, czwartek 18 kwietnia 2024
Śląsk: Problem dopalaczy jest największy i najbardziej złożony
W posiedzeniu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego zięli udział przedstawiciele m.in. policji, prokuratury, straży granicznej, izby celnej, kuratorium oświaty, inspekcji sanitarnej i handlowej. fot: www.katowice.uw.gov.pl



Dodaj do Facebook

Śląsk: Problem dopalaczy jest największy i najbardziej złożony

- W województwie śląskim problem dopalaczy jest największy i najbardziej złożony - zauważył wojewoda Piotr Litwa, podczas poniedziałkowego, specjalnego posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego poświęconego dopalaczom. Wojewoda podkreślał skalę problemu przypominając, iż w ciągu ostatnich trzech dni do szpitali trafiło ponad 200 osób, które najprawdopodobniej zatruły się dopalaczami.

W posiedzeniu, w którym wzięli udział przedstawiciele m.in. policji, prokuratury, straży granicznej, izby celnej, kuratorium oświaty, inspekcji sanitarnej i handlowej omówiono aktualną sytuację w województwie, ale także rozmawiano na temat możliwości walki z dopalaczami. Oprócz stale prowadzonych działań policji i sanepidów, wskazywano na konieczność podjęcia akcji edukacyjnej wśród dzieci i młodzieży. Za jej przygotowanie odpowiadać będzie zespół roboczy pod przewodnictwem śląskiego kuratora oświaty Stanisława Fabera. Propozycje działań mają uwzględniać dzieci i młodzież wypoczywającą aktualnie na obozach i półkoloniach. Wojewoda śląski Piotr Litwa zaproponował także, by w prace nad akcjami profilaktycznymi włączyć samorządy. Jednym z pomysłów jest stworzenie filmu edukacyjnego, który pokazywałby skutki zażywania dopalaczy.

Jak wskazywała zastępca dyrektora Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach Dorota Wodzisławska-Czapla, od dwóch lat obserwowany jest stały wzrost liczby zatruć dopalaczami. W 2014 roku odnotowano 602 zatrucia, aktualnie (do 13 lipca) zgłoszono już ponad 900 przypadków (z tego 204 w ciągu ostatnich trzech dni). Niezwykle istotny jest wiek osób, które sięgają po dopalacze - najczęściej jest to młodzież w wieku od 15 do 19 lat (260 zatruć) i osoby z przedziału od 20 do 24 lat (187 zatruć). Jak podkreślała Dorota Wodzisławska-Czapla, śląski sanepid prowadzi kontrole, w wyniku których zabezpieczane są spore ilości podejrzanych produktów. Do 30 czerwca tego roku przeprowadzono 33 kontrole i nałożono kary na kwotę ponad 1,5 mln złotych.

Jak pisaliśmy wczoraj, na terenie powiatu cieszyńskiego przypadki zatrucia odnotowała także Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Cieszynie. Przed weekendem do szpitali w Cieszynie i Sosnowcu z objawami zatrucia trafiło czterech młodych mieszkańców powiatu cieszyńskiego. Policjanci ustalili, że wszyscy prawdopodobnie zatruli się dopalaczami. Od początku roku w powiecie cieszyńskim odnotowano ponad 20 przypadków zatruć po zażyciu dopalaczy. Jeden z nich zakończył się śmiercią.

Jak poinformował Śląski Komendant Wojewódzki Policji nadinspektor Jarosław Szymczyk, do tej pory zatrzymano 9 osób, które zajmowały się dystrybucją, sprzedażą, handlem środkiem narkotycznym o nazwie "Mocarz". Oprócz zarzutu narażenia na niebezpieczeństwo życia lub zdrowia wielu osób, odpowiedzą też za wprowadzenie do obrotu narkotyków, za co może grozić do 12 lat więzienia.

Komentarze: (3)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Czy to znaczy ze na Slasku mamy najwiecej alkocholikow i palaczy ? Alkochol i papierosy to tez dopalacze ?

Znacznie więcej jest zatruć alkoholem i zwykłymi narkotykami. Zakazywanie zażywania używek jest faszyzmem.

Może warto przypomnieć szanownej publiczności wiekopomne słowa naszej premierzycy, gdy była ministrą zdowia:
„Ustawa przeciwko dopalaczom jest dobrze przygotowana i może ona być wzorem dla całej Europy. Nowe regulacje raz na zawsze zakażą obrotu dopalaczami w Polsce."
Czego się nie dotknie ta niewiasta to sp.......!.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama