, poniedziałek 18 października 2021
Plaga nietrzeźwych kierowców za kółkiem
Mimo konsekwencji prawnych i społecznych, wiele osób nadal wsiada za kierownicę w stanie nietrzeźwości. fot: mat.pras.Dodaj do Facebook

Plaga nietrzeźwych kierowców za kółkiem

MB/KPP
Policjanci podsumowali stan bezpieczeństwa na drogach powiatu cieszyńskiego w minionym półroczu. Z przeprowadzonej analizy wynika, że odnotowano znaczny wzrost zdarzeń drogowych z udziałem pijanych kierujących pojazdami.

Mimo licznych apeli oraz zapowiadanych dzień wcześniej akcji, ciągle są zatrzymywani kierowcy, którzy wsiedli po pijanemu za kółkiem. Po podsumowaniu stanu bezpieczeństwa na drogach powiatu cieszyńskiego w minionym półroczu można stwierdzić, że mamy do czynienia z plagą nietrzeźwych kierowców, którzy spowodowali wypadek lub kolizję.

W stosunku do ubiegłego roku odnotowano znaczny wzrost takich zdarzeń drogowych. W ciągu sześciu miesięcy 2014 roku doszło do 33 wypadków i kolizji z udziałem nietrzeźwych kierujących pojazdami. W całym 2013 roku było ich 56. W pierwszym półroczu zatrzymanych „na podwójnym gazie” jest także więcej, bo aż 305. Natomiast za rok 2013 było ich 587.

Praktycznie nie ma dnia aby policjanci cieszyńskiego garnizonu nie zatrzymali pijanego kierowcy. To na co szczególną uwagę zwracają policjanci to konieczność zmiany mentalności, nie tylko kierowców, ale także pasażerów, którzy są niejednokrotnie świadkami tego jak pijana osoba siada za kółkiem. Znaczny odsetek zatrzymanych przez policjantów nietrzeźwych kierujących to kierowcy, którzy przewozili pasażerów. Często są to członkowie rodziny, małe dzieci, znajomi czy przyjaciele.

Kodeks karny za przestępstwo kierowania pojazdem pod wpływem alkoholu przewiduje karę do 2 lat pozbawienia wolności, karę grzywny, a także utraty uprawnień do prowadzenia pojazdów i zakaz prowadzenia pojazdami, o czym zdecyduje sąd. Do świadomości wielu kierowców nie dociera także fakt, że ich dane w sprawie będą figurowały w Krajowym Rejestrze Karnym, a co za tym idzie nie będą mogli podjąć pracy w wielu instytucjach i zakładach pracy do czasu zatarcia skazania. Zdarza się, że skazanie może być przeszkodą w wyjeździe za granicę, gdzie jest konieczność uzyskania wizy, a jednym z warunków jej otrzymania jest niekaralność. Utrata prawo jazdy oznacza także brak możliwości podjęcia pracy lub jej kontynuowania na danym stanowisku np. dla zawodowego kierowcy.

Mimo tych konsekwencji prawnych i społecznych, wiele osób nadal wsiada za kierownicę w stanie nietrzeźwości. - Policjanci cieszyńskiego garnizonu nie pozostają bierni wobec sprawców tego typu przestępstw i zapowiadają kolejne działania w celu wyeliminowania z ruchu jak największej liczby kierujących poprzez wzmożone kontrole stanu trzeźwości - deklaruje komendant powiatowy policji w Cieszynie, insp. Krzysztof Chrobak.

Komentarze: (4)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Bądźmy precyzyjni, nie pijani, tylko z powyżej obecnie przyjętej faszystowskiej normy. Zmniejszcie normę z 0,5 do np. 0,3 promila to liczba "pijanych" się wam zwiększy i znowu będziecie rozpaczać, ilu to "pijanych" jeździ.
Choć "pijani" kierowcy wcale nie popełniają dużej liczby wypadków, to w panującym obecnie faszyzmie są łatwym kozłem ofiarnym. Powinien powstać jakiś rzecznik "pijanych" kierowców, który w imieniu tych co po dwóch piwkach kierują, by zaskarżał policje o obrazę w zakwalifikowaniu ich do pijanych.

Rozumiem, że jeździsz po alkoholu i godzisz się, by robili to inni.

To wróć do szkoły, bo z tego nie wynika jak JA jeżdżę. Podałem tylko prawdy obiektywne.

Prawdy obiektywne - a co to za idiotyzm wymyśliłeś, grobelny?!...

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama