, środa 16 kwietnia 2014
Ministerstwo Gospodarki ostrzega przed wpisami do rejestrów przedsiębiorców
Firmy wysyłające wezwania do zapłaty najczęściej wykorzystują określenia typu - Krajowy Rejestr Pracodawców, Rejestr Polskich Firm, Rejestr Polskich Podmiotów, Krajowy Rejestr Firm, Centralna Ewidencja i Rejestr itp. fot: ARC SPOTDodaj do Facebook

Ministerstwo Gospodarki ostrzega przed wpisami do rejestrów przedsiębiorców

SM/
Nieco ponad rok temu co najmniej kilkanaście tysięcy przedsiębiorców w całej Polsce otrzymało wezwanie do zapłaty jednorazowej opłaty rejestracyjnej na rzecz Krajowego Rejestru Informacji o Przedsiębiorcach. Aktualnie Ministerstwo Gospodarki ostrzega przed kolejnymi firmami "prowadzącymi rejestry", które wykorzystują fakt rejestracji przedsiębiorców będących osobami fizycznymi w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), kierując do nich korespondencję z wezwaniem do zapłaty.

Treść wezwania sugeruje konieczność wpłaty określonej kwoty - w przedziale od 72 zł do 248 zł na konto podmiotu, którego dane wynikają z załączonego przekazu pocztowego.

"Wpisani do CEIDG przedsiębiorcy zgłaszają skargi do Ministra Gospodarki w związku ze wspomnianym działaniem. Wielu przedsiębiorców, mimo zamieszczenia odpowiedniego ostrzeżenia na stronie internetowej CEIDG, nieświadomie dokonuje wpłat, ponieważ powoływanie się w treści pism na wpis do "Centralnego Rejestru" lub "Rejestru Polskich Podmiotów" stanowi silny czynnik motywacyjny dla przedsiębiorców i skłania ich do zapłaty żądanej kwoty" - czytamy w komunikacie Ministerstwa Gospodarki, który w dalszej części wyjaśnia, że jedynym rejestrem publicznym ewidencjonującym przedsiębiorców-osoby fizyczne jest CEIDG, którą prowadzi Minister Gospodarki i do której wpis jest bezpłatny. "Przedsiębiorca może podjąć działalność gospodarczą w dniu złożenia wniosku o wpis do CEIDG. Wszelkie wezwania do zapłaty nadsyłane przez różne podmioty należy traktować, jako ofertę komercyjną, nie związaną z CEIDG. Dokonanie zatem żądanej zapłaty jest całkowicie dobrowolne" - czytamy w dalszej części oświadczenia.

Ministerstwo informuje również, iż wszystkie w/w sprawy są przekazywane do właściwych prokuratur, ponieważ działania takie mogą również odpowiadać znamionom przestępstwa, o którym mowa w art. 286 § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny.

Dotychczas odnotowano następujące nazwy "prywatnych" rejestrów:

 • Krajowy Rejestr Pracowników i Pracodawców Sp. z o.o., ul. Złota 59, 00-120 Warszawa;
 • Europejska Ewidencja i Informacja o Działalnościach Gospodarczych EEIDG Sp. z o.o., ul. Nowogrodzka 31, 00-511 Warszawa;
 • Ewidencja Działalności Gospodarczych s.r.o. INF.DAT, ul. Nowogrodzka 31, 00-511 Warszawa
 • Rejestr Polskich Firm i Działalności Gospodarczych, czyli FIRM.INFO Sp. z o.o., ul. Ogrodowa 28/30 lok.230, 00-896 Warszawa;
 • Rejestr Polskich Podmiotów Gospodarczych, czyli GALOR Sp. z o.o.
 • Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej, Rafał Nobis, Al. Solidarności 115/2, 00-140 Warszawa;
 • Krajowy Rejestr Firm i Działalności Gospodarczych, Tomasz Zabilski, ul. Piastowska 1/2,  48-300 Nysa;
 • Centralny Oddział Ewidencji Działalności Gospodarczej, Mariusz Sebastian Breczko Białystok;
 • Krajowa Ewidencja Informacji o Przedsiębiorcach, ul .Piękna 68, 00-672 Warszawa;
 • Krajowy Rejestr Informacji o Przedsiębiorcach, ul. Piękna 24/26A/1, 00-549 Warszawa.
 • Komentarze: (85)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
  Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

  Ponoc mamy praworzadne panstwo to czemu prokurator sie tym nie zajmie

  Witam, podobnie dostałam pismo z RDGIF na kwotę 195 i z CEFiDG na kwotę 121zł. Banda oszustów!!!

  Ten gościu o nip 7292704822 z RDGIF jest w rejestrze https://prod.ceidg.gov.pl/CEIDG/ceidg.public.ui/SearchDetails.aspx?Id=4f... jako wspólnik firmy USŁUGI REKLAMOWE;NET COMPANY
  Szukają naiwniaków.

  Tak samo jak wy dostałam pismo na drugi dzień po złożeniu wniosku do urzędu. Ja powiem szczerze że byłam zapłacić i pan który mnie obsługiwał był zdziwiony że przyszło mi to do zapłaty bo mówił że odkąd pamięta za wpisy do ewidencji nie są płatne i powiedział mi żebym poszła do urzędu najpierw się zapytać (akurat urząd na przeciwko) i tam pan mi powiedział żeby tego za nic na świecie nie płacić bo to takie oszustwo ( ale dlaczego z tym nic nie robią - nie wiem) nigdy nie przestane dziękować panu który mnie odesłał bo dzięki niemu nie dałam sie oszukać na 130 zł.

  Dziękuję Wam wszystkim - i ja dzięki wam nie dałam się oszukać... moja działalność wystartowała 2 kwietnia a 4 kwietnia dostałam wezwanie do "fakultatywnej wpłaty" od CEFDG Rejestr Podmiotów Aktywnych 00-819 Warszawa, ul. Złota 61 - kwota 170 zł.
  Pozdrawiam

  W tym tygodniu zarejestrowałam swoją firmę w CEIDG, działalność rozpoczęłam 02 kwietnia a dzisiaj w skrzynce pocztowej znalazłam list z wielką czerwoną pieczątką RDGIF, Al. Jana Pawła II 27, 00-867 Warszawa ( nadany w Łodzi), zaadresowany na moją firmę. Zdziwiło mnie to ale jeszcze bardziej zdziwiła mnie zawartość listu... W środku było jakieś co najmniej dziwne pismo, przez nikogo nie podpisane imiennym podpisem. Ktoś powołując się na przepisy ustawy ( nie wymienionej z nazwy) wzywa mnie do uregulowania fakultatywnej opłaty rejestracyjnej w wysokości 195 zł w terminie do 04.04.2014r. czyli do dzisiaj. Niestety, zwinni naciągacze mają pecha, ponieważ pracuję w urzędzie i znam się na przepisach. Ostrzegam jednak innych przedsiębiorców otwierających własną działalność. Pamiętajcie - jedynym rejestrem przy zakładaniu działalności gospodarczej jest CEIDG a wpis do tego rejestru jest bezpłatny!!!

  Dodstałam to samo pismo. Pieprzeni oszuści. Oczywiście nie zapłąciłam ale ile jest takich osób które zapłacą...

  Ja otworzylam dzialalnosc 1 kwietnia a juz 2 wyslali mi pismo z tym, ze ode mnie oczekuja 121 zl. Pismo wyslane z Wawy, ul Nowogrodzka 50/515. Aha, i mowia, ze sa CEFiDG. Cos mi te F od razu nie pasowalo i mialam racje. Uwazajcie!

  Zarejestrowałem działalność i dosłownie za dwa dni dostałem wezwanie do " fakultatywnej opłaty rejestracyjnej" na 195 zł
  z CRDGIF Centralny Rejestr Działalności Gospodarczych i Firm
  00-867 Warszawa, Al. Jana Pawła II 27, NIP 7292704822
  List z gotowym przekazem do zapłaty, nadany z Łodzi
  Szczerze powiem, że bym zapłaci, tylko nie zdążyłem na pocztę i wieczorem siadłem do zrobienia przelewu,
  ale na szczęście coś mnie tknęło i wygooglałem tę stronę......
  Podejrzewam, że są ludzie którzy zapłacili ....
  Widocznie jest to zgodne z prawem skoro tak jawnie działają ..?
  Haczyk pewnie tkwi w sformułowaniu ".......wymaga uregulowania fakultatywnej opłaty rejestracyjne....j"
  FAKULTATYWNY = NIEOBOWIĄZKOWY

  Również dwa dni po rejestracji otrzymałam pismo o "wymaganym uregulowaniu fakultatywnej opłaty rejestracyjnej.." RDGIF Warszawa, J. P. II 27. Zobaczcie jak oni inwigilują stronkę CEIDG!!! i jak błyskawicznie działają. Skandal, że nawet Ministerstwo Gospodarki ostrzega przed płaceniem, a policja nie robi nic, żeby znaleźć oszustów. Tylko policja może dojść do właściciela konta, na które rzekomo należy wpłacać wymaganą a jednocześnie fakultatywną opłatę :)
  Poświęcę chwilę i podjadę złożyć na policję skargę/zażalenie/cokolwiek. Może coś się ruszy...

  Te wszystkie pseudofirmy usiłujące naciągnąć przedsiębiorców podają na pewno fałszywe adresy i inne dane NIP itp. Np RDGiF nie figuruje w CEIDG. Tak więc tylko numer konta jest prawdziwy i policja po zgłoszeniach od przedsiębiorców powinna po numerze konta znaleźć oszusta i zablokować konto. Niby proste ale dla policji ii prokuratury chyba nie do ugryzienia :-(

  Ta firma prowadzi działalnoąć w postaci spółki cywilnej i ich NIP 7292704822 figuruje w CEIDG. Ale OSZUST to OSZUST. Jak najdalej od takich. Pozdrawiam

  NACIAGACZE Uwaga na: CEFDG - rejestr podmiotów aktywnych Warszawa i. Złota 61 naciągają na 170zł

  Również dostałam ponaglenie do zapłaty na kwotę 195 zł. od tzw. RDGIF. Taki twór oczywiście nie istnieje. Nie ma żadnego nazwiska, tylko nieczytelny podpis Wybieram się z tym pismem na policję. Nie zamierzam tego tak zostawić. Skąd mają moje dane, czy one nie są chronione prawem? Pozdrawiam.

  Ja miałam do zapłaty 130 zł tez bym to zgłosiła ale ciekawe czy to coś da....

  Witam. Ja też dostałam list z CEFiDG ul. Nowogrodzka 31 i księgowa mnie ostrzegła żebym tego nie płaciła i przed chwilą dostałam drugi podobny list z RDGIF Al. Jana Pawła II i tez mnie straszą do zapłaty ale wiem że to oszuści. Ostrzegam wszystkich którzy chca zapłacić aby tego nie robili

  Witam ja rowniez dostałam pismo CEFiDG na kwote 121zl zadzwoniłam do Urzędu i okazało się że to zwykle oszustwo ale dzis znow dostałam pismo bo tak to wyglada z RDGIF tym razem do zaplaty 195zl. Cała tresc jest tak napisana ze wyglada na to ze na prawde trzeba zaplacic takze przestrzegam kazdego przedsiebiorce-ZAKLADAJAC FIRME NIE MUSIMY PLACIC NIE DAJMY ZAROBIC TYM OSZUSTOM!!!

  Witam. Również zarejestrowałem działalność i odebrałem dziś dwa listy z CEFIDG i RDGIF z poleceniem zapłaty na 121 i 195zł (oczywiście w pismach były wszystkie moje dane!). Zadzwoniłem na policję na pierwszy telefon pani powiedziała mi że ona nic nie może. Drugi tel wykonałem na tutejszy komisariat: po przedstawieniu się opisałem całą sprawę. Pan poinformował mnie że muszę to osobiście zgłosić bo inaczej nie ma sprawy, kiedy mu powiedziałem że nie mam zamiaru tracić czasu stwierdził że to moja sprawa a mi się jednak wydaje że to nie jest tylko moja sprawa a policja jest od tego aby rozwiazywac przestępstwa ale widać nie wtym kraju.

  Witam,
  Ja również dostałam wezwanie do zapłaty "fakultatywnej opłaty rejestracyjnej".
  Pamiętajmy, że założenie własnej działalności NIE WYMAGA ŻADNEJ OPŁATY REJESTRAaCYJNEJ !
  W Urzęadach jest wiele informacji w tym temacie, aby uważać na oszustów.

  Podaję dane firmy, ktora chciała wyłudzić ode mnie 195 zł opłaty za wpis do CEIDG:
  RDGIF - Rejestr Działalności Gospodarczych i Firm
  Al. Jana Pawła II 27
  00-867 Warszawa
  NIP: 729 270 48 22

  Pozdrawiam

  Witajcie, ja również dostałam dzisiaj pismo z informacją o " uregulowaniu fakultatywnej opłaty rejestracyjnej".

  rzy rejestracji swojej działalności, która nie wymaga ponoszena ŻADNYCH OPŁAT Panie w Urzędzie ostrzegały przed oszustami wyłudzającyimi opłaty.

  Poniżej podaję dane oszustów, od których dostałam pismo:
  RDGIF - Rejestr Działalności Gospodarczych i Firm
  Al. Jana Pawła II 27
  00-867 Warszawa
  NIP: 729 270 48 22
  Kwota: 195 zł

  Pozdrawiam

  Nadal wysyłają - Al.Jana Pawła II 27 Warszawa - nic takiego jak RDGIF nie istnieje - Policja powinna się tym zająć!

  Oszuści:

  RDGIF Al. Jana Pawła II 27 00-867 Warszawa , życzą sobie jak to piszą " fakultatywnej opłaty rejestracyjnej zgodnie z aktulnym regulaminem KRBiS (.. 2wew z dn. 01.09.13r. ) w wysokości 195zł " ich NIP 7292704822

  Uwaga na "CENTRALNA EWIDENCJA FIRM I DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZYCH"!!! Warszawa Nowogrodzka 50/515. Kwota 121 zł. To skandal jest! że też nic nie można z tym zrobić? To zwyczajne złodziejstwo.

  Witam,ja tez dostałem list z CEFiDG ul.Nowogrodzka 50/515 00-695 Warszawa DO ZAPLATY na kwote 121zl.OSTRZEGAM !!!!!!!

  RDGIF Al. Jana Pawła II 27 00-867 Warszawa , życzą sobie jak to piszą " fakultatywnej opłaty rejestracyjnej zgodnie z aktulnym regulaminem KRBiS (.. 2wew z dn. 01.09.13r. ) w wysokości 195zł " ich NIP 7292704822

  CEFi DG UL.Nowogrodzka 50/515 00-695 Warszawa do zaplaty 121 zł.Uważajcie.Oszuści!!!!!!!!!!

  ja dostałam dzisiaj to samo na kwotę 195zł ale mam prawnika tak że jest ok.

  UWAGA!
  Kolejny oszust:
  Centralny Rejestr i Informacja o Działalności Gospodarczej
  Warszawa, ul. Świętokrzyska 30
  Kwota: 170zł

  Jana pawla II 27 - 194 zl . Czy policja cos z tym robi???

  sku*********** czemu się za nich nikt nie weźmie? też dzisiaj dostałem z tej warszawskiej firmy ale zawsze jak przychodzi coś do zapłaty to wujek google poratuje :-)

  uważajcie na to co robicie !!!!

  CEFiDG Nowogrodzka 31 00-511 Warszawa

  Też dostałam takie pismo, wczoraj - prawie zapłaciłam ale instynkt mnie powstrzymał dosłownie. Dostałam od tej firmy z Warszawy z ul. Nowogrodzkiej. Moze jakiś pozew zbiorowy, może maile z informacją, ze nie jesteśmy tacy głupi- ja do nich napisałam myśląc jeszcze ze to prawdziwe wezwanie do zapłaty, ze chce się skonsultować z prawnikiem. Człowiek próbuje zarobić uczciwie pieniadze a tu od początku hieny. Maila znajdziecie na wezwaniu przy druku do zapłaty małym szarym druczkiem.

  Ja dzisiaj otrzymałam FV podobną z adresem CRDGIF Al Jana Pawła II 27, 00-876 Warszawa. 196 zł do zapłaty . Przestrzegam.....

  Dzisiaj mezowi tez przyszlo pismo z CEFiDG ul Nowogrodzka 31 , do zaplaty 121zl,na szczescie cos mnie tknelo i sprawdzilam.

  Na szczęście tknęło mnie sumienie żeby zerknąć przed zapłaceniem w sieć. No i proszę 300 zł w kieszeni !!! A ile osób pochopnie zapłaciło ? Aż szkoda pomyśleć !. Niby firmy legalnie działające "rejestr prywatny" no ale jakimi pismami się posługują, co wypisują. Ktoś co się nie wczyta w każde słowo bo nie ma czasu bądź ma tyle kasy, że dodatkowy wpis czemu nie ! jest dodatkowym pokarmem dla takich pasożytów. Pozdrawiam i trzymam kciuki za tych co najpierw sprawdzą a później zapłacą. :)

  CENTRALNA EWIDENCJA FIRM I DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZYCH CEFIGD
  ul. Nowogrodzka, Wa-wa
  - NAZWA BARDZO ZBLIŻONA DO CEIGD!!!!
  KOLEJNA FIRMA WYŁUDZAJĄCA PIENIĄDZE OD NOWYCH PRZEDSIĘBIORCÓW, 121,00 ZŁ.

  serdeczne dzięki 4.03.2014 chcieli wyłudzić121zł

  masakra nie ma mnie w kraju i zona zaplacila tylko mam pytanie jakim cudem maja moje dane?

  Twoje dane są w CEIDG - tym prawdziwym ;)

  mój mąż założył działalnośc 1 marca 2014 a 26 lutego już nadali pismo z OFERTĄ ZAPŁATY.Nie podobała mi się treść.Wywnioskowałam że niby to oferta ale ponaglają do zapłaty więc chciałm spr.i natknełam się na komentare że faktycznie to oszuści. CEFIDG 121 ZŁ UL.NOWOGRODZKA 31 i CRDGIF AL/JANA PAWŁA II 27 194 ZŁ.MASAKRA.CAŁE SZCZĘŚCIE ZE NIE ZAPŁACIŁAM JESZCZE

  Witam dzisiaj ja również dostałam od tych oszustów wezwanie do zapłaty i jeszcze napiszą ze to obowiązkowe aż strach myśleć ile osób oszukali i ze jeszcze działają ? wniosek sam się nasuwa jak zarabiać u nas w kraju pieniądze :) Pozdrawiam

  a oto firmy które żądają zapłaty za wpis :

  Centralna Ewidencja Firm i Dziełalności Warszawa ul.Nowogrodzka31 kwota do zapłaty 121,00

  Centralny Rejestr Działalności Gospodarczych i Firm Warszawa Al. Jana Pawła II 27 kwota - 194,00

  Witam,
  ja również otrzymałem list z CRDGIF

  Centralny Rejestr Działalności Gospodarczych i Firm Warszawa Al. Jana Pawła II 27 kwota - 194,00 zł.

  Cwane skur...yny użyły stwierdzenia "fakultatywna opłata" co moim zdaniem jest niestety ich linią obrony w przypadku sądu...

  Trzeba się pilnować na każdym kroku i przekazywać tą informację dalej, żeby jak najmniej ludzi się nabierało.

  Witam, dziś też kanalie chciały i mnie oszukać, tym razem firma z Jana Pawła 27, bądźmy czujni, to wystarczy!!! TOMEK

  Dzisiaj dostałem z CEFiDG wezwanie do zapłaty ale dzięki wam nie dam się naciągnąć.

  Ja tez dostalem takie blankiety do zaplaty 194 i 121 CRDGIF Al Jana Pawla II 27 00 867 Warszawa

  Ja dostałem to samo ale księgowy powiedział że to oszustwo i mam ani grosza tym dziadom nie przelać i ponad 300zł zostało mi w kieszeni.Przestrzegam wszystkich przed tymi OSZUSTAMI........

  witam, dodaje kolejnych naciagaczy!!!!!!!!!! BANDAA!!

  KRAJOWY REJEST FIRM I DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZYCH.Tomasz Zabilski nip:753-230-13-49, 48-303 NYSA
  EWIDENCJA KRAJOWYCH PODMIOTÓW GOSPODARCZYCH UL. CHALUBINSKIEGO 8 00-613 WARSZAWA

  Wlasnie sie dowiedzialem ze mnie oszukali a zeby sie zesral h...jeb
  Czy jesli ja zwykly szarak bym tak zrobil to policji nic mi nie zrobi ? niee szaraka zaraz zamkna za 1 zl a tu prosze panstwowa instytucja zabezpieczona przed takimi oszustami jak piaskownica z gownem czyli WOGOLE gdzie sa ludzie odpowiedzialni za takie sprawy ?a aaa no tak sami kradna nie maja czasu scigac zlodzieja
  zenada
  Co z tego ze tu piszecie (CEDIG) uwaga oszustwo zrobcie cos z tym
  Ale u nas w PL tak jest
  tak samo na drogach zamiast zalatac porzadnie dziure w jezdni stawia sie znak a jak sobie urwiesz kolo to Ci mandat wpierd.za nieostrozna jazde bo znak stal a ze za krzakiem trudno masz pecha jak my wszyscy ktorzy podczas rejestracji w panstwowej instytucji maja zaufanie do CEDIG A TU PROSZE
  a TO NIE MOZNA KONTA NAMIERZYC ? Nic nie kumam z czym tu problem policja jest w tym kraju ????

  DLACZEGO TO JESZCZE DZIAŁA? CZY FAKT, ŻE DO TEJ PORY LUDZIE SĄ OSZUKIWANI NIE ŚWIADCZY O TYM, ŻE POLSKA TO POP... KRAJ? DZIWICIE SIĘ, ŻE LUDZIE STĄD WYJEŻDŻAJĄ? PRZECIEŻ W KAŻDYM NORMALNYM KRAJU CI OSZUŚCI JUŻ DAWNO SIEDZIELIBY ZA KRATKAMI. ALE NIE!!! W POLSCE MOŻNA OKRADAĆ I OSZUKIWAĆ INNYCH, ZGODNIE Z PRAWEM!!!!!!!!!! TAKIE MAMY PRAWO!!!!!!!
  I JESZCZE JEDNO PYTANIE: ZA CZYJE PIENIĄDZE TRYNKIEWICZ TERAZ ŻYJE? CHODZI MI O MIESZKANIE, WYŻYWIENIE I ODZIEŻ. KTO GO UTRZYMUJĘ? SKĄD FACET MA NA TO KASĘ? BO JA ZAP.... PO 12 GODZIN NA DOBĘ, ŻEBY ZWIĄZAC KONIEC Z KOŃCEM.

  wydłużam listę naciągaczy j.....ch:
  Centralny Rejestr Działalności Gospodarczych i Firm; CRDGIF; al. Jana Pawła II 27; 00-867 Warszawa (194,- zł)
  Centralny Rejestr Informacji o Działalnościach Gospodarczych; Złota 61; 00-819 Warszawa; pieczątka imienna Prezes Zarządu dr Jerzy Obuchowski (117,- zł)
  Taki ładny adres może mieć każdy za 50.. 200 złotych miesięcznie: http://zlota61.pl albo http://goldplace.eu/wirtualne-biuro.html albo http://www.mlokal.pl/

  Dodaj komentarz

  Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

  Więcej informacji na temat formatowania

  reklama
  reklama