, piątek 14 sierpnia 2020
Czechy mają wiele innych atrakcji niż narkotyki - przekonuje UM w Czeskim Cieszynie
Według danych UM w Czeskim Cieszynie jest to głównie młodzież w wieku 15-25 lat, ale zdarzają się także dwunastolatkowie. fot: ARC SPOTDodaj do Facebook

Czechy mają wiele innych atrakcji niż narkotyki - przekonuje UM w Czeskim Cieszynie

SM
Czechy mają wiele innych atrakcji niż narkotyki - przekonuje UM w Czeskim Cieszynie

Urząd Miejski w Czeskim Cieszynie wydał właśnie polskojęzyczną ulotkę informującą o tym, iż narkotyki w Czechach są nielegalne. "Czechy mają wiele innych atrakcji, niż narkotyki. Nie bądź głupi. Nie przychodź do nas po prochy!" - czytamy w ulotce, która przekazana została do Starostwa Powiatowego w Cieszynie i Urzędu Miasta w Cieszynie z prośbą o przekazanie jej do szkół podlegających tym jednostkom.

- Ulotka używając prostego języka ma poinformować nieletnich o nielegalności narkotyków na terenie Republiki Czeskiej oraz karach, jakie grożą za przetrzymywanie i używanie, ewentualnie wprowadzenie w obieg środków odurzających - informuje Dorota Havlíková, rzeczniczka UM w Czeskim Cieszynie.

Panujące powszechnie przekonanie o legalności narkotyków w Czechach powoduje, że po narkotyki na czeską stronę przychodzą nie tylko osoby dorosłe, ale również nieletni, często uczniowie pobliskich szkół. - Według danych UM w Czeskim Cieszynie jest to głównie młodzież w wieku 15-25 lat, ale zdarzają się także dwunastolatkowie, którzy w związku z posiadaniem narkotyków wchodzą u nas w konflikt z prawem - dodaje Havlíková.

W ulotce wydanej przez UM w Czeskim Cieszynie przeczytamy m.in. iż w Czechach, podobnie jak w Polsce narkotyki są nielegalne, a jedyna różnica polega na tym, że czeskie prawo określa niewielką ilość narkotyków, której posiadanie jest kwalifikowane jako wykroczenie, a nie przestępstwo. Posiadanie narkotyków w ilości większej niż wskazana w zapisach prawa, karane jest więzieniem. W obydwu wypadkach obcokrajowcy mogą być dodatkowo ukarani wydaleniem i zakazem pobytu w Czechach.

Urząd miejski w Czeskim Cieszynie przestrzega także kierowców, którzy prowadzą pojazdy pod wpływem środków odurzających. "Drogówka na czeskim Śląsku Cieszyńskim otrzymała na rok bieżący tysiące testerów wykrywających narkotyki w organizmie. Prowadzenie samochodu po spożyciu alkoholu lub innych środków odurzających karane jest wysoką grzywną lub pozbawieniem wolności nawet do lat 3, oraz zakazem prowadzenia pojazdów mechanicznych nawet na 10 lat" - czytamy na ulotce.

Ulotki przesłane zostały do Starostwa Powiatowego w Cieszynie oraz Urzędu Miasta w Cieszynie z prośbą o przekazanie jej do szkół podlegających tym jednostkom. Dyrektorzy placówek edukacyjnych proszeni zostali także o poinformowanie uczniów i rodziców o faktycznym stanie prawnym dotyczącym narkotyków w Czechach oraz o karach grożących za ich posiadanie, udostępnianie i dystrybuowanie.

Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Z gorzały była i jest korzyść (podatek do budżetu miasta), a z marychy nie.

A PO CO INNEGO TAM CHODZIC?

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama