asp. Rafał Domagała z Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie. Inaczej jest wśród strażaków. - Strażacy pełniący służbę w Wigilię zasiadają wspólnie przy stole, dzielą się opłatkiem składając sobie życzenia oraz spożywają potrawy, które przynoszą z domu. Każdy strażak przynosi inną potrawę. Ze względu na szczególny charakter służby, nie ma możliwości, aby strażak mógł zjeść kolację wigilijną w domu ze swoimi bliskimi - opowiada Agnieszka Czech z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Cieszynie. W czasie Wigilii i świąt Bożego Narodzenia na służbie są również ratownicy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. - Staramy się wówczas tak organizować dyżury, aby każdy z ratowników mógł spędzić czas z rodzinami. W Wigilię dyżury pełnią przede wszystkim ratownicy mieszkający na miejscu, którzy co dwie-trzy godziny się zmieniają. Inaczej jest w przypadku stacji wysuniętych, np. na Markowych Szczawinach pod Babią Górą, gdzie ratownik przebywa nawet przez cały tydzień. W czasie świąt zdarza się, że towarzyszy mu wówczas rodzina, co ma swój urok - mówi Jerzy Siodłak, naczelnik Grupy Beskidzkiej GOPR.

Czy czas Wigilii i świąt Bożego Narodzenia czymś wyróżnia się na tle innych dni w roku? - Służba w Wigilię raczej nie różni się niczym od innych dni. Zazwyczaj jest spokojnie, ale nigdy nie wiadomo co się wydarzy - stwierdza Domagała. - Święta to spotkania rodzinne i czasem, gdy dojdzie do nich alkohol, w trakcie takiego spotkania mogą wyniknąć groźne awantury z bójkami włącznie. Wtedy potrzebna jest interwencja policji. Może też zdarzyć się jakiś wypadek i trzeba będzie skierować patrole do obsługi zdarzenia, regulować ruch, czy też zorganizować objazdy. Na to nie ma reguły, czy są święta, czy ich nie ma - dodaje policjant. Mniej pracy mają za to strażacy. - W okresie Wigilii i Świąt Bożego Narodzenia zauważalny jest spadek liczby wyjazdów do akcji ratowniczo-gaśniczych. Szczególnie "spokojny" czas to dzień Wigilii pomiędzy godziną 18-tą a 20-tą - mówi Czech. Zupełnie inaczej jest w przypadku ratowników górskich. - Dla nas okres świąt Bożego Narodzenia i Sylwestra to okres najbardziej wytężonej pracy, mamy wówczas w górach najwięcej turystów co przekłada się na ilość interwencji. Interwencje zdarzają się praktycznie codziennie - mówi Siodłak.

Wigilia i święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas. - Każda Wigilia oraz święta Bożego Narodzenia, zapada w pamięci strażaków pełniących służbę w tym szczególnym dniu, gdyż nie mogą tego czasu spędzić w gronie rodzinnym. Zdarzały się Wigilie, kiedy gaszono pożar budynków mieszkalnych - taka akcja to szczególnie ciężki czas zarówno dla strażaków, jak i osób poszkodowanych - zauważa Czech. - Kilka lat temu w Skoczowie przed świętami miał miejsce rozbój. Sprawcy napadu zostali zatrzymani i doprowadzeni do prokuratury w Wigilię około godz. 16.30. Później w sądzie zapadła decyzja o tymczasowym aresztowaniu mężczyzn. Zaangażowani w cały ten proces byli nie tylko policjanci, ale również prokurator i sędzia, którzy przedłużyli czas pracy i wieczorem wrócili do domu - wspomina Domagała. - Mimo wszystko staramy się świętować, ale każda z rodzin ratowników zdaje sobie sprawę, że oprócz tych obowiązkowych momentów, ratownik "jest" też w górach - podkreśla naczelnik Grupy Beskidzkiej GOPR.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama