, wtorek 25 listopada 2014
Ministerstwo Gospodarki ostrzega przed wpisami do rejestrów przedsiębiorców
Firmy wysyłające wezwania do zapłaty najczęściej wykorzystują określenia typu - Krajowy Rejestr Pracodawców, Rejestr Polskich Firm, Rejestr Polskich Podmiotów, Krajowy Rejestr Firm, Centralna Ewidencja i Rejestr itp. fot: ARC SPOTDodaj do Facebook

Ministerstwo Gospodarki ostrzega przed wpisami do rejestrów przedsiębiorców

SM/
Nieco ponad rok temu co najmniej kilkanaście tysięcy przedsiębiorców w całej Polsce otrzymało wezwanie do zapłaty jednorazowej opłaty rejestracyjnej na rzecz Krajowego Rejestru Informacji o Przedsiębiorcach. Aktualnie Ministerstwo Gospodarki ostrzega przed kolejnymi firmami "prowadzącymi rejestry", które wykorzystują fakt rejestracji przedsiębiorców będących osobami fizycznymi w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), kierując do nich korespondencję z wezwaniem do zapłaty.

Treść wezwania sugeruje konieczność wpłaty określonej kwoty - w przedziale od 72 zł do 248 zł na konto podmiotu, którego dane wynikają z załączonego przekazu pocztowego.

"Wpisani do CEIDG przedsiębiorcy zgłaszają skargi do Ministra Gospodarki w związku ze wspomnianym działaniem. Wielu przedsiębiorców, mimo zamieszczenia odpowiedniego ostrzeżenia na stronie internetowej CEIDG, nieświadomie dokonuje wpłat, ponieważ powoływanie się w treści pism na wpis do "Centralnego Rejestru" lub "Rejestru Polskich Podmiotów" stanowi silny czynnik motywacyjny dla przedsiębiorców i skłania ich do zapłaty żądanej kwoty" - czytamy w komunikacie Ministerstwa Gospodarki, który w dalszej części wyjaśnia, że jedynym rejestrem publicznym ewidencjonującym przedsiębiorców-osoby fizyczne jest CEIDG, którą prowadzi Minister Gospodarki i do której wpis jest bezpłatny. "Przedsiębiorca może podjąć działalność gospodarczą w dniu złożenia wniosku o wpis do CEIDG. Wszelkie wezwania do zapłaty nadsyłane przez różne podmioty należy traktować, jako ofertę komercyjną, nie związaną z CEIDG. Dokonanie zatem żądanej zapłaty jest całkowicie dobrowolne" - czytamy w dalszej części oświadczenia.

Ministerstwo informuje również, iż wszystkie w/w sprawy są przekazywane do właściwych prokuratur, ponieważ działania takie mogą również odpowiadać znamionom przestępstwa, o którym mowa w art. 286 § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny.

Dotychczas odnotowano następujące nazwy "prywatnych" rejestrów:

 • Krajowy Rejestr Pracowników i Pracodawców Sp. z o.o., ul. Złota 59, 00-120 Warszawa;
 • Europejska Ewidencja i Informacja o Działalnościach Gospodarczych EEIDG Sp. z o.o., ul. Nowogrodzka 31, 00-511 Warszawa;
 • Ewidencja Działalności Gospodarczych s.r.o. INF.DAT, ul. Nowogrodzka 31, 00-511 Warszawa
 • Rejestr Polskich Firm i Działalności Gospodarczych, czyli FIRM.INFO Sp. z o.o., ul. Ogrodowa 28/30 lok.230, 00-896 Warszawa;
 • Rejestr Polskich Podmiotów Gospodarczych, czyli GALOR Sp. z o.o.
 • Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej, Rafał Nobis, Al. Solidarności 115/2, 00-140 Warszawa;
 • Krajowy Rejestr Firm i Działalności Gospodarczych, Tomasz Zabilski, ul. Piastowska 1/2,  48-300 Nysa;
 • Centralny Oddział Ewidencji Działalności Gospodarczej, Mariusz Sebastian Breczko Białystok;
 • Krajowa Ewidencja Informacji o Przedsiębiorcach, ul .Piękna 68, 00-672 Warszawa;
 • Krajowy Rejestr Informacji o Przedsiębiorcach, ul. Piękna 24/26A/1, 00-549 Warszawa.
 • Komentarze: (200)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
  Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

  Ja dzisiaj otrzymałam takie pismo a właściwie dwa( łączna kwota do zapłaty to 387,6) i zamierzam do zgłosić wszędzie gdzie się da !!!!

  Zachęcam do zgłoszenia na Policji lub w Prokuraturze fakt próby wyłudzenia płatności ze strony OEFiP.Ja ten fakt zgłosiłem do Prokuratury.Mamy możliwośc ukrucic ten niecny proceder.

  Tez dostalam takie pismo..........Zlodzieje i tyle . Moze ktos sie tym zajmie . nie kazdy patrzy w necie tylko placi

  Nasza firma na początku listopada dokonywała zmian w KRS. W dniu dzisiejszym dostałem pismo o cytowanej powyżej treści. Po pierwszym zastanowieniu wpisałem "KRAJOWY REJESTR FIRM i wygooglowałem ta stronę. Dziękuję jej autorom za rzetelną informację.
  Idą dalej tym śladem wyszukałem w "http://stat.gov.pl/regon/" po numerze NIP zawartym w tym piśmie "7272760668" jej prawidłową nazwę, która brzmi "ŁUKASZ MAJDAŃSKI KRF; wspólnik spółki cywilnej NET COMPANY". I tutaj mamy pierwszy punkt do złożenia doniesienia o oszustwo. REJESTROWA NAZWA FIRMY JEST INNA !!!, a także adres rejestrowy " UL. PRASKA 15/17, ŁÓDŹ Poczta 93-181 ŁÓDŹ". Można złożyć zapytanie do US, czy ten podmiot zgłosił prowadzenie działalności pod adresem 00-807 Warszawa, Al. Jerozolimskie 96. W treści firma powołuje są na""Na podstawie art.2 ustawy z dnia 2 lipca 2004r.(Dz. U. Nr 47, poz. 278, z poźń. zm. 1) ". Dz.U. Nr.47 Z 2004 ROKU ZAWIERA POZYCJE O NR.445-458 A NIE POZYCJĘ 278. POZYCJA 278 Z 2004 R JEST W DZIENNIKU USTAW 32 Z 2004 R I DOTYCZY "Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 4 lutego 2004 r. w sprawie warunków i trybu udzielania kredytów preferencyjnych ze środków Funduszu Rozwoju Inwestycji Komunalnych" jAK WIDAĆ NIEST TO KOLEJNE OSZUSTWO W PIŚMIE.
  WSZYSTKIE TE KŁAMSTWA W PIŚMIE KWALIFIKUJĄ SPRAWĘ JAKO PRÓBĘ OSZUSTWA I WYŁUDZENIA WYSTARCZAJĄCĄ DO ZŁOŻENIA DONIESIENIA DO PROKURATURY I US. CO BĘDĘ CZYNIŁ CZYNIŁ I DO CZEGO PAŃSTWA TAKŻE ZACHĘCAM. MOŻE UDA SIE OSZUSTA POCIĄGNĄĆ DO ODPOWIEDZIALNOŚCI KARNEJ I CYWILNEJ.

  W sensie, że Nestia ( Warszawa ) współpracuje z kimś kto być może oszukuje ludzi (lub inaczej mówiąc dopuszcza się oszustwa)?
  link

  Palwed 11 mies. temu +2
  @przedostatni_wolny_login: to są dane całkowicie jawne (art 10 KRS) więc możesz swobodnie napisać, że wspólnikiem tej spółki jest Michał Omieciński, który jest jednocześnie Prezesem, a członkiem zarządu jest Magdalena Omiecińska.
  Ponadto Pan Michał Omieciński jest wspólnikiem i członkiem zarządu spółek: Ipłatnosci Sp. z o.o., oraz ProKantor Sp. z o.o.
  http://kursyfx.pl/
  Nestia jest również odpowiedzialna za to, nie bójmy się o tym pisać :)
  z :
  http://www.wykop.pl/link/1609701/uwaga-to-nie-obowiazek-nic-nie-musisz-k...

  nic dodać nić ująć obydowaje rodzeństwa to prawdopodobnie oszuści !!

  uwaga na Ogólnopolską Ewidencję Firm i przedsiębiorstw ul. Świdnicka 39 we Wrocławiu. Do męża tydzień po otwarciu firmy przyszło od nich pismo z nakazem zapłaty 121 zł w terminie 7 dni. W lewym rogu coś na wzór godła, mającego uwierzytelnić instytucję. !!! OSZUŚCI

  Jak sprytnie ci oszuści obserwują sądowe wpisy sprawozdań finansowych za ubiegły rok.Dwa dni temu otrzymałem potwierdzenie o wpisie sprawozdania firmy do KRS a dzisiaj otrzymałem przekaz na 295zł. na" dodatek dla tych spryciarzy" za których powinny się wziąć odpowiednie służby.

  oszusci, nie dać sie nabrac

  Narzeczony, który założył firmę dostał pismo od firmy w Warszawie z al Jana Pawła II. Wycwanili się, bo zaczęli pisać, że opłata jest fakultatywna, ale pewnie część ludzi się nabierze lub nie zna nawet znaczenia tego słowa.

  mógłby mi ktoś powiedzieć na jaką stronę mam wejść aby odzyskać pieniądze od Pana Rafała Zduńczyka CEDGIF ??
  Ponieważ z tego co widzę, inne rejestry posiadają strony regulamin, nawet czytałam o jakiś zwrotach.
  Wpłaciłam Panu zunczykowi na konto 17 1160 2202 0000 0002 6594 4331 , kwote 192,60 i ani regulaminu ani strony ani nic.
  na moim pismie nie ma żadnego linku ani kontaktu do zwrotu srodkow.

  Prosze o kontakt pozdrawiam

  Są oszuści znani a policja i prokuratura nic nie działa w tej kwesti a może mają jakiś udział w ty procederze ?

  OSTRZEGAM!!!!!!!!!!!!!!!!!!! moj maz zalozyl firme we wtorek a juz w czwartek dostal przekaz na 149zl do zaplaty od oszostow CEFiDG Warszawa ul. Nowogrodzka 50/515

  Dobrze że intuicja moja nie szfankuje i zajrzałam na tę stronę ,ja również dostałam pisemko od CEFIG Warszawa Nowogrodzka 50/515 do zapłaty 148 zł Rozbój w biały dzień!!!!!!!

  Dziś dostałem list od niby "KRAJOWEGO REJESTRU FIRM", czyli tak naprawdę firma "KRF" Al. Jerozolimskie 96 00-807 Warszawa, na kwotę 295 zł. Co ciekawe, w tekście jest napisane "wymaga uregolowania fakultatywnej opłaty". Czyli niby nie wymuszają (napewno mogą się tym bronić przed sądem).

  ja dostałam takie samo wezwanie od tej firmy dzwoniłam do MG niestety póki co nie można się połączyć

  Otrzymałem pismo od RDGIF 2 dni po zarejestrowaniu działalności - na szczęście sprawa jest na tyle głośna od dawna, że nie dałem się nabrać. Pojawia się jednak pytanie - czy i gdzie najlepiej zgłaszać tego typu próby wyłudzenia? Co prawda w tekście jest mowa o "faktultatywnej opłacie rejestracyjnej", co może powodować, że działanie nadawcy nie nosi znamion przestępstwa - sam nie wiem jak to traktować - na pewno zachowam sobie ten list na pamiątkę - choćby w celach edukacyjnych dla potomnych :)

  Otrzymałem pismo od RDGIF 2 dni po zarejestrowaniu działalności - na szczęście sprawa jest na tyle głośna od dawna, że nie dałem się nabrać. Pojawia się jednak pytanie - czy i gdzie najlepiej zgłaszać tego typu próby wyłudzenia? Co prawda w tekście jest mowa o "faktultatywnej opłacie rejestracyjnej", co może powodować, że działanie nadawcy nie nosi znamion przestępstwa - sam nie wiem jak to traktować - na pewno zachowam sobie ten list na pamiątkę - choćby w celach edukacyjnych dla potomnych :)

  Dziś dostałam "wezwanie do zapłaty" od Centralnej Ewidencji Firm i Działalności Gospodarczych z adresem na ul. Nowogródzkiej 50/515 00-695 Warszawa w kwocie 121zł. od razu lampka mi się zaświeciła. wpisuję w google i oto jest nas więcej :) czyli z nami się nie udało, oby inni byli przytomni

  Proceder funkcjonuje nadal
  Ogólnopolska Ewidencja Firm i Przedsiębiorstw
  ul Świdnicka 39 50-029 Wrocław
  http://www.oefip.com
  próbują wyłudzić 99,00 zł +vat i wystawiają podobno faktury!

  Potwierdzam, są na tyle bezczelni że przysłali mi nawet ponaglenie jak nie zapłaciłem.

  dzisiaj dostała moja firma list od "KRF" = KRAJOWY REJESTR FIRM z warszawy al. jerozolimskie 96 na kwotę 295,-. Od razu wiedziałam że to oszustwo. Trzeba przyznać ze pomysłowość niektórych oszustów nie zna granic!!

  Spółdzielnia w której zarządzam na zlecenie wspólnot otrzymała identyczne wezwanie do zapłaty, na taką samą kwotę ale ja od razu myślałam,że to coś nie tak skoro my takle opłaty uiszczamy w sądzie za wpis do Krajowego Rejestru Sądowego. Więc wpisałam w przeglądarkę ustawę na którą się powołują i wszystko jasne.Zadzwonię o ostrzegę innych, którzy mogą mieć podobną sytuację. Przy okazji ostrzegam przed oszustami!!!

  Co wy za bzdury piszecie typu pozdrowienia dla oszukanych. Ja tez wplacilem pieniadze ale po informacji mailowej zostaly mi zwrocone. Zamiast napisac do danej firmy i sie dowiedziec o zwrot to wy tutaj bzdury wypisujecie. Nie wiem jak jest z innymi tego typu listami ale ja wplacilem na RDGIF jana pawla 2 i oni mi zwrocili pieniadze. Zal mi was ludzie i waszego uzalania sie!

  no to chyba jesteś właścicielem lub pracownikiem tego RDGIF

  Witam, ja też zostałem oszukany, niestety pierwsze wezwanie na kwotę 121 zł zapłaciłem. Dopiero po drugim dało mi do myślenia ze coś jest nie tak.Na jaqki email pan wysyłał do nich wiadomość o zwrot pieniędzy?

  Witam dziękuję za ten post bo dzięki nie mu dowiedziałam się że panu zwrócili te pieniązki moja mama tez niestety wpłaciłana jana pawła 2 warszawa rdgif w jaki sposób zwrócili Panu te pieniądze gdzieś Pan dzwonił czy pisał prosze o jakies info może się uda zwrócić te pieniążki z góry dziękuje za info mój e-mail iwonachojnacka@op.pl lub 791 431 352

  przecież to właściciel/przedstawiciel firmy, który zaczął się bać o swoją du pę. postępowanie już się toczy

  a dlaczego w Urzędzie przy podpisywaniu papierków nikt nie informuje o oszustach?

  W mojej miejscowości w Urzędzie Miasta wisi wydrukowane ogromną czcionką ostrzeżenie przed naciągaczami. A osoba robiąca wpisy do CEiDG informuje, żeby nie dać się nabrać na takie listy, bo podobno ostatnio to naprawdę masowy problem.

  Dzisiaj dostałem: CEFiDG. Warszawa ul. Nowogrodzka50/515. kwota 121zl. Nic nie wplacam i ostrzegam innych przed wplacaniem.

  Dostałem to samo dziś i nie płacę. Przecież każdy w Polsce powinien wiedzieć,że zakładanie firmy jest bezpłatne.... Gdzieś są przecieki, bo dostałem pismo już tego samego dnia co NIP i wysłane też, a REGON dopiero dziś został nadany...Szybcy są,nie ma co!!

  Przecież w CEIDG pojawiasz się moment po złożeniu wniosku o rozpoczęcie działalności. Potem wystarczy w wyszukiwarce CEIDG podać jakąś przyszłą datę rozpoczęcia działalności i już, złodzieje mogą rozsyłać spam. Oby zwiędli gnoje w pierdlu za takie oszustwa.

  ja też właśnie otrzymałam od nich pismo, mnie na szczęście uprzedził pracownik gminy który rejestrował moją działalność, w końcu 121 zł drogą nie chodzi, a swoją drogą niezły pomysł na biznes, szybkie wzbogacenie się na niewiedzy ludzi,

  tez dzisiaj to dostalem, identyczny adres, 121zł.. nie place :) wlasnie cos mi sie nie zgadzalo bo cefidg podobne jest do ceidg :P naciągacze..

  mojemu mężowi dziś też przyszło takie pismo z tej samej firmy która państwo opisujecie w środe mąż zglosil działalność a tu już z poniedziałku przychodzą jakieś zaplaty zwiazane własnie z rejestrem działalnosci RDGIF i do zapłaty 195,00 aż usiadlam jak otworzyłam koperte a druge dostalismy z CEFIDG czy to jest już legalne i konieczne do opłacenia na tym jest 121,oo zl .

  ja też to dostałam. Weszłam na ich stronę internetową i poczytajcie, najciekawszy jest regulamin paragraf 8 he he he. http://cefidg.pl/regulamin
  A swoją drogą, to ktoś, kto prowadzi taki bisnessss..., musi mieć niezłe plecki

  @eltrial: W sensie, że Nestia ( Warszawa ) współpracuje z kimś kto być może oszukuje ludzi (lub inaczej mówiąc dopuszcza się oszustwa)?
  link
  Palwed 11 mies. temu +2
  @przedostatni_wolny_login: to są dane całkowicie jawne (art 10 KRS) więc możesz swobodnie napisać, że wspólnikiem tej spółki jest Michał Omieciński, który jest jednocześnie Prezesem, a członkiem zarządu jest Magdalena Omiecińska.
  Ponadto Pan Michał Omieciński jest wspólnikiem i członkiem zarządu spółek: Ipłatnosci Sp. z o.o., oraz ProKantor Sp. z o.o.
  http://kursyfx.pl/
  Nestia sp.z o.o. jest również odpowiedzialna za to, nie bójmy się o tym pisać :)

  UWAGA !!
  oni podobno tez zajmuja sie sprzedażą kontorów internetowych i kursami walu!!!
  z :
  http://www.wykop.pl/link/1609701/uwaga-to-nie-obowiazek-nic-nie-musisz-k...

  Dzisiaj dostałam , ale nie jestem naiwna i głupia , nic nie wplacam!!!!!!!!!!!!!! Czemu coś takiego w naszym kraju istnieje? Banda oszustów !!!!

  Ostrzegam przed Rejestr Działalności Gospodarczych i Firm RDGIF - pismo jest tak przygotowane aby wyglądało na nakaz zapłaty, brak danych do kontaktu telefonicznego czy mailowego. Kwota 195 zł z wypełnionym przekazem, termin płatności od otrzymania 2 dni. UWAGA to oszuści! Ide na policję z tym pismem.

  Ja również otrzymałam takie pismo i kieruję sprawę do prokuratury za posrednictwem Ministerstwa Finansów - 195 zł

  brak danych ? wystarczy na strone wejsc. Ja tez im wplacilam i mi zwrocili....

  Rowniez dostałam dzis wezwanie od RDGIF z Warszawy z Al. Jana Pawła II i to jeszcze mam czas do jutra hehhe, naszczescie istnieje wujek google i pomocni ludzie. Dziekuje bo za te 195zl cos sobie kupie

  Ja też otrzymałam takie pismo właśnie z firmy RDGIF, tak też myślałam że to naciąganie i oszustwo. Dziękuję za ostrzeżenie

  Ja dostałem dzisiaj z RDGIF. Co ciekawe, z prawej strony drobnym druczkiem jest napisane: "Zachęcamy do płatności w formie polecenia zapłaty. Termin zapłaty jest sugerowanym czasem opłaceni ausługi. Płatność po terminie będzie akceptowana. Pismo stanowi ofertę w myśl przepisów kodeksu (art 66 $1). Więcej informacji na rdgif.pl"
  He, he jak ktoś ustawi polecenie zapłaty, to będą mu ściągać z konta dowolną kwotę, którą udokumnetują fakturą, np. 195 zł co miesiąc !!!
  Są też cwaqni bo ten dopisek zabezpiecza ich przsed ewentualnym procesem.

  Ja też otrzymałam w dniu 08.08.2014 r. z CEFiDG na kwotę 121 zł. Rzeczywiście podpis na pieczątce to zygzak, bez żadnych danych osobowych.

  REJESTR POLSKICH FIRM ul.Ogrodowa 28/30 z Warszawy koszty wpisu do Rejestru polskich firm naliczyła sobie w kwocie 410 zł, heh

  Nasza firma dnia 15.07.2014 dostała pismo z REJESTRU POLSKICH FIRM ul.Ogrodowa 28/30 W-wa koszty wpisu do Rejestru olskich firm kwotę 410 zł brutto.

  rejestr Działalności Gospodarczej i Firm
  warszawa Jana Pawła II 27
  Kwota do zapłaty 195 zł

  Bardzo dziękuję za ostrzeżenie !!!!!!
  Ja również dostałam takie wezwanie. Idę z tym na policję.

  Ja już dostałem drugie pismo. Pierwsze z CEFIDG na kwotę 121 zł dnia 06.08.14, a drugie z RDGIF na kwotę 195 zł dnia 08.08.14. Ciekawe ile jeszcze dostanę tych pism. Zastanawiam się na odesłanie do nich pisma z drukiem przelewu na 300 zł na moje konto jak chcą mnie wpisać do swojej bazy danych. Ciekawe czy zapłacą haha...

  Dodaj komentarz

  Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

  Więcej informacji na temat formatowania

  Image CAPTCHA
  Wpisz znaki widoczne na obrazku.
  reklama
  reklama