, czwartek 26 listopada 2015
Ministerstwo Gospodarki ostrzega przed wpisami do rejestrów przedsiębiorców
Firmy wysyłające wezwania do zapłaty najczęściej wykorzystują określenia typu - Krajowy Rejestr Pracodawców, Rejestr Polskich Firm, Rejestr Polskich Podmiotów, Krajowy Rejestr Firm, Centralna Ewidencja i Rejestr itp. fot: ARC SPOTDodaj do Facebook

Ministerstwo Gospodarki ostrzega przed wpisami do rejestrów przedsiębiorców

SM/
Nieco ponad rok temu co najmniej kilkanaście tysięcy przedsiębiorców w całej Polsce otrzymało wezwanie do zapłaty jednorazowej opłaty rejestracyjnej na rzecz Krajowego Rejestru Informacji o Przedsiębiorcach. Aktualnie Ministerstwo Gospodarki ostrzega przed kolejnymi firmami "prowadzącymi rejestry", które wykorzystują fakt rejestracji przedsiębiorców będących osobami fizycznymi w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), kierując do nich korespondencję z wezwaniem do zapłaty.

Treść wezwania sugeruje konieczność wpłaty określonej kwoty - w przedziale od 72 zł do 248 zł na konto podmiotu, którego dane wynikają z załączonego przekazu pocztowego.

"Wpisani do CEIDG przedsiębiorcy zgłaszają skargi do Ministra Gospodarki w związku ze wspomnianym działaniem. Wielu przedsiębiorców, mimo zamieszczenia odpowiedniego ostrzeżenia na stronie internetowej CEIDG, nieświadomie dokonuje wpłat, ponieważ powoływanie się w treści pism na wpis do "Centralnego Rejestru" lub "Rejestru Polskich Podmiotów" stanowi silny czynnik motywacyjny dla przedsiębiorców i skłania ich do zapłaty żądanej kwoty" - czytamy w komunikacie Ministerstwa Gospodarki, który w dalszej części wyjaśnia, że jedynym rejestrem publicznym ewidencjonującym przedsiębiorców-osoby fizyczne jest CEIDG, którą prowadzi Minister Gospodarki i do której wpis jest bezpłatny. "Przedsiębiorca może podjąć działalność gospodarczą w dniu złożenia wniosku o wpis do CEIDG. Wszelkie wezwania do zapłaty nadsyłane przez różne podmioty należy traktować, jako ofertę komercyjną, nie związaną z CEIDG. Dokonanie zatem żądanej zapłaty jest całkowicie dobrowolne" - czytamy w dalszej części oświadczenia.

Ministerstwo informuje również, iż wszystkie w/w sprawy są przekazywane do właściwych prokuratur, ponieważ działania takie mogą również odpowiadać znamionom przestępstwa, o którym mowa w art. 286 § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny.

Dotychczas odnotowano następujące nazwy "prywatnych" rejestrów:

 • Krajowy Rejestr Pracowników i Pracodawców Sp. z o.o., ul. Złota 59, 00-120 Warszawa;
 • Europejska Ewidencja i Informacja o Działalnościach Gospodarczych EEIDG Sp. z o.o., ul. Nowogrodzka 31, 00-511 Warszawa;
 • Ewidencja Działalności Gospodarczych s.r.o. INF.DAT, ul. Nowogrodzka 31, 00-511 Warszawa
 • Rejestr Polskich Firm i Działalności Gospodarczych, czyli FIRM.INFO Sp. z o.o., ul. Ogrodowa 28/30 lok.230, 00-896 Warszawa;
 • Rejestr Polskich Podmiotów Gospodarczych, czyli GALOR Sp. z o.o.
 • Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej, Rafał Nobis, Al. Solidarności 115/2, 00-140 Warszawa;
 • Krajowy Rejestr Firm i Działalności Gospodarczych, Tomasz Zabilski, ul. Piastowska 1/2,  48-300 Nysa;
 • Centralny Oddział Ewidencji Działalności Gospodarczej, Mariusz Sebastian Breczko Białystok;
 • Krajowa Ewidencja Informacji o Przedsiębiorcach, ul .Piękna 68, 00-672 Warszawa;
 • Krajowy Rejestr Informacji o Przedsiębiorcach, ul. Piękna 24/26A/1, 00-549 Warszawa.
 • Komentarze: (374)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
  Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

  A gdzie ochrona danych osobowych? 18.11 zlozylem wniosek a 20 juz pismo wyslane. Chory i nieudolny kraj.

  Witam

  Ja dostałem pismo z cefidg, w piśmie jest wyrażnie napisane, że jest to oferta, w stopce jest informacja o akceptacji ich regulaminu ze strony www.cefidg.pl Wpłaciłem opłatę rejestracyjną, mają fajną stronę internetową i dużo firm w katalogu więc założyłem tam profil włąsnej firmy i przyznam że mam już kilku klientów którzy znależli moje ogłoszenie na stronie www.cefidg.pl Jak się okazuje, te 148zł to całkiem dobrze wydane pieniądze.

  Witam, otworzyłem działalność 16-11-2015 a 17go dostałem pisemko z CEFiDG z siedzibą na ul. Marszałkowskiej 115 na kwotę148zł., a 20-tego CEODG o dziwo z siedzibą również na ul. Marszałkowskiej 115 na kwotę 200 zł. Ktoś powinien się tym procederem zająć.

  Na stronie tego czegoś co się zwie CFIDG wyszukiwarka pokazuje 87 wyników. O dziwo i na szczęście nie jest to tak strasznie dużo jak można byłoby się spodziewać - jednak Polacy nie są tacy głupi jak co poniektórzy myślą. Niezmienia to jednak faktu, że niestety są jednak takie czarne owce w naszym społeczeństwie, które w ten podstępny sposób chcą okradać nasz naród. Może i legalnie, w zgodzie z przepisami prowadzą swoją niemoralną działalność, ale to przecież nie stoi na przeszkodzie aby przeprowadzić w ich firmach kilka kontroli urzędowych z rzędu. Skoro w ich mózgach zrodził się taki szatański pomysł na zarobek, to na 100% w ich papierkach znajdzie się na nich coś aby wybić im tego typu pomysły z głowy.

  A ja dostałam trzy takie listy, każdy z nich to kwota około 200 zł
  Dwa dotyczą adresu W-wa Marszałkowska 115
  Jeden W-wa Al. Jerozolimskie 96

  Podobnie jak Ty, ten sam adres a suma do zapłaty 280 zł

  Dostałem 4 wezwania do zapłaty: CEODG Warszawa ul. Marszałkowska 115 w kwocie 200 zł /// Rejestr Polskich Firm i Działalnosci Gospodarczej Warszawa Al. Solidarnosci 113 w kwocie 370 zł ////Centralna Eidencja Firm i Dzialalnosci Gospodarczej Warszawa ul. Marszałkowska 115 w kwocie 148 zł ////Rejestr Działalnosci gopodarczych i Firm Warszawa Al. Jerozolimskie 96 w kwocie 195 zł. Oczywiście nie zapłaciłem i ide z tym na policje.

  właśnie otrzymałam identyczne pismo i zastanawiam się, gdzie mogę to zgłosić!

  A ja dostałem z Krajowego Rejestru Firm na 295 zł. Gdzie można ich znaleźć, bo na kopercie jest Al. Jerozolimskie 108. Ktoś tam był? Mowa jest o jakimś regulaminie. Ktoś go widział?

  Witam

  Ja też otrzymałem pismo z CEFiDG, w piśmie jest wyraznie napisane, że jest to oferta, więc można z niej skorzystać lub nie.
  Jest też napisane wyraznie, że uiszczając niniejszą opłatę akceptujesz regulamin który jest na stronie WWW.CEFIDG.PL

  Strona internetowa jest bardzo ładnie zrobiona, po uiszczeniu opłaty 148zł trzeba wejść na stronę i kliknąć ZAREJESTRUJ SIĘ
  po czym można opisać własną działalność, wklejać zdjęcia, opisywać swoje usługi a nawet dodawać filmiki, jednym słowem FACEBOOK dla przedsiębiorców. Ja się u nich ogłosiłem i miałem już dwóch klientów którzy znalezli mnie własnie na tej stronie.

  TO NIE SĄ OSZUŚCI TYLKO LUDZIE KTÓRZY CHCĄ ZROBIĆ COŚ POŻYTECZNEGO, NAPRAWDĘ WARTO OGŁOŚIĆ SIĘ NA ICH STRONIE, A KWOTA 148zł TO NIC W PORÓWNANIU Z TYM CO MOŻNA ZYSKAĆ.

  Pozdrawiam serdecznie

  nie ma to jak sobie samemu słodzić

  Kolejne informacje nt CEODG:
  Współwłaścicielem jest Radosław Mateusz Przestacki - były radny z miejscowości Skórzewo, gmina Dopiewo. Jeśli ktoś dał się naciągnąć, to łatwo może znaleźć oszusta.

  Co doradzacie, gdy dostało się takie pismo? Nie reagować na nie i schować do archiwum (by w razie potrzeby mieć podkładkę na fakultatywność opłaty), czy wysłać do naciągaczy list z potwierdzeniem nadania, w którym zdecydowanie nie zgadzam się na wpis do ich bazy danych?

  Olej to. Ewentualnie wykorzystaj, gdy skończy Ci się papier toaletowy. Nie ma poleconego - nie ma listu. Zgubił się, ktoś ukradł, nie doszedł, dostarczony pod zły adres, pies zjadł.

  Ja tez dostalam na kwote148zl od CEFIDG warszawa marszalkowska 115! niedajcie sie nabierac!!!

  Dostałem dwa naraz : CEFiDG na 148 zł. oraz CEODG NA 200 zł . Ta sama siedziba Warszawa ul. Marszałkowska 115 .
  NIE DAJCIE SIĘ NACIĄGNĄĆ !!!

  Dzisiaj dostałam taki "list" CEODG. Czyli 5 dni od rejestracji firmy. Działają bardzo szybko. Dobrze że księgowa i pani z UM w Częstochowie uprtrzedziły mnie o takich naciągaczach. Wykorzystują nawet wirtualne biura. Bo adres z dokumentu u.Marszałkowska 115 Warszawa,pokrywa się z firmą od której można wynająć "znikający" lokal http://www.kalinka.pl/wirtualne-biura/

  można to gdzieś zgłosić na policję albo coś jako wyłudzenie????

  Dodatkowe dane odnośnie CEODG są 2 KRS
  na Sp. z o.o. KRS 0000576990 i Spółkę komandytową KRS 0000576367, obydwie wpisane do KRS 21.09.2015
  Wspólnicy Ewelina Michalska , Radosław Przestacki

  Jest kolejny rejestr o nazwie CEODG - Centralna Ewidencja o Działalności Gospodarczej 00-102 Warszawa ul. Marszałkowska 115
  Na kopercie zwroty kierować do : skrzynka pocztowa nr 46 60-689 Poznań 47
  Dokument wystawiony w dniu wpisu do ewidencji 05.10.2015 , termin płatności 12.10.2015 - 200 zł .
  Konto 63124017471111001064887004

  W tekście oczywiście paragrafy i teksty :
  Zgodnie z art2 Ustawy z dnia 2 lipca 2004 ( Dz.U. Nr 47 , poz 278 z późn.zm ) została utworzona Centralna Ewidencja o Działalności Gospodarczej
  a teraz tekst Ustawy i Art 2.1 Usługa - świadczenie wykonywane przez usługodawcę na własny rachunek , zwykle za wynagrodzeniem , w szczególności usługi budowlane , handlowe oraz usługi świadczone w ramach wykonywanego zawodu
  Dalej
  Warunkiem niezbędnym wpisania firmy do Centralnej Ewidencji o Działalności Gospodarczej jest uiszczenie stałej opłaty rejestracyjnej podanej na blankiecie wpłaty załączonym do niniejszego pisma we wskazanym nieprzekraczalnym terminie płatności ,
  Niniejsze pismo zostało sporządzone i przesłane zgodnie z wymogami zawartymi w art 66 par 1 Ustawy k.c z dnia 23 kwietnia 1964 ( Dz.U. z 2014. poz.121 z późn. zm )
  Nie podlega opłacie skarbowej na podstawie art. 3 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r ( Dz.U. 2006 Nr 225 poz.1635 z późn.zm )

  A teraz tekst z kodeksu cywilnego
  Art. 66. §1. Oświadczenie drugiej stronie woli zawarcia umowy stanowi ofertę, jeżeli określa istotne postanowienia tej umowy.
  §2. Jeżeli oferent nie oznaczył w ofercie terminu, w ciągu którego oczekiwać będzie odpowiedzi, oferta złożona w obecności drugiej strony albo za pomocą środka bezpośredniego porozumiewania się na odległość przestaje wiązać, gdy nie zostanie przyjęta niezwłocznie; złożona w inny sposób przestaje wiązać z upływem czasu, w którym składający ofertę mógł w zwykłym toku czynności otrzymać odpowiedź wysłaną bez nieuzasadnionego opóźnienia.

  Uważam ,że takie firmy powinno się ścigać z urzędu , bo treści które były wcześniej napisane drobnym druczkiem , teraz dopiero się ujawniają po znalezieniu i przeczytaniu podanych ustaw .

  Nie rozumiem dlaczego nie zgłaszacie Policji o takich sytuacjach, a robocie to tylko na tym forum. Te informacje tutaj też są istotne ale nie zapobiegają naciąganiu kolejnych osób...A jeśli kompetentne organy władzy nie reagują (jak np.przeczytałem o reakcji jednej z prokuratur na takie zgłoszenie) to należy ZMIENIĆ rządzących - okazja nadarza się niebawem, 25 pażdziernika są wybory. Przepędzić to towarzystwo na cztery wiatry !

  Zgłosiłem na policję i... nic :) Działalność jest wg nich prowadzona zgodnie z prawem.

  Po co?
  Chyba tylko, by psuć statystyki Policji.
  Najpiękniejsze jest to, że przedsiębiorczość kwitnie- Polak POTRAFI !!!
  No i najaktywniej w STOLYCY - WARSIAWIAK POTRAFI najlepiej...
  I to nie jest wina rządu.
  Smutek i wstyd.

  No tak ja otrzymłem dziś pierwsze pismo od RDGIF z Warszawy al.Jerozolimskie 96.Co ciekawe poza tym co piszecie, to nie do końca czytacie dokładnie .Drobnym drukiem napisane jest na marginesie m.in.cyt.(Klient wyraża zgodę na otrzymanie dwóch faktur)koniec cyt.ładnie co?Ja idę na policje. Niech zrobią coś z tym .

  Skoro ministerstwu problem jest znany, to dlaczego tak kiepsko z ostrzeżeniem przed tymi oszustami .
  Informacja taka powinna być już udzielona przy formalnościach związanych z zakładaniem firmy.
  Urzędnik w okienku powinien ostrzegać o tym okazuje się powszechnym oszustwie . . Byłby to jakiś początek walki z tym procederem .
  A tak, robią co chcą i nikt im nic nie jest w stanie zrobić .

  Mnie Pani z urzędu przy zakładaniu działalności poinformowała, że mogę dostać list z poleceniem zapłaty w najbliższym czasie. no i po dwóch tygodniach właśnie dzisiaj listonosz przyniósł mi liścik z RDGiF al.Jerozolimskie 96 W-wa na 195 zł.

  Normalnie śmiech na sali.. Żadnej pieczątki a tym bardziej żadnego podpisu. Dziwię się, że są ludzie którzy to opłacili.

  Otrzymałem dwa pisma:
  1. Centralna Ewidencja Firm i Działalności Gospodarczych, ul. Marszałkowska 115, 00-102 Warszawa
  Dane do przelewu:
  CEFIDG
  68105019531000009207099558
  Kwota: 148 ,-
  2. Centralna Ewidencja Działalności Gospodarczych, ul. Marszałkowska 115, 00-102 Warszawa
  Centralna Ewidencja Działalności Gospodarczych
  95109027500000000130663760
  Kwota: 280 ,-

  Również otrzymałam takie pismo w sumie nawet dwa, gdzie to można zgłosić takich naciągaczy?

  Witam też dostałam dziś list z wezwaniem do zapłaty z Centralnej Ewidencji Firm ul Marszałkowska 115 i też 148zł tylko jest inny nr konta podany masakra naciągacze chyba pójdę z tym na policję

  Ja dostalam wezwanie do zaplaty na 148 zl ul. Marszalkowska 115 00-102 warszawa

  Działalnośc od sierpnia a już 3 takie śmiecie w skrzynce! Dlaczego państwo Polskie nie jest w stanie ukrócić tego procederu przez tak długi czas? Przecież wiadomo, że co któryś zapłaci i nikt go przed niczym nie ostrzeże. Skoro żyjemy w państwie które najszybciej w UE produkuje tysiące stron bezsensownego prawa (nie idzie za tym nadążyć) to trudno się dziwić, że ktoś zrobi ten przelew widząc, że druk wygląda prawie jak z urzędu państwowego.Absurdalny kraj! Wcale bym się nie zdziwił jeśli to kolesie Tuska są tymi wyłudzaczami i dlatego tak bezkarnie im to idzie.

  dostałem dwa pierwszy: CED ul. lindleya 16 w-wa -280 zł, drugi :CEFiDG w-wa - 148 zł . Czy ktoś w końcu zrobi z tym porządek ????????

  ja dostałam to samo. CED 280 zł a CEFIDG 148 ...

  Witam, właśnie otworzyłem kopertę i do zapłaty 148 polskich złotych. CEFiDG ul. Marszałkowska 115, 00-102 Warszawa. Mam takie pytanie czy ktoś zgłaszał to na policję?? Jeśli tak to co organy ścigania na to? Pozdrawiam

  Również dostałam. Numer konta oszustów: 21 1090 2590 0000 0001 2295 3909
  ze "adresem": "RGDIF" Al. Jerozolimskie 96 00-807 Warszawa

  Ja również otrzymałem dzisiaj wezwanie do zapłaty 195 zł do 13.09.2015r. od RDGIF. Na szczęście napisali, że opłata jest fakultatywna, czyli dobrowolna - niech spadają :)

  Rowniez ja dostalem ;) #januszebiznesu

  Dzisiaj otrzymałam ten sam list - co za oszuści!

  Witam. Ja dostałam dziś od R.O.A.Z. Data Rejestr polskich firm i działalności gospodarczych. Opłata jaką sobie zażyczyli to 370 zł !!! Czy na nich nie ma bata?

  Mam firmę od 1 września a już dostałem wezwanie do zapłaty z RDGiF Al. Jerozolimskie 96 na kwotę 195 zł i z CEFiDG ul.Marszałkowska 115 , na kwotę 148 zł !!!!!!!! To jest istne szaleństwo !!! Skąd oni biorą moje dane , nip , regon , adres ???

  z marszałkowskiej dostałem na 280 zł a rdgif na 195 zł i jeszcze z innej tylko podarłem na 180 zł i to w przeciagu 2 tygodni

  ja mam działalność od 2.09.2015.. też dostałam te pisma. Dziś kolejne - od CED centralna ewidencja firm.. - do zapłaty "niby" 280zł.. porażka. Już się zastanawiam jakie dostanę jutro :/ a dane biorą stąd oczywiście: https://prod.ceidg.gov.pl/CEIDG/CEIDG.Public.UI/Search.aspx

  również dostałam wezwanie do zapłaty od CED w kwocie 280 zl. oczywiście że nie zapłacę

  Witam.
  Właśnie dosłownie przed chwilą otworzyłam kopertę .
  W lewym rogu u góry : CEFiDG ul.Marszałkowska 115 00-102 Warszawa . W prawym rogu koperty ,, OPŁATA POBRANA TAXE PERCUE _ POLOGNE umowa nr ID 250232/L z Pocztą Polską S.A. z dnia 07,11.2013r. Nadano w UP Warszawa81"
  Mój mąż otworzył działalność 20 sierpnia i taka data widnieje na pieczątce na kopercie .Pieczątka okrągła nieczytelna widać tylko datę i na dole *DWŁ*.
  Wezwanie do zapłaty kwoty 148zł do 28 sierpnia 2015 aby firma była dopisana do CEFiDG. Z dopiskiem cyt. ,, Ze względu na nałożony na nas obowiązek prawny informujemy,iż niniejsze pismo stanowi prawnie wiążącą ofertę w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego zgodnie z art.66&1 " Pod spodem pieczątka CEFiDG ul.Marszałkowska 115 00-102 Warszawa podpis nieczytelny.
  Jeszcze może numer konta który sprawdziłam to : 68 1090 2590 0000 0001 3006 1611
  Rachunek ten jest prowadzony przez : Nazwa banku: Bank Zachodni WBK SA
  Oddział: Oddział Centralny
  Adres: Wrocław, ul.Strzegomska 8/10, 53-611 Wrocław
  Telefon: 71 370-38-84
  Fax: 71 370-39-61

  Pierwsze co powinno dać do myślenia to fakt, że nie ma czegoś takiego jak CEFiDG,to raz. Dwa co to znaczy oferta wiążąca? Debili niech szukają w rodzinie a nie wśród ludzi, który zakładają swoje działalność. Bo my mamy coś w głowie skoro robimy taki krok :)

  Pozdrawiam.

  Za tymi firmami stoją z pewnością te same bandziorki. Ale kto im podskoczy? Mamy "wolność" gospodarczą. Oznacza to,że każdy złodziej może bezkarnie kraść a państwo nie widzi w tym żadnej konkurencji.

  Tez dostalem na 280 zlotych.
  Napisalem na: listy do Prezydenta
  Moze sprawe ruszy z posad ludzi prawa.
  Tylko prawnicy moga nas tak przesladowac.

  Zauważcie, że np w pismie, który do mnie przyszedł (CEFIDG Lindleya Warszawa) napisane jest, że "miniejsze pismo stanowi prawnie wiążącą OFERTĘ (!!!) w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego". NIE DAJCIE SIE NABRAĆ!

  Dzisiaj również otrzymałem rachunek do zapłaty od ZŁODZIEI

  Al. Jerozolimskie 96, 00-807 Warszawa

  kwota 195,00 PLN

  Gdzie można to zgłosić? od strony prawnej za wyłudzenie?

  Ja tez dzisiaj dostałam pismo, ale z adresem Marszałkowska 115. Na poczatku sie wkurzyłam że musze płacic za cos co miało byc za darmo, ale potem pomyslałam, że może to jednak sprawdze. I dobrze, że trafiłam na to forum. Pieprze... złodzieje ... :/ Tez mam ochotę wysłac im 1 gr z odpowiednim tytułem przelewu :D

  Dodaj komentarz

  Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

  Więcej informacji na temat formatowania

  Image CAPTCHA
  Wpisz znaki widoczne na obrazku.
  reklama
  reklama